Başaran: 70 gündür kendi üyesinin sesine duyarsız kalan bu meclis yok hükmündedir

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, tercidin kaldırılması amacıyla 70 gündür açlık grevi eylemi yapan Leyla Güven’in durumuna ilişkin mecliste basın toplantısı düzenledi.

HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Ebru Günay’ın da eşlik ettiği Başaran şunları söyledi:  
 
Sayın Leyla Güven, dört duvar arasında, rehin tutulduğu Diyarbakır Cezaevi’nde bu hukuksuzluğa karşı ses yükseltmeye çalışıyor ve buna müdahale edilmesini bekliyor. 70 gündür dünyanın birçok yerinden, Filistin’den, dünyanın başka yerlerine kadar Leyla Güven’in bu sesine destek gelirken, üyesi olduğu bu Parlamento’dan hiçbir tepki yok. Ne iktidar blokundan ne de yasamadan bununla ilgili bir cümle kuruldu.  
 
Açlık grevi yokmuş gibi davranan bu meclis yok hükmündedir
 
Bırakın olumlu bir karşılığı; gündeme alma, olumlu olumsuz bir tepki bile geliştirilmedi. Böyle bir eylem hiç yokmuş gibi, Leyla Güven 70 gündür açlık grevi yapmıyormuş gibi, onlarca cezaevinde aralarında Sebahat Tuncel ve Selma Irmak’ın da aralarında bulunduğu yüzlerce tutsak açlık grevinde değilmiş gibi günlük çözümlerle bu meclis yürütülmeye çalışılıyor. Bu Meclis’in varlık gerekçesi toplumun geleceğini, Türkiye halkının taleplerini gerçekleştirmektedir. Kendi üyesinin talebine karşı bu kadar duyarsız, sorumsuz yaklaşan bu Meclis yok hükmündedir. Kapısına kilit vurulmuş demektir.
 
Leyla Güven’in durumu kritik
 
Durumun kritikliğini de dikkate alarak bir kez daha herkese sesleniyoruz. Leyla Güven 70 gündür açlık grevinde ve artık kritik aşamaya gelmiştir. Leyla dünden beri mide krampları, tansiyon düşüklüğü, ışığa ve kokuya aşırı hassasiyet, bulantı hissi, uyumama durumu ile karşı karşıyadır. Bununla birlikte sıvı alımında zorluk yaşamaktadır. Kritik aşama sıvı alımının yapılmaması ile başlar. Bu kritik noktada herkesin kendi cephesinde bir müdahale etme yükümlülüğü ve sorumluluğu vardır. Aksine kendi üyesinin talebine bu kadar sessiz kalan Parlamento bunun altında kalacak demektir. Bu kritik evrede Leyla Güven’in bu kritik aşamasında herkesi sorumluluğa ve bu talebi karşılamaya davet ediyoruz. Leyla Güven hukuksuz ya da olmayacak bir şey talep etmiyor. Leyla Güven, haklı-meşru ve Türkiye toplumunun geleceğine katkı sunacak bir talebi dillendirmektedir.
 
Leyla Güven’inin durumundan iktidar ve parlamento sorumludur
 
Artık gözünüzü kapatmaktan, duymuyor numarası yapmaktan vazgeçmenin zamanı gelmiştir. Aksine Leyla Güven’in başına geleceklerden, bu talebi yok kabul eden iktidar, Parlamento ve hepimiz sorumluluk altında kalacağız. Leyla Güven’in tek bir talebi vardır, son açıklaması ile bunu ifade etmiştir. Sadece bir kez aile ferdinin Sayın Öcalan ile görüşmesi tecridin kırıldığı anlamına gelmemektedir. Tecrit bir sistem olarak toplum üzerinde yürütülmektedir. Bir sistem, bir yönetme biçimi olarak iktidar tarafından kabul edilmiş ve gün be gün hepimiz üzerinde derinleştirilmektedir. Bu mutlak tecridin derhal kaldırılması için bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bunu sadece Leyla Güven’in talebi gibi değil, milyonların talebi olarak, milyonların sözcüsü olan bizlerin, bu ülkenin 3’üncü büyük partisinin meclisin ikinci büyük muhalefet partisinin talebi olarak söylüyoruz. Bizler milyonların talebini burada ifade ediyoruz. Bu talebe ses vermek, karşılık vermek, iktidarın sorumluluğundadır. Leyla Güven’in durumu an be an, saat be saat, saniye saniye kritikliğini koruyor. Onu korumak Türkiye toplumunu korumak demektedir, onu ölümün sınırından almak, Türkiyeyi ölüm sınırından almak demektir. Herkesi bu konuda sorumlu ve duyarlı olmaya sesini yükseltmeye davet ediyoruz. 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler