RABİA GÜL

Dünyanın Tasası

                           HER GÜNE BİR AYET BİR HADİS

AYET: “Rabbin meleklere: ‘ Ben yeryüzündeki bir halife var edeceğim’ demişti. Melekler: ‘Orada fesat çıkaracak, kanlar akıtacak birini mi var edeceksin? Oysa biz Seni hamdinle tesbih ve takdis ederiz’ dediler. Allah: ‘Ben sizin bilmediğinizi bilirim’ dedi.”

(Bakara; 30)

HADİS: “Kendinize kötü temennide bulunmayın, hayır dua edin! Çünkü melekler söylediklerinize amin derler!”

HİKAYE

Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “ Resulallah (sav): “Bir Müslüman can çekişme anına girdiği zaman rahmet melekleri, beyaz bir ipekle gelirler ve şöyle derler: ‘Sen razı ve senden de (Rabbin) razı olarak çık. Allah’ın rahmet ve reyhanına ve sana gazabı olmayan Rabbine kavuş.’ Bunun üzerine ruh, misk kokusunun en güzeli gibi çıkar. Öyle ki melekler onu birbirlerine verirler, ta semanın kapısına kadar getirirler ve: ‘Size arzdan gelen bu koku ne kadar güzel! derler.Sonra onu mü’minlerin ruhlarının yanına getirirler. Onlar, onun gelmesi sebebiyle sizden birinin kaybettiği şeyinin kendisine geldiği zaman ki sevincinden daha çok sevinirler. Ona: ‘Falanca ne yaptı? Falanca ne yaptı?’ diye sorarlar. Melekler: ‘Bırakın onu, onda hala dünyanın tasası var!’ derler.”

FIKRA

Nasreddin hoca bir gün aksehirde camide vaaz vermek için kürsüye çikip:

-Ey cemaat bugün size ne söyleyecegimi biliyormusunuz.Diye sormus.Camideki topluluk:

-Bilmeyiz demisler.bunun üzerine hoca:

-Siz bilmeyince bensize ne söyliyeyim.diyerek kürsüden inmis ve camide kendisini dinlemeye hazirlanan toplulugu yüz üstü birakarak cübbesini giydigi gibi camiyi terk etmis.Hoca ertesi günü yine vaaz etmek için ayni kürsüye çikmis bu sefer yine topluluga ayni soruyu sormus camideki topluluk bu sefer hocayi kaçirmamak için:

-biliriz cevabini vermisler hoca bu seferde onlara:

-Mademki biliyorsunuz o halde benim söylememe ne lüzum var demis ve yine topluluga küserek cübbesini giydigi gibi camiyi terk etmis.Ertesi gün camideki topluluk hacayi vaazdan kaçirmamak için kimisi biliriz.kimisi bilmeyiz demeyi kararlastirmislar.

Hoca ertesi gün vaaz etmek için kürsüye çiktiginda topluluga yine ayni soruyu sormus.Toplulukta daha evvelden kararlastirdiklari gibi bazilari biliriz bazilarida bilmeyiz diye karsilik vermisler.Bu sefer hoca büyük bir ciddiyetletopluluga dönerek onlara:

-Ne âla öyleyse bilenleriniz bilmeyenlerinize ögretsin cevabini vererek yine kürsüden inmis ve cübbesini giyerek camiyi terk etmis. 

AKLINIZDA BULUNSUN

FASULYE

Taze fasulye, vücut direncini arttırıcı bir etkiye sahiptir. Taze fasulyenin faydalarından en önemlilerinden biri de kalp ve böbreği güçlendirmesidir .Taze fasulye, kandaki şeker miktarını düşürür ve şeker hastalıklarının önlenmesine yardımcı olduğu gibi stres ve sinirlerede iyi gelmektedir.

 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri