Çocuk hakları günü konuşuldu

Batman Raydo Yüksel’de hafta içi her gün saat 12’ de başlayan ‘’Yöremizin Sesi’’ programının yayın konukları Batman İHH Kadın kolları Başkanı Emine Ayhan ve Batman İHH Yetim birim Sorumlusu Merve Yavuz oldu ile Dünya çocuk hakları hakkında konuşan Ayhan ve Yavuz Dünya çocuk hakları üzerine sohbette bulundular.

Batman Raydo Yüksel’de  hafta içi her gün saat 12’ de başlayan ‘’Yöremizin Sesi’’ programının yayın konukları Batman İHH Kadın kolları Başkanı Emine Ayhan ve Batman İHH Yetim birim Sorumlusu Merve  Yavuz oldu ile 
 
Dünya çocuk hakları hakkında konuşan Ayhan ve Yavuz Dünya çocuk hakları üzerine sohbette bulundular.
 
Batman İHH Kadın Kolları Başkanı Ayhan, yaptığı konuşmada 20 Kasım 1989’da kabul edilen BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin 31’uncu yılını geride bıraktıklarını söyledi.
 
‘’ Sözleşmenin dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu hakların korunması ve her türlü istismara, ihmale karşı dokunulmazlığını amaçlıyor olsa da, bugün insanlığın ne yazık ki bu asgari standartları sağlamaktan uzak kaldığını ifade eden’’ Ayhan, şöyle konuştu:
 
‘’Çocuğun korunması, onun ‘bir insan’ olarak sevgi ve şefkate layık olmasının yanında, toplumun bir parçası olması ilkesine dayanır. Çocuğun fiziki, psikolojik, zihinsel ve ahlaki gelişimi için uygun koşulların sağlanması, toplumun en temel vazifelerinden biridir. Tabiatı gereği kırılgan ve savunmasız olan çocuk, aileden başlayarak topluma uzanan kurallar çerçevesinde korunmaya ihtiyaç duyar” 
 
Bir çocuğun sahip olduğu en temel hakkın yaşama hakkı olduğunu vurgulayan Ayhan, ‘’Birleşmiş Milletler’in aldığı karar doğrultusunda 1954’ten beri her 20 Kasım’da kutlanan bu gün, çocukların yaşama ve gelişme, sağlık hizmetlerine ve eğitime erişim, eğlence, dinlenme ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü gibi, daha pek çok konuda yaşadıkları hak ihlallerini gündeme taşımayı amaçlıyor.’’ diye konuştu.
 
“Yaşanan savaşlara  en mağdur kesimin çocuklar olduğuna işaret eden Ayhan, ‘’Sadece son bir yıl içindeki savaşlarda binlerce çocuk öldürülmüş ya da sakatlanmıştır. 2011 ile 2018 yılları arasında Suriye savaşında 24 bin çocuk, Yemen’de ise son üç senede 5 bine yakın çocuk hayatını kaybetmiştir. Filistin’de yaşları 1012 arasında değişen yüzlerce çocuk, İsrail güvenlik güçleri tarafından tutuklanarak cezaevlerine gönderilmiş; bu çocukların yüzde 75’i türlü fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmıştır. Mülteci kamplarında yaşamak zorunda kalan Arakanlı çocuklar, işkenceden farksız bir yaşama mahkûm edilmiştir. Yaşamına devam eden pek çok çocuk da uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınan eğitim hakkı, kimliğin korunması hakkı, annebaba ile yaşama hakkı, suiistimal ve ihmalden korunma hakkı, mülteci çocukların durumlarına ilişkin hakları, engelli çocukların durumlarına ilişkin hakları ve sosyal güvenlik hakkı gibi haklara sahip olmasına rağmen bu haklardan yararlanamamaktadır.”şeklinde konuştu.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler