ENERJİ LABORATUVARI İLE YAKIT ANALİZLERİ YAPILACAK

Akademik çalışmalarının yanısıra AR-GE faaliyetlerde bulunan Batman Üniversitesi, “Enerji Laboratuvarı İle Yakıt Analizleri” yapmayı planlıyor.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması kapsamında enerjide pilot üniversite seçilen Batman Üniversitesinin çalışmaları için görüşmelerine devam eden Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz ile görüştü.

Ziyarette üniversitenin projeleri ve enerji ile ilgili birçok başlıkta karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Verimli Enerji Kullanımına İlişkin Bölgesel Eğitim Entegre bölgesel kalkınma yaklaşımı ve sürdürülebilir insani gelişme felsefesi ile uluslararası literatüre geçen ve marka değeri bulunan GAP Projesinin bölgemiz için önemine değinen Rektör Demir, enerjinin de ülkelerin kalkınmasında önemli girdiler arasında bulunduğuna dikkat çekti.

 Batman Üniversitesinin enerjide ihtisaslaşan üniversite misyonuyla bu alanda önemli çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Prof. Dr. İdris Demir, enerji yönetimi yapmanın günümüz koşullarında kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Enerji verimliliğinin artırılmasının aynı zamanda ülkemizin ekonomisi üzerinde ağır bir yük olan enerji kaynaklarındaki dışa bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

“Verimli Enerji Kullanımına İlişkin Bölgesel Eğitim”

Rektör Demir, Batman Üniversitesi olarak halk ile kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik “Verimli Enerji Kullanımına İlişkin Bölgesel Eğitim” planladıklarını belirtti.

Rektör Demir: “Kurulacak Olan Enerji Laboratuvarı İle Yakıt Analizleri Yapmayı Planlıyoruz” Proje kapsamında kurulacak enerji laboratuvarı ile yakıt analizlerinin yapılmasını planladıklarını ve bu kapsamda bir laboratuvar kurulmasını düşündüklerini anlatan Rektör Demir, örnek sistem kurulumu ve altyapıya ilişkin detaylar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Projenin desteklenmesi ile Batman Üniversitesi Batı Raman kampüsü içerisinde bulunan ormanlık alanda halen geleneksel yöntemlerin yerine yapılacak olan otomatik sulama sistemi sayesinde hem daha etkin bir sulama yapılabileceğini hem de enerji tasarrufusağlanacağını açıkladı.

“Yapılabilecek iş birliklerine hazırız”

Batman Üniversitesinin projelerini ve bölgesel kalkınma hedeflerini yakından takip ettiklerini belirten GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz, yapılabilecek iş birliklerine hazır olduklarını dile getirerek Rektör Demir’e çalışmalarında başarılar diledi.

Rektör Demir,  gerçekleşen ziyarette Başkan Açıkgöz'e Batman Üniversitesinin "Batman Vizyon- 2030 Arama Konferansı" kitabını takdim etti.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler