ALİCAN ATAK

Belediye Şoförleri Günah Keçisi Değil...

Sağlık çalışanları gibi pandemi sürecinde hep görevlerinin başında canla başla görev yapan emektar belediye otobus şoförleri zor günlerden geçiyor.

Bir alkışıda en çokta onlar hak ediyor. Günde binlerce insanla muhattap oluyorlar. Asla efendi kimliklerinden ödün vermeden canla başla çalışıyorlar.

Bu süreçte en çok şiddete maruz kalanlardan iş kollarından biri Belediye otobüs şoförleri.Evinden kavga edip çıkan acısını şoförden çıkarmaya çalışıyor adeta .

Pandemi ile birlikte toplu ulaşımda yaşanan sıkıntılardan dolayı her türlü şiddet ve kötü muameleye rağmen fedakarca çalışan otobüs şoförler birileri tarafından karalanmaya çalışılıyor. Kendilerine verilen görevi harfiyen yerine getirmeye çalışan şöförler otobüslerde il hıfzısıhha kanunu gereği uyarınca yolcu kapasitesi üzerinde yolcu alınmaması yüzünden duraklarda yolcular ile şoförler arasında bazen tatsız olaylar yaşanıyor .

Vatandaşlar sanki kuralları şoförler koymuş gibi onlarla tartışmaya ve harekete varan davranışlar sergileyemeye başladı.

Akşam saatlerinde yoğunluktan dolayı duraklarda daatlerce bekleyen vatandaşlar, bu işin sorumluluğunu şoförlere yüklemeye çalışıyor .

Pandemi sürecinde şoförler en büyük risk grubunda olan insanlar arasında yer alıyordu. Her şeye rağmen görevlerinin başında günde 9 saat direksiyon sallayan şoförler herhangi bir aksaklık olmasın diye izin bile alamayan sorunsuz bir ulaşım için görevleri başında olan şoförler son dönemlerde bazı kişi ve kişiler tarafından günah keçisi ilan edilmeye çalışılıyor .

Bazı durak bölgelerde durak olmaması bile şoförlerin sorumluluğu gibi algı estirilmeye çalışılıyor

Duraklarda yolcular sanki kanunu şoförler çıkarmış gibi neden fazla yolcu almıyorsun alsan kıyamet mi kopacak .

İşim acele, beni alacaksın, yoksa seni şikayet edeceğim diye tehditlere maruz kalıyor.

Yolcu kapasitesi dolduğu için durakta beklemeyen şoförlere edilen hakaretlerin ardı arkası kesilmiyor.

Telefon elde şikayet et , ne güzel memleket.

İşimize gelmezse şikayet et.

Çoğu şoför insanların ısrarı yüzünden binlerce lira ceza yiyor.

İşim acele bir durak sonra ineceğim diyen vatandaş şoför fazla yolcu alıyor diye resim çıkıp şikayet ediyor.

San ki şoförler kendi istekleri ile fazla yolcu almıyor diye hakaretler yağdırıyor.

Bazı sosyal medya organlarında şoförler durakta bekleyen yolcu almıyor diye yaygara çıkarmaya çalışılıyor . Aslı ve astarı olmayan bu mesnetsiz iddialar yüzünden çoğu şoförler zan altında bırakılmaya çalışılıyor.

Kendilerine ne görev verilirse harfiyen uymak zorunda olan şoförlere bu zor süreçte teşekkür edeceklerine bazı kendini bilmezler tarafından şiddete varan hakaretlere maruz kaldıklarını görüyoruz maalesef.

Bir de son günlerde fazla yolcu aldı diye resim çekip şikayet edenler yüzünden ceza alan şoför kardeşleimiz var .

Hiç bir şoför bu süreçte fazla yolcu bilerek almadığına şahit olanlardan biriyim.

Otobüs durağa yanaşmadan oturan yolcu ayağa kalkıp kapıya yanaşınca elinde telefon bu tarihi anı görüntülemek isteyen binlerce memleket meselesi kurtarıcısı bu anı resim edip şoförler fazla yolcu alıyor diye şikayet ediyor. Çocuğunu kucağına almaya bazı vatandaşlar şoförlerin tüm uyarılarına aldırış etmeyen insanlar yüzünden onlarca insan duraklarda beklemek zorunda kalıyor.

Durakta fazla beklemenin acısını şoförden çıkarmsk ve onları şuçlamak hiçte insani bir olgu değil.

Onlar sadece kendilerine verilen görevi yerine getirmeye çalışıyor. Onlara karşı daha nezaketli olmaya tüm halkımızı davet ediyorum buradan

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri