ALİCAN ATAK

Koronayı hafife almayın, tedbir alın

1 Haziran’da itibaren normalleşme süreci ile birlikte ilimizde COVİD-19 dan dolayı bu hastalığa bulaşan insan sayısı yüzlerle ifade edilirken son günlerde 2400’lü rakamlara ulaştık. Neydi bu kadar bu virüsün artmasına sebep çoğumuza göre seyahat kısıtlaması kalktıktan sonra şehir dışından gelen insanlar bu virüsü çoğalttı diye genel bir kanı var pekala biz ne derece tedbir aldık tedbirleri hayatımıza uyguladık.

Sadece haber bültenlerinde izlediğimiz ve Çin’de çıktığını bildiğimiz, ilk etapta bize gelmez dediğimiz ve gelmesine rağmen hala alay eder bir şekilde baktığımız Korona (COVID-19) virüsünün ciddiyetini anlamış değiliz.

İl dışından ilimize giden gelenleri düşündüğümüzde bizde olmamasının imkansız olduğu sağır sultan duyarken hala bazı kişilerin ve kesimlerin nedense uyarılara aldırış etmemesi ,çarşı Pazar gezmesi, bir arada durması….

Dediğimi gibi aylar öncesinden başlayan bu süreç “Ülkemizin kapısını çaldı ve geldi” demek istiyorum ama aslında kapıyı çalmadı “kırdı girdi” demek daha doğru.

Son bir aydır ilimizde yaşanan vaka artışları ile birlikte ilimizde maalesef kitler yeterli değil. Bu sıkıntılı süreçte başı ağrıyan hastaneye koşuyor. Hastanelerin şu aşamada zor bir süreçten geçtiğini, sağlık personelinin en büyük risk sınıfında olduğunu hepimiz biliyoruz. Allah sağlık çalışanlarının yardımcısı olsun. Hakları asla ve asla ödenmez. Alkış desteği belki güzel ama bence maaş ikramiyeleri ile bu süreçte ödüllendirilmeliler. 

Bu zor süreçte Korona ile uğraşılırken hiçbir şey yokmuş gibi, basit rahatsızlıklar veya ilaç yazdırma konuları için gidiyor olmak çok doğru değil. Olası bir vaka durumunda sizlerinde o vaka ile aynı duruma düşmeniz kaçınılmaz gözüküyor. 

Hastaneye gitmeyin! Mecbur kalmadıkça gitmeyin.

Sağlık Bakanlığının ALO 184 Nolu telefon hattı inanılmaz önem arz ediyor. Muhteşem bir algoritma ile sesli yanıt sistemi üzerinden sizi yönlendiriyor. Neredeyse teşhis koyacak. Olası bulguları sesli yanıt sistemi üzerinden yönlendirerek tuşlama yapıyorsunuz ve ona göre hasta olup olmadığınızı veya durumunuzu size belirtiyor ve gereksiz yere hastaneye gitmenizin önüne geçiyor. Ama maalesef buna rağmen hala ve hala hastanelere gitmeye devam ediyoruz. 

Boşuna maske tak sosyal mesafeyi koru ve mümkün mertebe evde kalmak gerekiyor. Boşuna evden mecbur kalmadıkça çıkmayın demiyorlar. Yaşlılar çıkmaması gerekirken piyasada cirit atıyorlar. Gençler bağışıklık sistemi iyi diye belki çok umursamıyorlar ama taşıyıcı rolü oynadıkları ve etrafa yaydıkları için onlarında dışarı mecbur kalmadıkça çıkmamaları gerekiyor.

Batman’da cadde ve sokaklar eskisi gibi ilaçlanmıyor cadde ve sokaklarda kurulan ateş ölçüm yerleri kalktı. Rakamlar son haftalarda neredeyse ürkütücü boyutlara gelmesine rağmen sokaklarda ceza kesmekte fayda etmiyor artık maskeler gelişi güzel takılıyor herkes maskeyi bir aksesuar olarak görüp her çeşitten maske bulmak zor değil artık sokaklarda armalı maskelerden sonra çizgi film karekterli maskeler yani anlayacağınız her çeşitten maske sokaklarda seyyar tezgahlarda elden ele satılıyor. Yeni bir seyyar satıcılık ortaya çıktı maskeciler…

Maskeler kaldırım köşelerinde ufak çocukların elinde ekmek su gibi satılıyor. Kontrol eden de olmayınca maskeler tehlikeli bir konuma geliyor. Toplu taşıma araçları, çay ocakları, genel manada insanların bir arada olduğu tüm alanları ilaçlıyorlar. Faydası var veya yok ama bunu zaman içinde göreceğiz.

Virüse bulaşmış ve hastane tedavilerinin ardından evlerinde izole olması gereken insanlar ne denli uyuyor oda ap ayrı bir sorun.

Marketler ve alışveriş merkezlerindeki tedbirlere gelince herkes kendince tedbirler alıyor, maskesiz girilmez deniliyor ama içerde seni maskeli karşılayan yok.

Mağazalardaki tedbirler profesyonel ekipler tarafından yapılmıyor maliyeti yüksek olduğu için. Herkes kulaktan duyma bilgilerle kendince korunma tedbiri alıyor.

Pazar yerleri denetimsizlikten kırılıyor. Tüm uyarılara rağmen elle seçmeye devam ediyoruz. Evimize mikrop taşımaya devam ediyoruz. Pazarcı esnafı ise satış yapmak için hiç kimseyi kırmıyor. Önüne gelen tezgahtaki meyve ve sebzeleri mıncıklıyor. Bile bile virüsün yayılmasına vesile olunuyor.

Özellikle sosyal mesafe kuralı hiçe sayılıyor. Düğün derneklerde halaylar tam gaz devam ediyor, son dönemlerde asker uğurlama merasimlerindeki görüntülere diyecek söz bulamıyorum. Parklarda gençler konser vermek için bir birleri ile yarışıyor.

Söylenecek ve yazılacak onca çok şey var ki şimdilik bu kadar deyip 

Lütfen kurallara uyalım maske ve sosyal mesafe kurallarına uyalım evimizi ve çevremizi  

seviyorsak kurallara uyalım başka insanların katili olmayalım.

Evet malum gündem Korona ama biz birkaç konuya değinelim istedik. Sanmayın ki, uykudayız! Batman için yazmaya devam ediyoruz…

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri