RABİA GÜL

KADİR GECESİ DUASI

                               HER GÜNE BİR AYET BİR HADİS

AYET: “Doğrusu, Biz Kur’anı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail, o gece Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasında kadar bir esenliktir.”

(Kadir; 1-5)

HADİS: “Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve mükafatını da Cenab-ı Hak’tan bekleyerek, ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.”

HİKAYE

KADİR GECESİ DUASI

Resul-i Ekrem Efendimiz, Ramazan-ı şerifin son on gününün gecelerinde, kendilerini daha çok ibadete verirlerdi. Bu gecelerde, aile fertlerini de uyandırırlardı. Hz. Aişe validemiz, bir gün kendilerine şöyle bir soru sormuşlardı: “Ya Resulullah! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilir ve o geceyi idrak edersem, Cenab-ı Hakk’a nasıl duada bulunayım?”

Peygamber Efendimiz Hz. Aişe’nin bu sorusunu şöyle cevaplamışlardı: “De ki; Ya Rab! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.”

Bin aydan hayırlı olan bu geceyi ihya etmek, insan için ne büyük bir mutluluktur.

FIKRA

 Sesimin Arkasından Koşuyorum

Hoca ikindi ezanını okumaya başlamış. O sırada bazı komşuları evlerinin önlerinde birbirleriyle konuşuyorlar, sanki ezan sesini duymuyor gibi davranıyorlarmış. Aslında O komşular camiye de pek sık gelmiyorlarmış. Hoca sesini biraz daha yükseltmiş, amma bakmış ki fark eden bir şey yok. O tarafa doğru koşmaya ve koşarken de ezanı okumaya devam etmiş.
O komşulardan birkaç kişi Hoca’ya bir şey olduğunu düşünerek yanına koşuşup sormuşlar :
- “Ne oldu Hoca Efendi, niçin koşarak ezan okuyorsun.?”
- “Sesimin nerelere kadar gittiğini merak ettim de; arkasından koşuyorum” demiş.

KADİR GECESİ

Kadir gecesi Müslümanlar için çok hayırlı ve mübarek bir gecedir.Ramazan ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir.Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.Kadir Gecesinin değeri ise Kur'an-ı Kerim'in ilk o gece indirilmeye başlanmasındandır.Rahmeti sonsuz olan Rabb`imiz, belirli gün ve gecelerde tükenmez hazinesinin kapılarını ardına kadar açıyor. Bu mübarek gecelerden biri de 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı'nın içerisinde bulunan Kadir gecesidir.Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, genellikle Ramazan’ın yirmi yedinci gecesinde olduğu tercih edilmiştir. Hz. Peygamber (s.a.s.) Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin olarak belirtmemiş, ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız.” Buyurmuştur.Kadir Gecesi'nin gündüzünü de gecesi gibi ihya etmek gerekir Bu gecede, Rabb'imize sonsuz şükürler ve hamd ü senâlarda bulunmalıyız.

 

 

AKLINIZDA BULUNSUN

 

ELMA

Kanı ve böbrekleri temizler, Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir, Kolesterolü düşürür, Sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine yardım eder, Baş ağrısına iyi gelir, Yüksek tansiyonu düşürür, Kan şekerini kontrol altında tutar. 

 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri