PAMUKÇU “SİGARAYI BIRAKMAYA DAVET EDİYORUZ”

PAMUKÇU “SİGARAYI BIRAKMAYA DAVET EDİYORUZ”

İl Sağlık Müdürlüğü ‘Dünya Tütünsüz Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 
İl Sağlık Müdürlüğünden yayımlanan mesajda “Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir.
 
Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 14.8 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.
 
Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Toplumu pasif sigara dumanının zararlarından korumanın yegâne yolu sigara kullanımının bütün kapalı alanlarda yasaklanmasıdır.
 
Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz andan itibaren bizler sizin yanınızdayız ve karşılaşacağınız zorlukları birlikte aşmaya hazırız.
 
31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sizi sigarayı bırakmaya davet ediyoruz. Ailenizi ve çocuklarınızı sevindirin, torunlarınızı görme şansınız olsun ve onlara anlatacak bir anınız olsun. Sevdiklerinize en güzel hediyeniz sigarasız sağlıklı bir hayattır. Sigara canavarı ile savaşta geç kalmayalım, yalnızca irade yetmeyeceği için bağımlıları da küçük görmeyelim, tedavi olanaklarını bulalım, destek olalım. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza destek çalışmalarımız devam edecek olup, ALO 171 Sigara Bırakma Hattını arayarak sigarayı bırakmak için ilk adımı atabilirsiniz. Tedavi sürecinde hastalarımızdan herhangi bir ücret alınmamaktadır. Sigarayı bırakmak için ’31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ bir fırsat olabilir ve sigarasız yeni hayata adım atabilirsiniz. Bugün sigarayı bırakarak pahalı bir alışkanlığı da geride bırakmış olacaksınız.
 
Sigarayı bırakmak sürecinde kararlı olmak önemlidir. İlimizdeki sigara bırakma polikliniğimize şu ana kadar 11783 başvuru yapılmış olup, gerekli medikal, psiko-sosyal destek ve tedaviler yapılmaktadır. Dumansız hava sahası ve sağlığınız için ilimizde ücretsiz olarak Batman Eğitim ve Araştırma Hastanemizde entegre hizmet vermekte olan KETEM ve Sağlıklı Hayat Merkezlerimize bekliyoruz. Şimdi sigarayı bırakmanın tam zamanı bu fırsatı yaratmak elinizde” ifadeleri yer aldı.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler