Batman’da 20 bin kadına kanser taraması yapıldı

Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklama yapan Batman İl Sağlık Müdürü, kentte 20 bin kadına meme kanseri taraması yapıldığını belirtti.

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, “4 Şubat Dünya Kanser Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında Pamukçu, Batman’da 20 bin kadına meme kanseri taraması yapıldığını ifade etti.

Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kutlanmakta olduğunu belirten Pamukçu, “Kansere karşı açılan savaşta tüm dünyayı bir araya getirmekte ve dünyaya mesaj vermektedir. Dünya Kanser Günü her yıl farkındalığı artırarak, hastalık hakkında eğitim vererek önlenebilir milyonlarca kaybın önüne geçmeyi hedeflemektedir. Kötü beslenme, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilir ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.” dedi.

Açıklamasının devamında Pamukçu, şu ifadeleri kullandı:

“2018 yılında ilimizdeki hedef yaş grubundaki 20 bin kadının meme kanseri taraması, 9 bin kadının Rahim ağzı kanseri taraması ve 50 bin vatandaşın Kolon kanseri taraması yapılarak erken evrede tespit edilenlerin tedavileri Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanemizde gerçekleştirilmiştir. Birinci basamakta Aile Hekimlerimiz tarafından vatandaşların Rahim ağzı kanseri ve Kolon kanseri taramaları yapılarak, meme Kanseri taramaları için Bölge Devlet Hastanesi entegre hizmet veren KETEM’e ve 19 Mayıs Mahallesi Sağlıklı Hayat Merkezinde hizmet veren ikinci KETEM’e yönlendirmektedir. İlimizde 2018 yılında erken evrede tespit edilen 150’nin üzerinde Rahim Ağzı Kanserinin tedavileri gerçekleştirilerek önemli bir çalışma gerçekleştirildi. İlimizde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) ve Aile Hekimlerince ücretsiz olarak halkımıza yönelik kanser taramaları (meme, serviks, kolon kanseri) yapılmaktadır. 30-69 yaş tüm vatandaşlarımızı KETEM'e ve Aile Hekimliklerine kanser taramalarını yaptırmak üzere davet ediyoruz.”

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler