MUHYEDDİN BEYCAN

KAN'A DEĞER KATMAK

Hepimizin bildiği gibi insandan daha değerli bir varlık yaratılmamıştır. İnsanı değerli kılan  ise Yaratıcı tarafından en güzel, eksiksiz bir şekilde yaratılması ve ona biçilen misyondan kaynaklanmaktadır. 

 

İnsan sosyal bir varlıktır.  Tek başına yaşamak yerine  topluluklar şeklinde birbirine muhtaç halde hayatını idame etmektedirler. Bundan dolayıdır ki  köyler, kasabalar ve şehirler kurarak bir yaşam biçimi oluşturmuşlardır. 

 

Tarihin her devrinde bir birine muhtaç  olan insanlar, olumsuzluklara karşı birbirine destek vererek üstesinden gelmişlerdir.

 

 Bu birlik ve beraberlik bir çok konuda olurken ne yazık ki bu modern çağda insanın yaşamı için en önemli olan konularda bazen çok duyarsız kalınabiliyor. Organ bağışı ve kan bağışı gibi. 

 

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de organ nakli bekleyen bir çok hasta sırada beklemektedir. Üzülerek ifade edelim ki organ bağışı yetersizliğinden kimi hastalar hayatını kaybetmektedir. Organ bağışı yetersizliği ile beraber kan bağışı kültürüde içimize yerleşmemiştir.

 

Bağışlar için, özellikle Kan bağışı için Batman'nın özeline indiğimizde edindiğimiz bilgiler karşısında mahcup olmamak elden değil. Batman gibi hareketli, genç nufusa sahip ve bir çok Sivil Toplum Kuruluşunun olduğu bu şehirde kan bağışının yeterli seviyede olmaması üzüntü verici bir durum.

 

Geçen haftalarda yerel  gazetelere konu olan bir haberde Kızılay Batman Kan Merkezi Müdürü Dr. Hakkı İpek'in dediğine göre Batman'ın kan ihtiyacının 3'te 2'si diğer illerden karşılanıyormuş. Bu rakamları çok ciddi bir rakam olarak karşımıza çıkıyor.

 

Dr. İpek: "Batman'da yıllık  35 bin ile 40 bin ünite kan ihtiyacı hasıl oluyor. Bizim Kızılay olarak Batman’dan aldığımız kan 12 bin ila 13 bin arasıdır. Batman'ın kan ihtiyacının 3'te 2'si diğer illerden karşılanıyor." diyor.

 

Batman nufusunun 650 bine dayandığını göz önüne aldığımızda kan ihtiyacının giderek arttığını görebiliriz. Özellikle Kış aylarında, Ramazan ayında, Yazın sıcak günlerinde kan sıkıntısı daha fazla görülüyor. 

 

 "Öyle (Kan) bir madde ki tek kaynağı insan. Fabrikası yok. Herhangi bir şekilde üretilme imkânı yok." diyen ipek: 

"Bir kişinin Allah rızası için kendi vücudundan bir parça verip başka bir insana can olması demektir. Yani hiçbir şekilde kanın insan dışında bir kaynağı yok. Yani bir şekilde bir iletişim kopukluğu söz konusu. İnsanların kan ihtiyacı karşılandığında bu kanı nasıl karşılandığı hakkında çok az bilgisi var." diye devam ediyor.

 

Kan bağışı için başaka zamana ötelenecek lüksümüz yok. Her zaman lazım olan bir hayati ihtiyaç. 

 

Bunun için   KAN'INA DEĞER KATMAK İSTEYEN KAN BAĞIŞINDA BULUNSUN.

ÇÜNKÜ VERİLEN HER BİR ÜNİTE KAN 3 KİŞİYE CAN OLUYOR.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri

    Bu yazarın başka makalesi yoktur.