RABİA GÜL

GÜNEŞTEN KORUYAN BULUT

                                    HER GÜNE BİR AYET BİR HADİS

AYET: “ Güneşi ışık kaynağı, ayı parlak, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için ona menzil menzil miktarlar belirleyen O’dur Allah bunu ancak hak hikmetle yarattı. Anlayacak bir kavim için ayetleri ayrıntılı olarak açıklıyor.

(Yunus; 5)

HADİS: “Güneş ve Ay, Allah’ın alametlerinden iki alamettir. Bunlar hiçbir kimsenin ne ölümü ve ne de doğumundan dolayı tutulmazlar. Bunların tutulduklarını gördüğünüzde hemen Allah’a dua ediniz ve bu durum ortadan kalkıncaya kadar namaz kılınız.”

HİKAYE

GÜNEŞTEN KORUYAN BULUT

Havanın sıcak olduğu bir gün kuşluk vaktinde Halime, tam peygamberimizi düşünüp güneş çarpmasından korkarken süt kardeşlerden Şeyma koyunların yanından çıka geldi. Şeyma, Efendimiz’i bırakıp gelince annesinde merak ve telaş: “Şeymacığım! Göz bebeğim Muhammed nerede?”

“Sahrada anneciğim.”

“Aman yavrum! O ciğerim bu sıcakta sahrada nasıl kalır?”

Anne, kızgın güneşin, nur çocuğa ziyan vermesinden endişeli…  Şeyma, bir mucizenin şahidi. Görüp işitilmedik bir olayı anlatıyor: “Anneciğim, güneşten kardeşime hiçbir zarar yok. Çünkü başının üstünde bir bulut, kendisini takip ediyor. Nereye gitsek  bulut  üstümüzde. Duruyoruz duruyor, yürüyoruz yürüyor.”

İlahi fermanla emir almış bir beyaz bulut, Peygamberlerin efendisini kavurucu sıcakta gölgesine alarak O’nu ve yanındakileri muhafaza ediyor.

Halime’nin  içi yine hoş değil. “Dediğin doğru mu? Allah için söyle kızım!”

“Vallahi sahi söylüyorum.”

Bunun üzerine sütanne tatmin oluyor ve Peygamberimizi korktuklarından Allah’a ısmarlıyor.

FIKRA

Devenin Kanadı Olsaydı

Bir gün Nasreddin Hoca caminin kürsüsünde vaaz ederken ;
- “Ey cemaat, şükredin ki Allah develerinize kanat vermedi” demiş.
Cemaat duraklamış, develerimizin kanatları olsa ne güzel uçardık, ne hızlı giderdik, acaba Hocamız ne demek istiyor” diye düşünürlerken cemaatten biri:
- “İyi olmaz mıydı Hocam ?” diye sorunca,
- “Kanatları olsa develeriniz damlarınıza konarlardı, damlarınız da başlarınıza yıkılırdı” demiş Hoca.

 

AKLINIZDA BULUNSUN

ŞEFTALİ

Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Kanı temizler. Ateşi düşürür.  Kansere karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

 

 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri