EMEL DEMİR

BİZDEN AKILLI TELEFONLAR

 

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı,  yasam surecimizde zamandan ve emekten tasarrufla sağladığı hizmet ve verimliliği yadsıyamayacağımız bir gerçek.

Sorun şu ki; hayattaki her şeyin bir bıçak misali iki taraflı olduğunu unutmamız. Bıçak, kesme işinde amacımıza ne kadar hizmet ediyor? Onu nerede ve nasıl kullandığımız da en az onun hizmeti kadar önem arz ediyor.

Bıçağı yemek yapmak için kullanabildiğimiz gibi birini yaralamak için de kullanabiliriz.  Araç aynı araç olsa da onu suç aletine eviren kullanımdaki amaçtır.

 

Gelgelelim akıllı telefon ve bilgisayar kullanımında da bu durum neredeyse yukarıdaki örneğimizle aynı… Akıllı diyebileceğimiz yapay zekâ teknoloji ürünleri bizi bir anlamda esareti altına alırken neleri götürdüğünün farkında mıyız? 

 

Biz mi akilli telefonu kullanıyoruz yoksa o mu bizi kullanıyor? Aklımızda tuttuğumuz onca şeyi bu akıllı cihazlara havale ettiğimizin farkında mısınız? Leb demeden leblebiyi anlayan, arama motorunda benzerlerini sıralayan, yanlış yazıldığında bunu mu demek istediniz diyen, akıllı telefonun neyiyle övünüyoruz acaba?

Aklımızı bizden daha iyi kullanmasıyla ve hafızamızı tembelleştirmesiyle mi? Bize bu iyiliği ve pratikliği kazandırırken neleri alıp götürdüğünü fark ettirmeyecek kadar daha mı akilli acaba? Acıdım simdi kendimize... 

 

Eskiden bütün tanıdıklarımızın telefon numaralarını ezberden bilirdik. Şimdi bırakın telefon numaraları acil aramaları ve hatta kendi telefon numaralarını bile bilmeyenlerimiz var. Telefonumuzu kaybedince veya darda kalınca kimseyi başka telefondan arayamıyoruz. Zira hafıza tam bir tembellik cenneti... Trajikomik!  Bazı şeyleri iyi dinler akılda tutar ya da yazardık. Oysa simdi ya ses kaydediyoruz ya ekran resmi çekiyoruz veyahut öğrencilerimin yaptığı gibi ders notlarını bile telefonla çekiyoruz.

 

İşte hayatın matematiği tıpkı bir balık gibi her önümüze konulanı sorgusuz sualsiz yersek kendi sonumuzu kendimiz hazırlarız. Ünlü filozof Aristoteles’in dediği gibi “insan düşünen bir hayvandır.”düşünmeden bize verdiklerinin yanında neleri götürdüğüne de dikkate almak gerektiğini unutmamalıyız. Aklımızı akıllı telefona çaldırmamalıyız.

1 Yorum

Gülzar Çelik

Gülzar Çelik

21 Ekim 2020
Akilli telefonlar aklinizi başiniz dan almasın... Çok güzel bir yazi olmüş sayın hocam kaleminize sağlik

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri