ALİCAN ATAK

BAŞARILI BİR BÜROKRAT PROFİLİ;

Ahmet Yıldız: Memuriyetine 1991 yılında Batman PTT Başmüdürlüğü Muhasebe Müdürlüğünde başlamış, daha illk yılında, kıvrak zekası, mevzuata hakim olma  ve problem çözme yeteneği amirleri tarafından keşfedilmiş ve kendisinden habersiz bir şekilde memuriyetinin 2. yılında Vekaleten Muhasebe Şefliğine getiriliyor.

1995 yılında 4000 sayılı kanunla PTT Genel Müdürlüğü; Türk Telekom A.Ş olarak ayrılması ile iki farklı kurum olarak faaliyet göstermesi ile beraber kurum bünyesindeki personel iki kurum arasında dağıtılır.

Bu ayrışma sonucu Ahmet Yıldız'ın kadrosu PTT Başmüdürlüğünde bırakılır. Ancak PTT'nin bünyesinden tabiri caizse bu doğumdan yavru olarak ayrılan Türk Telekom İl Müdürliüğü, çalışkanlığı ve yeteneği ile göz dolduran Ahmet Yıldız'ı bünyesine katmakta ısrarlı davranacak ve bunu başaracaktır. Nitekim paylaşılmayan başarılı hemşehrimiz, Türk Telekom'da Muhasebe Şefi ve aynı zamanda Kurucu Muhasebe Müdürü olarak göreve başlar. Ne ilginçtir ki, 6 ay boyunca kadrosu PTT Başmüdürlüğünde ve dolayısıyla maaşını da orda alan fakat Türk Telekom'da görev yapan biri olarak bu anlamda tarihe geçer.

Bu başarılarına, 1997 yılında bu defa, Türk Telekom A.Ş' de Teftiş Kurulunda Denetmen olarak taçlandıırır. Bu görevini 1997 ila 2005 yılına kadar yaklaşık 9 yıl sürdürür.

 

Teftiş Kurulunda; Rutin Denetimlerin yanı sıra, idari, teknik, disiplin konularında olmak üzere;

bir çok inceleme-soruşturma ve denetimi Türkiye'nin onlarca ilinde görev yaparak sürdürmüştür.

2005 yılında Türk Telekom A. Ş'nin özelleştirilmesi sonucu 2006 yılında SSK  Kurumuna Uzman olarak atanır. Bildiğiniz üzere; 2008 yılında kurumun Sosyal Güvenlik Kurumuna dönüşmesinin akabinde, devasa bir kurum haline gelen Sosyal Güvenlik Kurumunda, özelleştirme sonucu başka kurumdan gelmesine karşın adaptasyon sorunu yaşamadan aynı yıl talep ve gelen teklif üzerine Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilir. Bu görevine, 2014 yılına kadar devam eder. Bu süreçte başarılı çalışmaları ile göz doldurur. Bildiğiniz üzre SSK Kurumu şimdiki Medikal Park Hastanesinn arkasında tali ve çıkmaz sokakta mesken tipi bir bina da hizmet veriyor iken, hemşehrimizin gayreti ve hizmeti ile 2000 İş merkezine daha rahat bir çalışma alanına taşınması ve burada bu yılı kadar hizmet vermesine öncü rol almıştır. Geçen süreçte bununla da yetinmeyerek üst idarecileri ile birlikte bugün yeni yerinde ve bağımsız olarak yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hizmet binasının kazandırılmasında da emeği olmuştur. Yaklaşık 7 yıl görevlendirme ile yürüttüğü İl Müdür Yardımcısı görevinde, Onurlu duruşu, kimseyi ötekileştirmeyen tavrı, hizipçilikten uzak bir yönetici anlayışı ile herkesim tarafından takdir edilmesine karşın, bir türlü İl Müdür Yardımcısı olarak memleketimizde, şehrimizde Asaleten atanamaz. Ta ki, dönemin Artvin'li  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı tarafından başarıları değerlendilene kadar devam eder. Söz konusu, Çalışma ve  Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı tarafından memleketlerinde bu görevi yapması için Onure edilir. Ve 2014 yılı sonlarına doğru kendisine bi telefon gelir, telefonda kendisine şöyle teklifte bulunur. SGK Başkanı tarafından Artvin'de yani Başkanın memleketinde İl Müdür Yardımcısı olarak görev teklif edilir. Bu teklif karşısında çok mutlu olur ve hem Bakan bey'in hemde Başkan'ın memleketinde görev almak bir ONUR olarak addeder ve orda göreve başlar, burdaki görevi de uzun sürmez

 

Yaklaşık 5 ay sonra yeni yapılanan ve AFAD olarak faaliyet gösteren kuruma bir kaç il seçeneği ile İL MÜDÜRÜ olarak kendisine teklifte bulunulur. Bu teklifler içerisinde bulunan Siirt Afad İl Müdürü görevini kabul eder ve 2015 yılı Mart ayında, Siirt Afad İl Müdürü olarak göreve başlar.

 

Eski adıyla Sivil Savunma İl Müdürlüğü ve yeni adıyla AFAD İl Müdürlüğü olarak Siirt ili; Hizmet binası, Araç-Gereç-Ekipman, Makine-Teçhizat ve Donanım bakımından Bölgenin en geri kalmış ili iken,  görev yaptığı 20 aylık süreçte bu defa Bölgenin en büyük araç ve teçhizat parkına dönüştürmekle beraber yine bölgemizin en büyük hizmet binasını tahsis etmiştir. Sonutlamak gerekir ise, bir örnek ile izah etmek yeterli. Bugün Diyarbakır ili, 1,2 milyon, Batman İlimiz 600 bin civarı ve Siirt İli de yaklaşık 200 bin nüfusa sahip olduğu düşünüldüğünde, Siirt İline dahası  Otobüs alımı yapmış  ve nüfus oranı bakımından örnekleme yaptığımız en küçük ilimiz dahil diğer illerde otobüs bulunmamaktadır. Bu örneklemeden yola çıkarak takdiri siz değerli okurlarıma bırakıyorum.

Siirt Afad İl Müdürü iken, 2016 Kasım ayında, yanında çalışan ve memuru olan ve kendisi tarafından uygun görülüp, bir nevi taltif edilen memuru tarafından ayağı kaydıralacak ve İl Müdürü görevinden alınıp, Söz konusu Siirtli Memuru yerine İl Müdürü olarak atanır ve kendisi de kızak bir kadro olan Araştırmacı kadrosuna alınır.

 

2016 Kasım ayından bugüne 2020 yılna kadar Onurlu bir duruş ile ve tek başına hukuk mücadelesine başlar.

 Bu mücadelesinde; her defasında, mahkeme kararı ile göreve başlamasına karşın 3 defa görevden alınır.

Şimdi siz değerli okurlarıma ve Batman halkına soruyorum; Memuriyet hayatında, bir çok merdiveni tabiri caizse kendi tırnakları ile kazıyarak tırmanan ve bu anlamda dört farklı Kurumda İdarecilik yapan ve her birinde başarı hikayeleri bulunan, bağrımızdan çıkan bir hemşehrimize sahip çıkmak ve bu anlamıyla da daha üst makamlara getirmek için mücadelede taraf olmak boynumuzun borcu değil mi?

Yolun açık olsun Değerli hemşehrimiz Ahmet Yıldız

Saygıyla, esen kalın...

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri