ALİCAN ATAK

ÖNCELİK YAYANINDI ?

Bir yıl önce İçişleri Bakanlığı tarafından yayalar düşünülerek 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmiş ardından da ülke genelinde ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla bir de kampanya başlatılmıştı. O günler bir yaya olarak rahat ettik ancak şimdi bir yaya geçidinden karşı karşıya geçmeye çalışın, kendinizi önce havada ardından asfaltta hala hayattaysanız hastanede görürsünüz. Yayalar adına güzel bir başlangıç oldu ancak her kural gibi bu kural da maalesef unutuldu.
İçişleri Bakanlığı 2019 yılını ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan etmiş ardından 81 ilde ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganı ile kampanya yürütmüştü. O zamanlar umutlanmıştık yaya geçidinde karşıdan karşıya geçerken ayağını gaz pedalından çeken şoförleri görünce. “Demek ki oluyormuş” dedik ama o zaman dediğimizle kaldık. Birçok şeyin unutulduğu gibi o kural da unutuldu gitti. Şimdi bir deneyin isterseniz yaya geçidinde karşıdan karşıya geçmeyi. Hele ayağınızı asfalta uzatmayı deneyin. Hızı düşük araç sürücüsü aracının hızını birden nasıl yükselterek üzerinize geliyor. Şanslıysan yerinde durursun. Ancak karşıdan karşıya geçmeye yeltendiysen sırasıyla, önce kendini arabanın kaputunda, havada, ardından asfalt ve son olarak da hala hayattaysan hastanede bulursun. Çok geç değil daha geçen gün Turgut Özal Bulvarında engelli bir aile yolun karşısına geçmek için dakikalarca beklemek zorunda kaldı.
Sonuç olarak ne istiyorum biliyor musunuz? Bende dahil tüm sürücülerin empati yapmasını. Özellikle de yaya geçitlerinin bulunduğu bölgelerde hızlarını düşürerek sanki karşıdan karşıya bir yakını, eşi, çocuğu ya da anne ve babası geçecekmiş gibi hareket etmesini. Tüm sürücüleri dakikalar ve saniyelerle yarışmak yerine anlayışa davet ediyorum. Belki sizin olduğunuz kadar yaya olan o kişinin de acelesi var. Üstelik siz ondan daha şanslısınız çünkü altınızda arabanız var. Birkaç dakikanın hesabını yapmayın. Nazik ve anlayışlı olun. Aksi takdirde hızla geçmeye çalıştığınız yaya geçidinde yine hızla karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir yayaya çarpabilir ömür boyu vicdan azabıyla yaşamak zorunda kalabilirsiniz

 

 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri