EVDE İZLEM!

EVDE İZLEM!

 Batman İl Sağlık Müdürlüğü Evde İzlem ekibi, 50 yaş üstü ek hastalığı veya komorbit durumu olan covid-19 pozitif vakaların adreslerinde düzenli takip ediyor.
 
HASTALAR UYGULAMADAN MEMNUN
 
Diş hekimleri ve yardımcı sağlık personellerinde oluşan evde izlem ekipleri, 50 yaş üstü ek hastalığı veya komorbit (birden fazla hastalık) durumu olan korona vakaların adreslerine düzenli şekilde giderek kişilerin ateş, nabız satürasyonlarını ölçüyor. Genel sağlık durumları belirlenen hastaların değerlendirme sonucuna göre hastaneye sevki gerekenler 112 aracılığı sevki yapılıyor. Evde İzlem ekibinden hizmet alan 61 yaşındaki Beşir Bilir, yaklaşık 16 gündür evde tedavi gördüğünü belirterek: “Kardeşim trafik kazası geçirmişti. Bunun için Batman Bölge Hastanesine gitmiştik o hengâme ve üzüntüyle sosyal mesafe veya maske kullanımına dikkat edemedik. Yoğun bir süreçti, sanırım o zaman ben virüsü kaptım.. Evde tedavim başladı. Ekipler düzenli bir şekilde bizimle ilgileniyor ve tedavilerimiz düzenleniyor. Böylece kendimizi daha güvende hissediyoruz. Bunun için hepsine minnettarız” dedi.
 
KORONA SÜRECİNİ ANLATTI
 
61 Yaşındaki Bilir, koronayla ilgili yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “Bu arada eşim de covit olmuş fakat benden daha hafif geçiriyordu. Hasta olmasına rağmen bana çok iyi baktı,  hakkını ödeyemem. Bu hastalıkta bana iyi gelen üç tespitim oldu onu da paylaşmak istiyorum. Hastalığım sürecinde ayran çok tükettim, ayranın içine ekmek doğrayıp bol bol yedim. Gülsuyu şerbeti içtim. Eşimde daha çok kuru öksürük vardı, ona da sarımsaklı süt iyi geldi. Bir diş sarımsağı ezip bir bardak sütte kaynattı sabah ve akşam birer bardak içti. Lütfen herkes kendisine çok dikkat etsin. Bu hastalığın kişiyi nerede ve ne zaman yakalayacağı belli değil bir bakıyorsun ki sana yapışmış. Maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat edelim.”

Etiketler : ,,

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler