ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİ YÖNETİCİLERİNDEN 'ÜCRET İYİLEŞTİRME' TALEBİ

Basınla bir araya gelerek yaşadıkları sorunları dile getiren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinin temsilcileri ücret iyileştirme talebinde bulundu.

 
Yaşadıkları maddi sorunlar nedeniyle ciddi sıkıntılar çektiklerini belirten Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin temsilcileri, ücret iyileştirme talebinde bulundu.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Özel Eğitim Konfederasyon Batman İl Başkanı Rezan Şaşmaz, Türkiye geneli özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan özel gereksinimli bireylerin nitelikli, kaliteli eğitim sürdürülebilmeleri için destek eğitim seanslarının yetersiz olduğunu söyledi.
 
Yapılan ödemelerin yetersiz olduğunu ifade eden Şaşmaz, "Bundan dolayı işlerimizi sürdüremez duruma gelmekteyiz. Batman'da 50 rehabilitasyon merkezi var. Merkezlerimizde yaklaşık 6 bin birey özel eğitim ve destek eğitimi almaktadır. Bu eğitimlerle işitme, görme, otizm, fiziksel, dil konuşma, özel öğrenme, mental yetersizliği olan özel gereksinimli kardeşlerimize hizmet etmekteyiz." dedi.
 
Yaklaşık 1100 personel çalıştırdıklarını aktaran Şaşmaz, "Bunların içerisinde servis şoförü, hostes, bakıcı, hizmetli, usta öğretici bulunmaktadır. Kurumlarımızda çalışacak eğitim personellerimiz artık asgari ücretle çalışmak zorunda kalmaktadır. Hatta asgari ücreti bile bazen oluyor ki teklif edemeyecek duruma gelmekteyiz." diye konuştu.
 
"Verilen ücretle personel çalıştırmakta zorluk çekiyoruz"
 
Özel gereksinimli bireylerin eğitim bedelinin öğrenci başı 2009'a kadar asgari ücretle eşit verildiğini anımsatan Şaşmaz, şöyle devam etti:
 
"2009'dan sonra özel eğitim bireylerin verilen destek eğitimi bedelini, asgari ücretin üçte birini gerileyerek vermektedir. Bu da maalesef rehabilitasyon kurumlarını işlerini sürdürebilmelerinde zora sokmaktadır. Çalışacak personele asgari ücret teklif edilememekte, verilen ücretle personel çalıştırmakta zorluk çekmekteyiz."
 
 Türkiye Özel Eğitim Konfederasyon Üyesi Hamza Özdemir de yetkililerden ücret iyileştirme talebinde bulunduklarını belirtti.
 
 
Özdemir, "Gelinen noktada kurumlarımız, bürokratik süreçlerde yaşanan aksamalar ve eğitim ücreti belirlemesinde standardın olmaması sebebiyle geçmişten bugüne gelen ekonomik problemlerle baş başa kalmıştır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine her bir engelli birey için ödenen eğitim ücreti 2006 öncesi dönemde asgari ücrete eş değerken, yıllar içinde eriyerek, bugün itibariyle kurumlarımıza ödenen rakamlar asgari ücretin bir bölü üç seviyelerine gerilemiş durumdadır. Kira ve personel giderleri, yıllardır ücretsiz olarak verdiğimiz öğrenci taşıma hizmeti ve genel giderlerimiz, maliyet açısından sürdürülebilir olmaktan uzaktır." dedi. ( Muhyeddin BEYCAN)
 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler