Vali Şahin: “Artık Hasankeyf’in en üst düzeyde sahibi var”

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Hasankeyf ilçesini ziyaret eden Batman Valisi Hulusi Şahin, katıldığı muhtarlar toplantısında “Artık Hasankeyf’in en üst düzeyde sahibi var.” dedi.
Vali Şahin'in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, ilçenin genel sorunlarının yanı sıra köylerin yol, su ve altyapı gibi sorunları masaya yatırıldı.
 
Pandemi nedeni ile merkez ve ilçelerde rutin yapılan muhtar toplantılarına ara verdiklerini ifade eden Vali Şahin, “Hasankeyf ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda son birkaç gündür, yoğun bir inisiyatif kullanılıyor. Biz ve Belediye Başkanımız sesimizi duyurabildiğimiz kadarıyla mücadele ediyorduk. Ama son süreçte yaşanan tartışmaların ardından Sayın Cumhurbaşkanımız olaya el atarak, önceki Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Sayın Çiğdem Karaaslan’ın koordinasyonunda iki koordinatör ile talimatlar verdiler, Hasankeyf’te eksik hiçbir şey bırakmayın diye. Bugün sizlere müjdeler verebileceğiz. Çünkü artık Hasankeyf’in en üst düzeyde sahibi var. Konuyla ilgili teknik toplantılar yaptık. Ağustos ayı içerisinde oluşturulan çalışma grubu ve tüm bakanlıkların üst düzey yetkilileri Hasankeyf’e gelecekler ve sorunları yerinde inceleyecekler." dedi.
 
İlçede yeşillendirme çalışmalarının başladığını belirten Şahin, "Hepinizin her gün yaşadığı sorunlar var. Maliyet olarak büyük olmayan, ancak yapılmadığı için de hayatımızı rahatsız eden sorunlar en kısa zamanda giderilecek. Bunun dışında biz kısa bir zaman içerisinde ilçede park harekatına başlayacağız. İlçenin imarında bulunan tüm parklar en kısa zamanda yapılacak. DSİ şu anda bunun altyapı projelendirmesine başladı. Sayın Bakanımız, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili genel müdürlüklerine talimat verdi; şehrin civarındaki uygun yerler yeşillendirecekler. Ayrıca ilçede bir Millet Bahçesi projesinin de hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalar yürütülüyor.” dedi.  
 
Şehrin tüm eksikliklerinin giderilmesi konusunda ilgili kurumlar tarafından gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Şahin, “Hasankeyf hak ettiği şekilde yeşil bir örtünün içerisinde güzel evlerin olduğu, güzel bir şehir haline gelecek. Bunun dışında ilçede turizmin geliştirilmesi için projelerimiz var. Bu projeleri de sunduk, onları da değerlendiriyorlar. Valiliğimizin projesi olan El-Cezeri Bilim Parkı projesini de arz ettim, onu da değerlendirecekler. Bu sayede Hasankeyf’te turistin dikkatini çekecek çok sayıda atraksiyon üretmiş olacağız. Belediyemiz tekne hatları için gerekli çalışmaları yürütüp teknelerin Hasankeyflilerin hizmetine sunulmasını sağlayacak. Vatandaşlarımız için bir istihdam kaynağı olacak. İlçeyi ziyaret eden turist de artık tekne turları yapabilecek. Yakın bir zamanda bu uğraştığımız işlerin semeresini göreceksiniz." diye konuştu. 
 
Açıklamasının devamında Şahin, "Köylerimiz ile ilgili Özel İdare olarak, yakın zamanda burada bir şantiye açtık. Gerekli iş makinalarını aldık. Gün geçtikçe buradaki araç parkımızı güçlendireceğiz ve vatandaşlarımıza hizmet götüreceğiz. Ilısu Baraj gölünden etkilenen köylerimiz ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Köylerimizin yeni yerleşim alanlarıyla ilgili sorunlarını gidermeye devam edeceğiz.”
 
Konuşmaların ardından muhtarların talep ve sorunlarını dinleyen Vali Şahin, köylerin yol, su ve altyapı gibi sorunların imkanlar ve öncelikler doğrultusunda giderileceğini ifade etti. 
 
Muhtarlar toplantısının ardından ilçe esnafını ziyaret eden Şahin, esnaf ile bir süre sohbet ederek, sorun ve taleplerini dinledi.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler