'Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır'

'Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır'

9 Şubat, Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Batman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Semih Canpolat, topluma önemli bir mesaj verdi.

Canpolat, tütün kullanımının sağlık üzerindeki zararlarına dikkat çekerek, sigarayı bırakma konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladı.Canpolat'ın mesajında vurguladığı önemli noktalardan biri, tütün kullanımının önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer alması oldu. Dünya Sağlık Örgütü tarafından büyük bir halk sağlığı tehditi olarak tanımlanan tütün ürünleri, bireyin yanı sıra ailesi ve çevresindekileri de olumsuz etkileyebilmektedir. İl Sağlık Müdürü Canpolat, tütün kullanımının genç nüfusta diğer bağımlılık yapıcı maddelere geçiş açısından da büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

Bu noktada tütünle mücadelenin gençler başta olmak üzere toplum sağlığını korumak adına ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Müdür Canpolat, tütünle mücadelede ülkedeki çalışmaların başarıyla yürütüldüğünü ve tütün kullanımının yasaklandığı alanların genişlediğini belirterek, bu sayede kanserler başta olmak üzere pek çok kronik hastalığın önlendiğini, sağlık ve yaşam kayıplarının azaldığını ve ekonomik kazançlar elde edildiğini ifade etti. Batman İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki KETEM'in, sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz hizmet verdiğini söyleyen Müdür Canpolat, bu polikliniğe başvurarak destek almak isteyenleri beklediklerini belirtti. Son olarak, "Sigara bağımlılığı bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür" diyerek sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu hatırlattı.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler