Batman Üniversitesi’nde “Milletin Sesi Mehmet Akif” Konulu Panel Düzenlendi

Batman Üniversitesi’nde “Milletin Sesi Mehmet Akif” Konulu Panel Düzenlendi

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Batman Üniversitesi tarafından “Milletin Sesi Mehmet Akif” konulu panel, Merkez Kampüs Konferans Salonu’nda düzenlendi.
 
Doç. Dr. Ferhat Korkmaz moderatörlüğünde, Dr. Öğretim Üyesi Fahri Özteke, Dr. Öğretim Üyesi Osman Karlangıç ve Dr. Öğretim Üyesi Mahfuz Zariç’in panelist olarak katıldığı program, Rektör Yardımcısı Engin Tilkat ve Genel Sekreter Adnan Selçuk Erginöz, Üniversitemiz personeli, öğrencileri ve davetlilerin katılımıyla başladı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan “Milletin Sesi Mehmet Akif”  konulu panelde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Tilkat, önemli olaylar, önemli kilometre taşları niteliğinde abidevi şahsiyetlerin olduğunu belirterek, genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutulabilmesi için bunları hatırlamak ve hatırlatmak gerektiğini ifade etti.
 
 “Kara günlerin göstergesi, kahramanlık destanımız, elbette kimliğimiz, yurtseverlik ve özgürlük aşkımız İstiklal Marşı” diyen Rektör Yardımcısı Tilkat, “Mehmet Akif’in milletimizin sinesinden, onun acılarını, umutlarını ve kararlığını adeta İstiklal Marşı’yla abideleştirdiğini söyledi.
 
İstiklal marşı korkma seslenişi ile başladığını belirten Rektör Yardımcısı Tilkat, “Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayıp, her karış toprağı şehit kanları ile yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin dillendirilmesidir. En olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esarette, ümitsizlikte bize yakışmazdı.” dedi.
 
Mehmet Akif’in bir başka dizesinde yine “Arkadaş, yurdumu alçaklara uğratma sakın” diye gençlere seslendiğini belirten Tilkat, “vatanı koruması; bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen, bu topraklar altında kefensiz yatanları, kefensiz yatan şehit dedelerini unutmayan, vefalı bir gençliğin eliyle olacağını söyledi.
 
Rektör Yardımcısı Tilkat, “Milletimizin hür yaşama azmi ve aşkı Mustafa Kemal gibi eşsiz bir liderin başkanlığında bizlere yeni ufuklar açtı” dedi.
“Sevgili gençler İstiklal Marşını sevmek bu ülkeyi sevmektir” diyen Tilkat, “Konuşmamın sonunda hem bu yüce destanı yazan ustayı hem de bunu yazdıran sayısız kahramanı rahmetle anarken son sözü yine üstadın dizelerine bırakıyorum ‘’Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın’’ Dedi.
 
Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu alan belgeselin gösteriminin ardından Fen Edebiyat Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi Evin Doğan’ın İstiklal Marşı’nı okumasıyla devam eden “Milletin Sesi Mehmet Akif” paneli, Doç. Dr. Ferhat Korkmaz moderatörlüğünde, Dr. Öğretim Üyesi Fahri Özteke, Dr. Öğretim Üyesi Osman Karlangıç ve Dr. Öğretim Üyesi Mahfuz Zariç’in panel sunumları ile tamamlandı.
 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler