Gercüş’te modern atık su arıtma tesisi kuruluyor

Batman’ın Gercüş (Gercews) ilçesinde büyük sorun olan atık suların Kırkat Göleti’ne (Baraja Gercewsê) arıtılmadan aktarılmasına çözüm geliyor. Defalarca günderme getirilen sorun, modern atık su arıtma tesisiyle çözüme kavuşacak.

Yapılacak tesis hakkında bilgi veren Gercüş Eğitim, Kültür ve Çevre Derneği (GERÇET) Başkanı Seyithan Öner, “Gercüş’te şu anda artıma tesisinin çalışmaları başladı. Daha önce Gercüş’teki atık sular nehir yatağından Kırkat Göleti’ne gidiyordu ve göletin kirlenmesine neden oluyordu. Bu sorun çevreye pis kokuların yaymasına neden oluyordu. Gölet tarımsal amaçlı sulama için kullandığından halkın sağlığına zarar veriyordu. İnşallah ilk kazmanın vurulmasıyla beraber yapılacak arıtma tesisi sayesinde artık daha modern, temiz ve sağlıklı bir Gercüş bekliyor.” dedi.

Çalışmaların ortalama 7 ay süreceğini belirten Öner, “Ortalama bu çalışma inşaatı 7 ay sürecek. Tesis kapalı sistem modern bir çalışma olacak. Bu çalışma Gercüş Belediyesi tarafından yapılıyor. Projesi bugün itibarıyla başladı. İnşallah 7 ay sonra modern, temiz ve güzel bir tesis sahibi olacağız.” ifadelerini kullandı.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler