Demir ustası 60 yıldır demire şekil veriyor

Batman’da 10 yaşında iken dedesinden demir dövme sanatını öğrenen 70 yaşındaki Abdullah Sayış, 60 yıldır demir döverek mesleğini sürdürüyor.

Batman’ın Gercüş ilçesinde sıcak demir dövme ustası Abdullah Sayış, 60 yıldır zamana direnerek mesleğine devam etmeye çalışıyor.

Gercüş Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki dükkânında sıcak demir ustası olarak çalışan 70 yaşındaki Abdullah Sayış, 1960’lı yıllarda henüz 10 yaşlarındayken dedesinin yanında demir dövmeye başlayarak mesleğe başladığını belirtti. Sayış, o zamandan bu yana eline aldığı çekiçle demir dövüyor. Teknolojinin gelişmesiyle yaptığı işi makinaların yaptığını aktaran Sayış, her geçen gün işlerinin bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Zamana direnen meslekler arasında yer alan sıcak demir dövme sanatını Batman’ın Gercüş ilçesinde kendisiyle beraber iki kişinin daha yapmaya çalıştığını ancak işin bitme noktasında olduğunu belirten Sayış, artık kimsenin çırak yetiştirmediğini aktardı.

Eskiden demirden orak, nal, balta, çekiç, çapa gibi ürünler yaptıklarını söyleyen Sayış, ürettikleri malzemelerin kimseye lazım olmadığını, bu yüzden mesleklerinin adeta bittiğini söyledi.

“Ustaların yaptığı işi manikalar yapıyor”

Demir dövme işi eskiden çok rağbet görüyordu. Sayış, “Demir dövme işi eskiden çok revaçtaydı. Bugün demir dövme sanatı bitme noktasına geldi. Artık ustaların yaptığı işi manikalar yapıyor. Çiftçilerin kullandığı malzemelerin çoğu günümüz teknolojisiyle uyumlu hale geldi. Bir iş yapmıyoruz. Sadece dükkâna gelip oturuyoruz, gelen misafirlerle beraber çayımızı içip, günü bitirerek evimize dönüyoruz.” dedi.

Bu sanatın bitme aşamasına gelmesinden dolayı çırak yetiştiremediklerini söyleyen Sayış, "Yaşım ilerlediğinden başka bir iş yapamıyorum. Dükkânımı bir yazıhane gibi kullanıyorum. Bu sanat bittiğinden dolayı çırak yetiştiremiyoruz. Ben bu mesleği dedemden öğrenmiştim. Şimdilerde iş olmadığı için çoğu zaman ocağı hiç açmıyoruz. Gün boyu oturuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler