VEYSEL ÇİFTÇİ

TAŞERON İŞÇİYE KADRO (!)

Yıllardır ülkemizin kanayan yarası olan taşeronluk sömürüsüyle ilgili, geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun verdiği “ Taşeron işçilere kadro“ müjdesi taşeron işçiler tarafından büyük mutlulukla karşılandı. Fakat bu taslakla ilgili ayrıntıların yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla bu mutluluk hayal kırıklığına dönüştü.

Kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerinde asıl ve yardımcı iş yapan yaklaşık 700 bin kişiyi ilgilendiren taslak yeni tartışmalara yol açtı. Her ne kadar kadro müjdesi ile açıklanan taslak,  sadece isim değişikliğinden ibaret. Kamuda çalışan bu işçilere taşeron işçi yerine artık “özel sözleşmeli personel” diyeceğiz.

Maaş ve özlük haklarında hiç bir değişiklik yapılması beklenmeyen işçiler, aynı maaş ve özlük haklarıyla çalışmaya devam edecek. Tek farlılık,  maaş taşeron firma yerine,  kamu kurumları tarafından verilecek.

 İşçinin “Özel Sözleşmeli Personel” statüsüne girebilmesi için, yeterli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemek amacıyla sınav yapılacak ve bu sınavdan başarılı olan personelle 3 yıllık sözleşme imzalanarak her 3 yılda bir  bu sözleşme yenilenecek.

 Taşeron işçilerin büyük umutla beklediği devlet kadrosu (memurluğu) yine başka seçimlere kaldı. Taşeronluk sömürüsünün bitmesi için yapılacak bu değişiklik ancak bunun ilk adımı olabilir. Günümüzde 4/b ve 4/c lilerin sorunları devam ederken bu taslakla özel sözleşmeli personel sorunu da önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkması muhtemel görülüyor.

 Hükümetin bu sorunlara geçici çözümler bulmak yerine, kalıcı çözümler bulması gerekiyor.

Taşeron şirketin aradan çıkartılıp devletle sözleşme yapılması kazanılacak hakların temelini oluşturacak,  önümüzde daha çok seçimler  var, her seçimde bu haklara yenisi eklenerek devam eder.

1 Yorum

Hamdullah Akyüz

Hamdullah Akyüz

22 Mayis 2019
Taşeronluğun tam kaldırılması gerekiyor.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri

    Bu yazarın başka makalesi yoktur.