CEVZİLİ SUCUK (BENİ) VE PEKMEZE YOĞUN İLGİ

Kış aylarının vitamin deposu pekmez ve cevizli sucuğa ilgi arttı

Havaların soğumasıyla kış aylarının besin kaynağı olan pekmez, pestil ve cevizli sucuğa talep arttı. Bitkisel ve yöresel ürün satan esnaf, kış mevsiminde bu besinlerin bol tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

 

Kış mevsiminin besin kaynağı olan pekmez, cevizli sucuk ve pestilin mevsimsel hastalıklara karşı tüketilmesi gerektiğini belirten Batmanlı bitkisel ve yöresel ürünler esnafı; pekmez, pestil ve cevizli sucuğun enerji kaynağı olduğunu söyledi.

 

Esnaf, pekmez ve cevizin; kansızlık, halsizlik ve zayıflığa iyi geldiğini belirterek bu ürünlerin bolca tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Son zamanlarda birçok ürüne gelen zamların bitkisel ve yöresel ürünlere de yansıdığını, bu durumun vatandaşı olduğu gibi kendilerini de etkilediğini belirten esnaf, daha önce 2 kilo ürün alan müşterilerin artık gramla almaya başladıklarını ifade etti.

Kış aylarının vitamin deposu pekmez ve cevizli sucuğa ilgi arttı

Esnaf, artan fiyatlar nedeniyle halkın tüketmesi gereken ürünlere talebinin azalması nedeniyle satışlarının da eskisi gibi olmadığını belirti.

Kış aylarının vitamin deposu pekmez ve cevizli sucuğa ilgi arttı

Süleyman Toğluk

“Pekmez ve cevizli sucuk vücuda sıcaklık ve enerji veriyor”

Kış aylarında pekmez ve cevizli sucuğa rağbetin yüksek olduğunu ifade eden esnaf Süleyman Toğluk, yerli ürünlerin birçok hastalığa iyi geldiğini belirtti.

Toğluk, “Havaların soğumaya başlamasıyla köy ürünlerine rağbet arttı. Köy ürünlerinin fiyatı diğer ürünlere göre caziptir. Halk şu anda pekmez, kuru üzüm, pestil, cevizli sucuk gibi ürünleri tercih ediyor. Çünkü soğuğa karşı etkili ve insan vücuduna sıcaklık ve enerji veren ürünlerdir. Bunların yanında vatandaş kuruyemiş, baharat ve diğer ihtiyaçlarını da karşılıyor. Hatta diğer illerden de bizi telefonla arayıp sipariş veren oluyor. Şu ana kadar Sivas, İstanbul, Antalya, Konya ve Türkiye’nin birçok iline ürün gönderiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kış aylarının vitamin deposu pekmez ve cevizli sucuğa ilgi arttı

İsmail Toğluk

“Kiloyla alan müşteriler artık gramla almaya başladı”

Halkın en çok talep ettiği ürünlerin yerli ürünler olduğunu fakat alım gücü düştüğünden eskisi gibi satışların olmadığını belirten bir diğer esnaf İsmail Toğluk ise birçok üründe fiyatın yükseldiğini söyledi.

Sattıkları ürünü aynı fiyata almanın mümkün olmadığını vurgulayan Toğluk, şöyle devam etti:

“Halk en çok yerli ürünlere ve kuruyemişlere rağbet ediyor. Ama maalesef fiyatların yükselmesinden dolayı millerin alım gücü azaldı. Bu da bizi çok etkiliyor. Bir kilo kuru üzümümün fiyatı 40 lirayı, ceviz içinin kilosu 100 lirayı, kuru kahvenin kilosu geçen bayramda 40 lirayken şu anda 80 lirayı aştı. Dün 70 liraya sattığımız kuru kahve bugün 70 liraya bize geldi. Bu artışlar vatandaşı etkilediği gibi bizi de çok etkiliyor. Artık sattığımız ürünü aynı fiyata alamıyoruz. Vatandaş artık 2 kilo yerine yarım kilo, 250 gram, 100 gram almaya başladı. Millet artan fiyatlar karşısında çok endişeli. Yetkililerden isteğimiz artan fiyatların önünü almaları ve dışa bağımlığı azaltmak için üretime daha çok önem vermeleridir.”

Kış aylarının vitamin deposu pekmez ve cevizli sucuğa ilgi arttı

Musa Çelik

“Bu zamlar nereye kadar sürecek?”

Evde yaptıkları hesap ile çarşıdaki hesap arasında uçurum olduğunu belirten vatandaş Musa Çelik, “Evde bir hesap yapıp dükkâna geliyorum ama bir bakıyorum ki ev ile dükkân hesabı bir birini tutmuyor. 2 kilo alacağım ürünü artık yarım kilo ancak alabiliyorum. Aldığım da bize yetmiyor. Şu anda perişan haldeyiz. Bu zamlar ne olacak nereye kadar sürecek anlamıyoruz. Dolar fiyatı yükseldiği için ona bağlıyorlar. Bu durumda esnafa da bir şey diyemiyoruz.” diye konuştu.

“Hiçbir şeyi eskisi gibi alamıyoruz”

İsmini vermeyen bir diğer vatandaş ise şunları söyledi: “Eşyaların fiyatı çok yükseldiği için artık bir şey alamaz olduk. Birçok eşya lazım ama para olmayınca bir şey alamıyoruz.”

 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler