ALİ BABACAN “YARGIDAKİ DOSYALAR ÜLKEYİ YÖNETENLERİN ELİNDE”

DEVA Partisi Batman 1. Olağan Genel Kurulu Genel Başkan Ali Babacan’ın katılımıyla gerçekleşti.

DEVA Partisi Batman 1. Olağan Genel Kurulu Genel Başkan Ali Babacan’ın katılımıyla gerçekleşti.
Kongrede konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, salgın sürecinde hükümetin yürüttüğü politikayı eleştirdi.
 
Basit bir hastalıkla karşı karşıya olmadıklarını belirten Babacan, “Tüm dünyayı saran Coronavirus salgını ile mücadelede hükümetin süreci yönetimi, bize insan hayatını ne kadar değersiz gördüklerini gösterdi. Biliyorsunuz, bundan bir süre önce, ailemle birlikte bu hastalığa yakalandık. Yaşadığım tecrübeye de dayanarak söylemeliyim ki basit bir hastalıkla karşı karşıya değiliz. Batman’da salgından en çok etkilenen şehirlerimizden biri. Salgın karsısındaki yetersiz sağlık kapasitesine çare bulunamadı. Çözüm bulunamadı.” dedi.
 
 
“HASTANE PANDEMİDE YETERLİ OLAMADI”
 
Batmanlıların çaresizce hastalığa terk edildiğini ileri süren Babacan, konuşmasına şöyle devam etti: “Yaklaşık 600 bin nüfuslu Batman’a 358 yatak kapasiteli Batman Bölge Devlet Hastanesini yeterli görüldü̈. Çevre illere de hizmet verdiği için normal zamanda bile yetersiz olan bu hastane pandemide de yeterli olamadı.”
 
“YARGIDAKİ DOSYALAR ÜLKEYİ YÖNETENLERİN ELİNDE”
 
Konuşmasında 6-8 Ekim olaylarına değinen Babacan, “Bundan 6 sene önce gerçekleşen Kobani olayları var. 2014 yılında yaşanan ve 53 kişinin ölümüne yol açan şiddet olaylarının soruşturulmasına kimsenin itiraz etmesi mümkün değil. Ama yargıdaki dosyalar da ülkeyi yönetenlerin elinde, işlerine gelince rafa kaldırıp ihtiyaç̧ duyduklarında raftan indirip kullanacakları baskı ve şantaj malzemeleri değildir.” ifadelerini kullandı.
 
 
“ÜLKENİN GENCECİK EVLATLARINI DAĞA ÇIKMAYA ZORLAYAN TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞIYIZ”
 
Devamında Babacan şunları söyledi: “Biz bu ülkenin gencecik evlatlarını dağa çıkmaya zorlayan ve yaptığı şiddetle özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizin kalkınmasına, gelişmesine engel olan terör örgütüne de sonuna kadar karşıyız. Biz devletin terörü ve terör örgütünü gerekçe gösterip yaptığı her türlü hukuksuz uygulamaya da karşıyız. Terör örgütünün de farklı gerekçeleri gösterip uyguladığı şiddete de karşıyız. Biz bu halkı hukuksuz baskı politikaları ile terör örgütü̈ baskısı arasına sıkıştırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz.”
 
“DEVLETİN UĞRAŞTIĞI ŞEY, VATANDAŞININ DİLİNİ ENGELLEMEK OLABİLİR Mİ?”
 
Konuşulan her dilin bir zenginlik olduğuna işaret eden Babacan, “Batman’daki tabela yapbozunu hep beraber takip ettik. Bir devletin uğraştığı şey, vatandaşının dilini engellemek olabilir mi arkadaşlar, sorarım size, devletin görevi Kürtçe’yi, Zazaca’yı, Lazca’yı engellemek midir? Bu topraklarda konuşulan her bir dil, her lehçe bizim zenginliğimizdir. Bu nedenle, dil de dahil olmak üzere eğitime erişim ve eğitimde fırsat eşitliğinin önündeki her türlü̈ engeli kaldıracağız. Anadillerin kullanımı ve geliştirilmesi için demokratik bir hukuk devletinde gereken her türlü̈ çalışmayı yapacağız.” diye konuştu.
 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler