VEDAT DEMİR

Gondol, Fayton Keyfi ve Turizm

2017 yılında kaleme aldığım bir yazımı tekrardan köşeme taşımak istiyorum bu sefer turizm vurgusu ile..

 

Bilindiği üzere sayın valimiz geçtiğimiz yıl sulama kanalının etrafına yürüyüş ve bisiklet yolunun yapılacağı projeyi açıklamıştı. Aklıma yıllar önce yazdığım bu yazı belki fikir verir diye sayın valimizin de takdirlerine buradan sunmak istedim.

 

Geçen akşam eşim ve çocuklarımla birlikte yakın zamanda  belediyenin açılışını yaptığı Yaşam Parka gittik. Parka giderken malum sulama kanalı dolayısıyla bir hayli dolandık. Şükür ki kanalın üzerinde bir köprü yapılmış ki oradan daha fazla dolanmadan parka geçebildik. Park gerçekten çok güzel yapılmış. Bu tür sosyal alanların Batman’ın her semtinde artmasını dilerim.

Parkta çocuklarla hoşça vakit geçirdikten sonra eve dönüş yolunda kanalın üzerindeki yaya köprüsünden geçerken gecenin yorgunluğuyla kanalın içinde akıp giden su, bir an gözüme ilişti. Evimiz Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nin yakınında sulama kanalına yakın bir yerde olduğundan bir sal olsaydı oradan buraya zahmetsizce gelirdik diye içimden geçirdikten sonra eşim ve çocuklarla paylaştım. Sonrasında düşününce acaba sulama kanalında yapılacak bir proje ile etrafında aydınlatma ve peyzaj çalışması ile gondollar ile değişik bir faaliyet yapılabilir mi? diye aklımdan geçirdim. DSİ ye bağlı olduğundan acaba yasal bir engeli var mıdır? diye biraz araştırma yapınca Antalya Kepez’de de belediye’nin DSİ  sulama kanalında gondol projesi yaptığını gördüm. Hatta sulama kanalına entegre harici kanalda eklenmiş ada şeklinde bir kanal projesini gondol turizmine açmış. Bu örnekten yola çıkarak o zaman neden Batman’da da benzer bir şey olmasın diye düşündüm. Bu düşüncemi de birkaç arkadaşla da konuştum ve onlarda gayet makul bir fikir olduğunu söyleyince konuyu köşeme taşımayı uygun gördüm.

Batman için pek çok kez köşemde değişik fikir ve öneriler paylaştım ve paylaşmaya da devam edeceğim. Gerçekleşir veya gerçekleşmez. En azından kente değer katacak ve kentimize gelecek misafirlere yaşatacağımız değişik bir an bile bizi mutlu edecektir. Bu proje ile Batman’ın kendine özgü bir imajı olacaktır. Özellikle kentin imajı açısından mantıklı buluyorum. Kime sorsanız Batman neyi ile bilinir, gezilecek yerleri neresidir? Kent merkezinde sayabileceğiniz pek bir şey yok der. Oysaki bu kanaldaki gondol keyfi söylenebilecek güzel bir örnek olur.

Üstelik kanalın hemen yanında temizliğinin yapılabilmesi için yapılmış bir yol da mevcut bu yolda da yine kanal güzergâhında fayton gezileri yapılabilir.

Söz gelimi belediye DSİ ile sulama kanalında ortak bir proje yapacak olursa Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nden hatta mesleki lisenin yanında büyük bir park alanı bulunuyor(Şu sıralar yapımı devam ediyor). Proje hayata geçirilirse  kanal buradaki parktan Yaşam Parka oradan da Yaşar Kemal Kent Ormanı’na kadar uzanıyor. Bu üç parkı bir birine bağlayan bölüm gondol işletmecilerine kiralanabilir. Yapılacak aydınlatma ve çevre düzenlemesi ile hem güzel bir görüntü olur hem kanal daha temiz görüntüsüyle halkımızın hizmetine farklı bir şekilde açılmış olur.  Yine yer yer kanalın üzerinde yapılacak ahşap ve tarihi görünümlü minyatür (Malabadi Köprüsü gibi) köprüler estetik açıdan güzel bir görüntü oluşturacağı gibi kanalın geçtiği yerlerde halkın ulaşım yönünden çektiği sıkıntıyı da bir nebze azaltılmış olacaktır. Zira yaşam parka gitmek isteyen vatandaşlar bir hayli dolanmak zorunda kalıyor.(Sonradan klasik köprüler yapıldı)

 

 

Hatta İluh Deresi ıslah edilirse(Bu projeye de başlandı.) bu gondol fikri İluh Deresi’nde bile uygulanabilir.

Şimdi bazı okurlar  “bunlar Batman için olsa olsa hayal olur” da diyebilirler haklı bir gerekçe ile zira yıllardır ıslah edileceği söylenen İluh dersinin temizlenemediği  gerçeği ile yüzleşince. Ama biz yine de yazalım inşallah o günleri de göreceğiz.

Sulama kanalındaki gondol projesi ile beraber kanalın yanındaki yolda fayton gezileri alt yapısı hazır olduğundan gerçekleştirilebilirliği yüksek bir proje diye düşünüyorum. Hem bu alanların gondolculara ve faytonculara işletme olarak kiralanması ile yapılacak yatırımın geriye dönük bir getirisi de olacaktır.

Bu fayton ve gondol gezileri ile Batman kent merkezinde de TURİZM açısından ufaktan ufağa bir potansiyel oluşacaktır. Hasankeyf’e gelen turistlerin kent merkezine uğramaları içinde güzel bir etkinlik olur.

Gerçekleştirilebilirse sıcak yaz akşamlarında üç büyük parkı bir birine bağlayan kanal serinliğinde Venedik’i çağrıştıran hoş bir tecrübe olur.

Güzel fikirler ve gerçekleşen projelerle kentimizde  ailemiz ve misafirlerimizle hoşça vakit geçirebileceğimiz etkinliklerin ve mekânların artması temennisi ile bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri