Altın yükselişi devam eder mi?

Altının gram fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden işlem görüyor.

Neredeyse her güne yeni bir rekorla başlayan altının gramında yükseliş devam ediyor. Altının gram fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden işlem görüyor.

 

Altın fiyatlarında hareketlilik sürerken Covid-19 sürecinde rekora imza atan gram altın fiyatı 495 liradan işlem görürken, çeyrek altın fiyatı ise 830 liraya yükseldi.

Altın fiyatlarına yönelik değerlendirmelerde bulunan kuyumcular, pandeminin etkisi ve İslam coğrafyasında yaşanan gerilimin devam etmesi halinde altının yükselişinin devam edeceğini tahmin ettiklerini söylediler.

Altın fiyatlarında meydana gelen artışların hem kendilerini hem de vatandaşları tedirgin ettiğini vurgulayan Batman’daki kuyumcular, bu nedenle piyasanın durgun olduğunu belirttiler.

“Altın sinsi şekilde yükseldi”

Son bir ay içinde altın fiyatlarının her geçen gün yükseldiğini söyleyen Cemal Çetiz, “Altın bir ay önce yine 500 lirayı geçmişti. Ondan sonra bir gerileme yaşandı ve piyasalar biraz rahatlamıştı. İnsanlar alışveriş yapabiliyor, hiç olmasa altın fiyatını sorabiliyordu. Ama bu bir aydır her gün sinsi sinsi şekilde bir yükseliş oldu. Doların yükselmesiyle aslında altın yükseldi. Şu anda 24 ayar altın 490 ile 500 arasında seyrediyor. 22 ayar bileziği 465 liradan satıyoruz.” dedi.

“İnsanlar tedirgin”

Mecbur kalınmadıkça insanların altın almadığını ifade eden Çetiz, “İnsanlar beklemede, tedirgin. Tabi buna Ortadoğu’da gelişen olaylar sebep oluyor. İnsanlar ne yapacağını bilmiyor. Piyasalar durgun, altın satışı da alımı da olmuyor. İnsanlar ne altınlarını satabiliyor ne de alabiliyor. O yüzden şu anda bir durgunluk yaşanıyor. İnşallah piyasalar düzelir. Huzur ortamı oluşursa piyasalar düzelir. Bu şekilde piyasaların düzelmesi biraz hayal gibi geliyor. Piyasa olumsuz etkilendi. Piyasa bu şekilde devam ettikçe, Ortadoğu’daki olaylar cereyan ettiği müddetçe döviz ve altın yükselecek gibi görünüyor.” diye konuştu.

“Hiç iş olmuyor”

Piyasaların durgunluğundan şikâyet eden kuyumcu Şehmus Kaplan, “Şu anda piyasalar durgun. Hiç iş olmuyor. Kiramızı bile çıkaramıyoruz. Gençlerimiz nasıl evlenecekler? 22 gram altın fiyatı 465 lira, çeyrek fiyatı ise 830 TL’dir. Bizde ne yapacağız bilemiyoruz. Altın kapalı kutu gibidir. Bazen günde 3 kez yükseliyor, 3 kez iniyor. Kimse fiyatları kestiremiyor. Vatandaş fiyatları sorup gidiyor. Altını şu anda kim alabilir ki? Zaten millet şu an geçim derdindedir.” ifadelerini kullandı.

 

“Kimse bir gram altın dahi alamıyor”

 

Vatandaşların sadece altın fiyatlarını sormakla yetindiğini, kimsenin altın alamadığını kaydeden bir diğer kuyumcu Şemsettin Benice ise şunları söyledi:

“Altın fiyatları yükseliyor. Vatandaşlar altın alamıyor. Vatandaşlar çeyrek fiyatını sorduklarında şoke oluyorlar. Eskiden insanlar düğünlerde çeyrek veya yarım altın takıyordu ama şu anda kimse alamıyor. Bir çeyrek fiyatı 830 lira olmuş. Vatandaş nasıl alsın? Piyasa çok zor durumda, satışlarımız hiç olmuyor. Sabahtan akşama kadar bir çeyrek dahi satamıyoruz. Vatandaşlar altın fiyatlarını sadece sormakla yetiniyor. Kimse bir gram altın dahi alamıyor. Huzur ortamı oluşursa piyasanın da rahatlayacağını düşünüyoruz. Pandeminin de etkisi var.”

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler