Organik arıcılık kursuna yoğun ilgi

Batman'ın Gercüş ilçesinde Tarım Orman İlçe Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı ve halk eğitim merkezi müdürlüğü işbirliği ile açılan organik arıcılık kursu yoğun ilgi görüyor.

Gercüş Ziraat Odası Eğitim ve Uygulama Merkezinde verilen uygulamalı eğitim vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Hem teorik hem de pratik uygulamanın yapıldığı kursa 58 kursiyerin katıldığı gözlendi.

Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde görevli Yüksek Ziraat Mühendisi Zeoteknist Barış Doyar tarafından verilen arıcılık kursu 3 hafta sürecek.

Kurs sonucunda katılımcılara belge verileceğini söyleyen Doyar, kursiyerlere teorik olarak dünyadaki ve Türkiye'de bal arısı ve ırkları, arılarda çalışma düzeni, arı ürünleri, arılarda ilkbahar ve yaz bakımı, arılarda sonbahar bakımı ve arı hastalıkları  zararlılarından korunmanın yanı sıra pratik olarakta mevsimsel bakım, konveksiyon el ve organik arıcılık, modern ve ilkel arıcılık, ilaç kullanımı ve kalıntıları ,Türkiye’de bitki florası gibi  konularda bilgi verildiğini söyledi.

Kursa gösterilen yoğun ilginin dikkatlerden kaçmadığını belirten Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, "Hayvancılıkla uğraşan başta arıcılarımızın eğitimli olmasını çok önemsiyoruz, arıcılık konusunda arıcıların ürettikleri ürünleri ülke genelinde daha üst düzeylere gelmesi için elimizden geleni yapacağız, önümüzdeki günlerde farklı alanlarda kurs açmaya devam edeceğiz, mesela ilimizde hindi yetiştiriciliği ve mandacılık gibi konulara talep olduğunu, bunun eğitimle desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Gercüş Ziraat Odası Başkanı Şefik Öner ise hayvancılığın ilçede gelişmesi adına Ziraat Odası'nın tüm çiftçilere her konuda eğitim ve destek vereceğini söyledi. 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler