ASANSÖR MUAYENESİNİN YILDA 1 KEZ YAPTIRILMASI ZORUNLU

ASANSÖR MUAYENESİNİN YILDA 1 KEZ YAPTIRILMASI ZORUNLU

Batman Belediyesi, kent merkezinde asansörlü binaların rutin kontrolünü yıl boyunca aralıksız gerçekleştiriyor.
 
Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü, asansörleri güvenlik seviyesine göre renkli etiket yapıştırarak, bina yönetimini gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarıyor.
 
Yılda 1 defa yaptırılmasının zorunlu olduğu asansör muayenesinin vatandaşın can ve mal güvenliği açısından oldukça önemli olduğunu belirten yetkililer, 4 ayrı rengin açıklamasını da vatandaşlarla paylaştı.
 
Konu hakkında bilgi veren Yapı Kontrol Müdürlüğü: “Batman kent genelinde 3 binin üzerinde asansörlü bina var. Olası can ve mal kaybının önüne geçmek için sıkı denetimlerimizi sürdürmekteyiz. Asansörlerde yaptığımız periyodik kontrollerde; apartman yönetici ve sakinlerine rapor sunarak gerekli eksiklik ve arızaların giderilmesini sağlıyoruz. Denetimlerimizle, asansör firmaları ve yetkili asansör muayene kuruluşlarını da özverili çalışmasını sağlayıp, olası kazaları önüne geçmeyi hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
 
Hali hazırda kırmızı etiket bulunan asansörlerin kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü, bina sakinlerinin, asansör firmaları ile iletişime geçerek varsa aksaklıkların giderilmesi ve ardından etiket renklerinin mavi veya yeşil renge dönüştürülmesi için can ve mal güvenlikleri açısından önem arz ettiğini hatırlattı.
 
ASANSÖRLERE YAPIŞTIRILAN RENKLER NE ANLAMA GELİYOR?
 
YEŞİL ETİKET: Kontrolü yapılan asansörün kullanım açısından herhangi bir risk taşımadığı ve güvenli olduğunu ifade eder. Asansör can ve mal güvenliği açısından herhangi bir risk taşımamaktadır.
 
MAVİ ETİKET: Hafif riskli olarak değerlendirilmiştir. Kullanımda herhangi bir kısıtlama yoktur.
 
SARI ETİKET: Asansörün kabul edilebilir risk seviyesinde olduğunu belirtir. Belirlenen aksaklıkların giderilmesi gerekmektedir.
 
KIRMIZI ETİKET: Asansörün kullanım açısından yüksek riskli olduğunu belirten etikettir. Kontrol mühendisleri tarafından yapılan denetimde asansör kırmızı etiket aldıysa, asansörün kullanımı can ve mal güvenliği açısından uygun değildir ve kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler