SAĞLIK - SEN "ZAM ÜZERİNDEN AYRIMCILIK YAPILIYOR"

Batman’da sağlıkçılar iş bıraktı

Sadece hekimler için kabul edilen zam kararına tepki gösteren sağlık çalışanları, tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman’da da iş bırakma eylemi yaptı. Eylem 9 Aralık Perşembe günü de devam edecek.
 
Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları, basın açıklaması düzenledi.
 
 
Basın açıklamasını okuyan Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlık çalışanlarının haklarını savunmak için böylesi bir karar aldıklarını söyledi.
 
 
Hekimler adına yapılan düzenlemeye karşı olmadıklarını, düzenlemeyi desteklediklerini ifade eden Yalçın, yapılan düzenlemenin sağlık çalışanlarının tümünü kapsaması gerektiğini belirtti.
 
Hiçbir sağlık çalışanının yapılan düzenlemenin dışında tutulmaması gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Sadece Sağlık Bakanlığı çalışanları değil aynı zamanda üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri aile hekimliği çalışanları da bu düzenlemenin dışında tutulmuştur. Açıkçası bu durum sağlık çalışanları içerisinde çok büyük bir infiale yol açmıştır.” dedi.
 
 
 
Zam yapılmasına asla karşı olmadıklarını, zam üzerinden ayrımcılık yapılmasına karşı olduklarını dile getiren Yalçın şöyle devam etti:
 
“Yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız. Hemşireyi doktordan, doktoru teknikerden, teknikeri ambulans şoföründen ayrı görürseniz ve ona göre muamele ederseniz, bir yönüyle hepsine kötülük etmiş olursunuz. Dahası, bu şekilde davranarak sağlık sisteminin altını oymuş olursunuz.”
 
 
 
Kapsamlı bir zam kararı beklediklerini belirten Yalçın, “Buradan siyasi iradeye sesleniyoruz; Meclis’ten, yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam karar bekliyoruz. Tersi bir uygulamaya tüm sağlık ve sosyal hizmet kolu çalışanlarını kırar. Tersi bir uygulama, sağlık çalışanlarını meslekten soğutacağı gibi, sağlık sistemini de ciddi ölçüde yaralar. Sağlık-Sen olarak, bu vahamete dur demek için bugün olduğu gibi Perşembe günü de iş bırakıyoruz. Sadece kendi ilimizde değil, tüm Türkiye’de şubelerimizle, genel merkezlerimizle iş bırakıyoruz.” dedi.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler