ADİLE GÜRBÜZ RÖPORTAJI

1 Kasım 2015 Seçimleri Değerlendirmesi

1 Kasım 2015 Seçimleri Değerlendirmesi

 

 

Sorunuza itirazım var, HDP barajı aşıp Meclise girdiği için olaylar başlamadı.

 

YÜKSEL ÇİFTÇİ : – Seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor, 7 haziran seçimlerinden yeni çıktık. Partinize olan ilgiyi nasıl görüyorsunuz.

ADİLE  GÜRBÜZ : Ak Partinin seçmen üzerinde güven  hissi uyandırdığını hepimiz biliyoruz 7 haziran seçimlerinde çok daha farklı bir ortamda secime girdik bir  Ak Partinin farklı , farklı vaatleri söz konusuydu halkın ilgisi bizden yana.

Y.ÇİFTÇİ :  7 hazirandan hemen sonra özellikle HDP ‘nin Meclise girmesiyle, çatışma süreci neden başladı ?

A. GÜRBÜZ :   Şimdi şöyle bir itirazım olacak . HDP’nin  barajı geçtiği ve  meclise girdiği için bu şekilde  manipüle ediyorlar.

Buna itiraz ediyorum. HDP  daha az millet vekili ile  olsa da , geçmiş dönemde mecliste olan bir partiydi.  Meclisin önemli aktörlerinden bir  tanesi idi. Dolaysıyla  çatışma ortamının bitip bitmemesi meselesi  barajla  bağlı olan bir durum değil . Bilmemiz gerekiyor görmemiz gerekiyor .

Y.ÇİFTÇİ :  Çözüm süreci neden, rafa kaldırıldı ?

A. GÜRBÜZ :  Süreç içerisinde bizde biliyoruz ki en birinci şart silahların bırakılması ve Türkiye’den silahların çekilmesiydi.  Bunun üzerinde çok ciddi çağrılar oldu. Öcalan’ın nevruz çağrısı oldu . Selahattin  Demirtaş’ın mecliste acaba bir gözlemci heyeti ile çekilsinler,  acaba bir anayasal düzenlemeye mi gidildi,  acaba kanun  yoluyla mı sürecin yöntemi belirlensin  tartışmaları  yapıldı . Diğer partilerin itirazları oldu  vs , vs .  Çok uzun soluklu bir süreçti. Anca k bir yandan da silah bırakmaya bağlı olarak süreç ilerlerken,  bir yandan da demokratik hakların tesisi meclis çatısı altında Ak Parti öncülüğünde devrim gibi adımlarla devam ediyordu. biz bir çok konuda adımlarımızı hem  Kürt halkının hem Arap halkının hem Türk  halkının hem Çerkezlerin tüm azınlıkların haklarını gözeterek getiriyorduk  hizmetlerimizi. 

Bu arada olumsuz şeyler  yok muydu , vardı.  Unutmamak gerekir işçiler , memurlar yine kaçırılıyordu ,  yine kimi ufak tefek çatışma ortamları doğuyordu bazı partilerin siyasi üyelerine yönelik ne yazık ki ölüme kadar varan saldırılar düzenlendi.  Araçlar yakıldı çokta aslında çatışmasız ortam değildi , sadece eylem şiddeti oranı azdı .

Y.ÇİFTÇİ : Seçimlerden hemen olaylar bariz bir şekilde neden arttı?

A. GÜRBÜZ :  Seçimden önceki  KCK  ve Kandilde yapılan kimi açıklamalar vardı çatışmazlık süreci bitmiştir devrimci halk savaşını başlatıyoruz eylemsizliğe son veriyoruz tabi bizler bunların  gerçekten  aktif bir şekilde secim sonrasına gireceğini düşünmüyorduk ben ne olursa olsun halkın iradesine saygı duyulacağını düşünüyordum ne yazık ki parti barajı aşmasına rağmen örgüt gereğini yapmadı tam aksine hdp baraji aştığı için eylemlerini artıran burada bence örgüt oldu

Y.ÇİFTÇİ :  Başbakan sayın Ahmet Davutoğlu  Van mitinginde, eğer biz iktidara gelmezsek beyaz toroslar gezmeye başlayacak, derken tam olarak neyi kast etti?

A. GÜRBÜZ :  Az önceki soru yine bağlantılı dediğiniz gibi  seçim sonuçlarından sonra bir koalisyon ortamı doğdu ve bu belirsizlik ortamında

halkın bilerek yada bilmeyerek  oyları neticesinde  çıkan bir tablo vardı koalisyon kurmalıydı bu belirsizliğin doğması ile birlikte biliyorsunuz Adıyaman’da  askerler öldürüldü , Ceylanpınar’da, Diyarbakır’da Suruç vakası yaşandı. Orada ciddi bir can kaybı yaşandı tekrardan Allah ‘tan rahmet diliyoruz. Ciddi kan kayıplarının yaşandığı bir döneme girdik bunun akabinde

Olaya buradan baktığımız zaman sayın başbakanımızın da söylediği beyaz toroslarla halka herhangi bir anlamda karamsar bir tabloya itmek onları yüzleştirmek değil, kimi unsur ve yapıların içerden ya da dışardan Türkiye’yi  90 lı yıllara çevirmeye çalıştığıydı .

Y.ÇİFTÇİ :Huzur ve barış ortamının egemen olması için neden tek partili bir iktidar istiyorsunuz ?

A. GÜRBÜZ :  Tek başına bir iktidar olmadığı zaman hele ki bu Ak Parti iktidarı değilse, başka unsurların devreye girdiğini görüyoruz.  Şu anda o süreç sürüyor . 1 kasımda ya bunlar kazanacak yada kaybedecek.

Sayın başbakanımız buna vurgu yaptı,  iktidarın oluşmaması demek yeni bir kaos ortamı demek ve bu kaostan beslenenlerin nihai amacıda ülkeyi 90’lı  vakalara çekmek.  90’ ların sembol vakalardan bir tanesi de hepimizin canını yakan acıtan kimilerimizin halen taziyesinin devam ediyor. Beyaz toroslar , orada bir simgesel  kullanılmış yoksa vatandaşa tehdit olarak kullanılmış bir söz değildir.  Asla Ak parti bu zihniyetle bir arada olmadı bununla mücadele ettiği için milletimizin teveccühünü kazandı. Bu bölgedeki Kürt halkının teveccühünü aldı . Dolaysıyla Ak Partiyi bu  itamla suçlamak vicdanların kabul etmeyeceği bir şeydir.

Y.ÇİFTÇİ :  Seçim Barajının İndirilmesi veya Kaldırılması gerekliliğine nasıl bakıyorsunuz. ?

A. GÜRBÜZ Seçim barajının kaldırılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü herkesimin mecliste temsil hakkı olmalıdır.

Y.ÇİFTÇİ : Kaç dönemdir sivil bir anayasadan bahsediliyor. Yeni bir anayasa gerekli mi ? sizce

A. GÜRBÜZ Mevcut anayasa darbeci bir anayasa ürünüdür. Ak Parti  olarak yeni ve sivil anayasa dan yana olduğumuz hep ifade e ediyoruz Seçimden sonra yeni bir anayasa için çalışmalara başlanacağına inanıyorum.

Y.ÇİFTÇİ :   Kasım seçilerine ilişkin, son olarak neler söylemek istersiniz.?

A. GÜRBÜZ Seçmenlerden bir talebimiz var. Ülkenin huzuru ve refahı, barış ve kardeşliğin teminatı olan Ak Partiyi tek başına iktidarı için , seçimde bizleri desteklemelerini bekliyoruz.

YÜKSEL ÇİFTÇİ :  Efendim, yoğun seçim temposundan bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

ADİLE  GÜRBÜZBizlere bu imkanı verdiğiniz için “ Objektif  Gazetesi “  çalışanlarına şahsınızda teşekkür ediyorum.

1 Yorum

Ozan Sevim

Ozan Sevim

22 Mayis 2019
Başarılar diliyorum Adile hanıma

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler