SEYHAN SİNCAR

Batman'da Kiralık Daire Fiyatlarında Düşüş Bekleniyor

Son iki yıl içinde rekor seviyelere ulaşan gayrimenkul piyasası, Batman'da kira fiyatlarında önemli artışlara neden olmuştu. Ancak, son dönemdeki gelişmeler, Batman'da kira fiyatlarında bir gerileme yaşanacağını gösteriyor.

 

 

 

Batman'da konut kredi faizleri, Türkiye ortalamasının üzerinde seyrediyor. Bu durum, konut sahibi olmak isteyenlerin sayısını azaltarak kiraya talebi düşürüyor ve kira fiyatlarında bir düşüşe neden oluyor. Yüksek konut kredi faizleri aynı zamanda satılamayan gayrimenkul sayısını artırıyor. Bu durum, kiraya çıkan gayrimenkul sayısını çoğaltarak kira fiyatlarında rekabeti artırıp fiyatların düşmesine yol açıyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Century21 Orjin Gayrimenkul Brokeri Ömer KARTAL, “Kira fiyatlarının ne kadar gerileyeceği henüz net değil, ancak beklentiler yüzde 20 oranında bir gerileme olacağı yönünde.” Şeklinde konuştu. Batman'da kiralık daire fiyatlarında yaşanacak gerilemenin, kiracılar için olumlu bir gelişme olacağına işaret eden KARTAL, mülk sahiplerinin gelirlerini olumsuz etkileyeceği göz önünde bulundurularak, mülk sahiplerinin ve kiracıların karşılıklı anlayış ve hassasiyetle hareket etmelerinin önem taşıdığını ifade etti. 

Batman'da kiralık daire fiyatlarındaki gerilemenin kış ayları nedeniyle çok belirgin olmadığını anlatan KARTAL, “Bazı bölgelerde fiyatlarda düşüş gözlemlenmeye başlamış durumda. Örneğin, Batman Merkez'de 3+1 dairelerin kira fiyatları 15 bin liradan 12 bin liraya kadar düşmüş durumda. Batman'da kiralık daire fiyatlarındaki gerilemenin daha belirgin hale gelmesi muhtemelen Ocak ayından itibaren olacaktır. Bu tarihten itibaren 100 gün altı süreli kiralamalara getirilen sınırlama yürürlüğe girecek ve kira fiyatlarında rekabeti artırarak daha fazla düşüşe neden olacaktır.” Dedi. 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri