Batman sağlıklı yaşam için pedal çeviriyor

Batman sağlıklı yaşam için pedal çeviriyor

Batman Belediyesi, sağlıklı yaşam ve alternatif ulaşım imkanı sağlamak amacıyla Akıllı Bisiklet Projesi’ni halkın hizmetine sundu.
Batman Belediyesi, sağlıklı yaşam ve alternatif ulaşım imkanı sağlamak, bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla geliştirdiği Akıllı Bisiklet Projesi’ni tamamladı. Gültepe Mahallesi Su Parkı, Batman Bölge Devlet Hastanesi Otobüs Durağı, Batman Park AVM önü, Atatürk Parkı, 8 Mart Kadınlar Parkı ve belediye hizmet binası arkasında kurulan 6 istasyonda 96 bisiklet dubası bulunuyor. Başlatılan proje ile 55 bisiklet vatandaşlara hizmet verecek. 
 
1 SAATİ 1 TL’YE
 
Bisiklet sürmek isteyen vatandaşlar, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'ne başvurarak, "Batman Belediyesi Akıllı Bisikletim (BATBİS)” kartını alıyor. Kart ücreti ve depozito ücreti 20 TL olarak belirlenirken, alınan kartla bisiklet istasyonlarından kart okuma veya telefon uygulaması ile şifre girildikten sonra bisiklet kiralanabiliyor. Bisikletin 60 dakikası 1 TL olan olarak belirlenirken, uygulamada yaşanacak kaza, çalınma veya herhangi bir sorunda ise belediyenin destek ekipleri devreye giriyor. Bisiklet kullanımı için şu ana kadar 200 kişinin başvurusu olduğu ifade edilirken, başvurucuların yüzde 60'nın kadın olduğu kaydedildi. Taleplerin artması durumunda bisiklet sayısı da artırılacak. 
 
 'AMAÇ SAĞLIKLI YAŞAM'
 
Batman Belediyesi çalışanı ve projenin koordinatörü Mustafa Elibol, proje yeni olmasına rağmen yoğun bir ilgi gördüğünü vurgulayarak, amaçlarının sağlıklı bir yaşam ve alternatif ulaşım imkanı sağlamak olduğunu etti. Elibol, "Batman kenti bisiklet kullanımına uygun bir kenttir. Halktan rağbet gördükçe ve sahiplenildikçe Bağlar, Petrolkent, Cudi, Pazaryeri ve diğer mahallelere de istasyonları kurmayı hedefliyoruz" dedi. 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler