“Türkiye ilk kez bir 2. tur seçimiyle karşılaşıyor”

Türkiye, ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 28 Mayıs 2023 Pazar günü sandık başına gitti.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman’da da vatandaşlar çeşitli yerlerde belirlenen oy kullanma noktalarında konuşlandırılan sandıklara giderek oylarını kullandılar.
 
İlk turda adaylardan Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan ve adaylıktan çekilen Muharrem İnce, yeterli oy çoğunluğuna ulaşamadı. En yüksek oyları alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yarıştı. Seçmenler Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gitti. Öğle saatlerine yaklaşılmasına rağmen katılımın önceki seçime nazaran düşük olması dikkatlerden kaçmadı. Partiler, sandık mahallerini dolaşarak seçimin nabzını tutmaya çalıştılar. Katılım oranı ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili M. Rüştü Tiryaki, “Türkiye ilk kez bir 2. tur seçimiyle karşılaşıyor. Aslında bu hepimiz için yeni bir durum. Dünyanın başka ülkelerinde iki turlu seçimler var; başkanlık ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2.turla belirlenen örnekler var, fakat Türkiye’de ilk kez bir seçim 2.tura kalıyor. Başka ülkelerde şöyle örnekler var: Geriden gelen adayların seçimi kazandığına dair örnekler de var. Dolayısıyla Türkiye’de de ilk tur seçimlerinden farklı bir sonuç çıkabilir.  Sayın Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanması mümkün.  Elbette ki Erdoğan, geçmiş oyunu korur, onu biraz arttırabilirse seçimi kazanabilir. Ama ben sayın Kılıçdaroğlu’nun geriden gelerek seçimi kazanabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.
 
 
“SANDIĞA GİTMEYEN MUHALİF SEÇMEN”
 
Özellikle sandığa gitmeyen seçmenlerin önemli bir bölümünün de muhalif seçmen olduğunu düşündüğünü kaydeden milletvekili Tiryaki, “Onların  önemli bir bölümünün de bugün seçime katılacaklarını düşünüyorum.  Umutları az olduğu için oy kullanmaya gitmiyor olabilirler.  Fakat ben yurtdışında, biliyorsunuz 1. tur seçiminde katılım oranı yüzde 50 dolaylarındaydı. Seçime 1 milyon 840 bin kişi katılmıştı. Ama şimdi 1 milyon 920 bin civarında. Dolayısıyla ben ülke içinde de katılım oranının yükseleceğini düşünüyorum.  Yani Türkiye’de katılım oranının hem yüzde olarak hem de rakam olarak artacağını düşünüyorum.  Seçime katılım oranı arttıkça da muhalefetin kazanma ihtimalinin yüksek olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler