YENİ AÇILAN DENGBÊJ KÜLTÜR EVİNDEN “KILAM” SESLERİ

DENGBÊJ KÜLTÜR EVİNDEN GÜR “KILAM” SESLERİ YÜKSELİYOR

Batman Belediyesi aracılığı ile, Salih Özdemir Parkı’nda bulunan yapının kendilerine verilmesinden  sonra çalışmalarına başlayan Dengbêj Kültür Evi sanatçıları, misafirlerine farklı bir gece yaşattı.
 
Batman yöresi dengbêjleri ile Erzurum’un Tekman ilçesinde dengbêjlik ve dengbêjlik üzerine araştırmacı yazarlık yapan Zülküf Tokbaş’ın yer aldığı şevbêrk programında birbirinden değerli ve hoş kılamları (kulamları) seslendiren dengbêjler dinleyicileri adeta tarihi bir yolculuğa sevk ederek, müstesna bir gece yaşattılar.
 
Program öncesi Belediye Eş Başkanı Songül Korkmaz, Dengbêjlik kültürü, olay ve olguları sözlü olarak nesilden nesile aktaran bir kültürdür. Dengbejlik, kültür ve dili her zaman ayakta tutan bir sanattır. Batman Belediyesi olarak kültürümüzü daha ileriye taşımak için Salih Özdemir Parkı’nda Dengbêj Kültür Evi’ni açtık.  Cumartesi günleri Dengbêj evinde dengbêjlerimiz halkımızla buluşup onlara birbirinden güzel kılamlar söylüyorlar. Dengbejlerimizin sanatını icra etmelerine olanak sağladığımız bu Dengbêj Kültür Evinde iki kadın dengbêjimiz var, önümüzdeki dönemlerde bunu artırmayı düşünüyoruz, degbêjlik kültürdür, tarihtir, gelenektir ve Kürtlerin vazgeçilmezidir. Onun için Batman Belediyesi olarak her konuda destek vermeye devam edeceğiz” dedi.
 
 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler