SAADET BECERİKLİ İLE SEÇİME DAİR

BECERİKLİ : DEMOKRATİK VE BARIŞÇIL MÜCADELEMİZ SÜRECEK

 BECERİKLİ :  DEMOKRATİK  VE  BARIŞÇIL  MÜCADELEMİZ  SÜRECEK

 

Batman’dan  bakan çıkmasına rağmen,  Batman’a çok ciddi bir yatırım yok.

YÜKSEL ÇİFTÇİSiyasete  girme  nedeniniz ?

SAADET  BECERİKİLİ  : 1996-1997 de İHD girdim yıllarda, çatışmaların çok yaşandığı, faili meçhul cinayetlerin yaşandığı, köylerin yakıldığı, köylerin boşaltıldığı yıllarda, insani ve vicdani bir sorumluluk gereği bu sorunun çözümünde bir katkım olsun  diye, amiyane tabir ile çorbada tuzum olsun  istedim.  Sadece izleyerek bu olayların son bulmayacağı düşüncesi ile insan hakları derneğine girdim ve 10 yıl bu dernekte çalıştım. Türkiye de toplumsal bir değişim dönüşüm içerisinde rol almam gerektiğini  düşündüm. Arkadaşlarımın öneri ile İHD’ den ayrılarak, DTP genel  merkezinde  faaliyet yürütmeye başladım. O zamandan beri de siyasetin içindeyim.

*******

TEK DİL TEK  MİLLET DAYATMASINDAN  HALK  RAHATSIZ

 

YÜKSEL ÇİFTÇİ:  Seçim çalışmalarınız da halkın size ilgisi nasıl ?

SAADET  BECERİKİLİ: Gerçekten bize moral ve motivasyon veren inanılmaz bir  ilgi söz konusu. İnsan artık  değişim istiyor.Üç dönemdir Ak Parti iktidar bu ülkeyi yönetiyor.İlk dönem de bir umut verdi  değişim, dönüşüm yönünde.Özellikle çok ağır yaşanan ve beraberin de bir çok sorunu getiren Kürt sorunun çözümü için ,  2005 yılın Başbakan Recep Tayip Erdoğan : ben Kürt sorunu tanıyorum ve bu sorun bizim sorunumuzdur , açıklaması insanlar da bir umut yaratmıştı. Avrupa Birliği uyum yasası çerçevesinde ciddi adımlar atılmıştı. Ama son dönemler de Kürt sorununu tekrar inkara, tek dil, tek millet dayatmasından halk rahatsız ve bir kopuş var Ak Partiden. Bize bir yöneliş var. Bugüne kadar Ak Partiye oy veren insanların, artık bu partiden bir beklentileri kalmadığından, umutlarının HDP olduğunu dile getiriyorlar ve bu yüzden bizi mutlu eden ve sevindiren  gelişmelerin olduğunu açık olarak  ifade edebilirim.

YÜKSEL ÇİFTÇİ:  Batman Milletvekillerinin hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?

SAADET  BECERİKİLİ: Bizim parti milletvekillerinin çok zor şartlar da çalışmalar yürüttüler. İktidar partisi milletvekillerinin Batman’a bir geri dönüşüm ve katkı sağladıklarını sanmıyorum. Batman’dan bakan çıkmasına rağmen, Batman’a çok ciddi bir yatırım yok, işsizlik hala olduğu gibi sürüyor. Okullar da hala eğitim de çok büyük sıkıntılar var. Sokak çocukları için ciddi projeleri olmadı. Kantar köprüsü dışın da , Batman için bir çaba harcadıklarını ne gördüm, ne de tanık oldum.

**********

 

Seçilerde bölgede baskı uygulanıyor söylemleri, HDP’yi yıpratmaya yönelik bilinçli söylemlerdir

 

YÜKSEL ÇİFTÇİ:  Seçmene Baskı Uyguluyor musunuz ?

 

SAADET  BECERİKİLİ: Seçilerde bölgede baskı uygulanıyor söylemleri, HDP’yi yıpratmaya yönelik bilinçli söylemlerdir.  Geçmiş dönemlerde kırsal da orda etkili  olan bürokratlar bir şekilde halka baskı uyguluyorlar. Baskı her zaman olmuştur ama HDP’nin böyle bir şey yapması mümkün değil. Askerler baskı kurar. Baskı var. Doğrudur. Bu baskıyı  biz değil, iktidar partisi uyguluyor.

 

YÜKSEL ÇİFTÇİ:  HDP Bürolarına yapılan Saldırıları  Değerlendirir Misiniz ?

SAADET  BECERİKİLİ: Seçim sürecinde 114 büromuza saldırı  oldu Bayraklarımız ve flamalarımız yakıldı. Genel merkezimize silahlı saldırı gerçekleşti. Adana ve Mersindeki bombalı saldırılar düzenlendi. Bu saldırılarla cana kast edilmek istendi. Bombanın patladığı yerde parti yöneticilerimiz her gün düzenli olarak orada toplantı yaparlardı. O gün birkaç dakika önce o salonu boşaltmışlar. Aksi taktir de arkadaşlarımızın çoğu yaşamını kaybedebilirdi.

 

 HDP’nin yapısını bilen ,HDP’nin dine karşı olduğunu söyleyemez

 

YÜKSEL ÇİFTÇİ : HDP Dine Karşıdır Söylemi Neden  Yaygınlaştırılıyor ?

SAADET  BECERİKİLİ: HDP’nin yapısını bilen HDP’nin dine karşı olduğunu söyleyemez.. Bazı kesimler de HDP’nin İslam’a büründüğünü söyleyenler de var. HDP’nin aday profiline baktığınız da burada İslamcısı da var, sosyalisti de var, Ermenisi var, Süryanisi var, Alevisi var,Ezidisi var. Türkiye’nin gerçekliğine uygun bir aday yelpazesi var. HDP barajı geçemediği taktirde bölgede ki tüm vekillerini  Ak Parti  alacak.  Diğer partiler fazla alamayacak Onu bildikleri  için Ak Parti’nin  tek hedefi HDP’ dir. HDP dine karşıdır diyerek yıpratmaya  çalışma gayretleri devam etmektedir.

YÜKSEL ÇİFTÇİ:  Diyanet İşleri Başkanlığını Neden Kaldıracaksınız ?

 SAADET  BECERİKİLİ::  Diyanet işlerine baktığız da , sadece siyasal iktidarların her zaman  güdümünde olmuş,  onların görüşlerini  yaymayı kendine misyon edinmiş bir kurum haline gelmiş. Halbuki Türkiye de Osmanlıdan bu yana çok renkli , çok kültürlü bir etnik yapı var. Siz diğer dinleri yok sayıp sadece bir dine hizmet ederseniz  elbette bu gözümüz de işlevsiz bir kurum olur.  Biz ne dedik İnanç Bakanlığı kurulacak dedik. İnanç Bakanlığı bütün dinlere , inançlara eşit yaklaşacak bir bakanlık olacak. Müslüman camii yaptırmak istiyorsa Bakanlık ona yardım edecek, cem evi , ya da havra açılmak istense bu bakanlık hepsine yardım edecek. Diyanet işleri  başkanlığı tek bir dine hizmet ederken, İnanç Bakanlığı Türkiye’de ki bütün  dinlere ve bütün inançlara hizmet edecek bir kurum olacak.

 

YÜKSEL ÇİFTÇİZorunlu Din Eğitimini Neden Kaldırıyorsunuz ?

SAADET  BECERİKİLİ :İlk okula giden küçücük çocukların hepsi Müslüman mı? Değil. Türkiye’nin farklı inanç yapısındaki çocuklara, yani Müslüman olmayan birine zorla İslam dini eğitimi vermek doğru değil.Bir ezidiye zorla İslam dini eğitimi dayatmasını doğru bulmuyoruz. Zorunlu eğitim değil de herkes istediği inanç eğitimini almalı.Tek din eğitiminin zorla dayatılması doğru değil.

 

 

EZİDİLERİNDE  ALLAH’A İNANCI  VAR

 

YÜKSEL ÇİFTÇİ:  Dini Hassasiyeti Olan Batman’da  neden Ezidi Aday Gösterildi ?

SAADET  BECERİKİLİ  :  Mardin’de Süryani Erol Dura aday gösterildi ve kazandı. İkinci kez tekrar aday gösterildi. Çok bir şey olmadı. Batman’da bize karşı olanların ortaya attığı bir şey var. Başını secdeye koymayan, Allah’a inanmayana oy verilmez diye bir şey yaygınlaştırmaya çalıştılar. Oysa  Ezdilerin de Allah’a inancı var. Halk Ali Atalan’ı daha çok sahiplenmeye başladı.

YÜKSEL ÇİFTÇİ:  6-7 Ekim olaylarını Nasıl değerlendiriyorsunuz ?

 KOBANİ  DÜŞTÜÜ ,  DÜŞECEK . SÖZLERİ  İNSANLARI ÖFKELENDİRDİ

 

SAADET  BECERİKİLİ  :    6 – 7  Ekim olaylarının HDP’ye mal edilmesi doğru değildir. O dönem Kobani de çatışmalar çok şiddetliydi. İnsanlarımızın birçoğu sınıır köylerinde nöbetteydi. Çünkü orada Daiş militanlarının giriş çıkışlarının çok yoğun olduğunu biliyorlardı. Ben kendim de oradaydım.  Çatışmaları çıplak gözle izleyebiliyorduk. Kobani de top atışı ve havan atışları yoğun bir şekilde devam ediyordu. Herkes öfke ile dolmuştu .Askerler sürekli gelip  gaz bombası atarak bizleri uzaklaştırmaya çalışıyorlardı. Halbuki Bizler  orada demokratik hakkımızı kullandığımızdan bizleri korumaları gerekiyordu. O atmosfer de insanlar da öfke birikmişti psikolojik olarak. O zaman ki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep’te bir açıklaması şöyle idi :  Kobani düştü, düşecek. Bü sözler öfke birikimini öyle bir hale getirdi ki, insanların sokağa taşmaması mümkün değildi. Bizim halkımızın yağmalama yapması imkansız. Araya sızan ve örgütlü olmayan grupların yaptığı olaylardı bunlar.Bizim üyelerimizin de işyerleri talan edildi.

YÜKSEL ÇİFTÇİ:  HDP’nin Barajı Geçeceğine İnanıyor musunuz ?

SAADET  BECERİKİLİ  :    HDP’nin seçim barajını geçeceğine kesinlikle inanıyoruz.

YÜKSEL ÇİFTÇİ:   HDP Barajın Altında Kalırsa Ne Yapacaksınız ?

SAADET  BECERİKİLİ  :    Meclise girsekte , girmesek te , biz yine Türkiye’de demokratik kanalları zorlayarak , demokratik ve barışçıl mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

YÜKSEL ÇİFTÇİ:  Zaman ayırdınız . Teşekkür ederim.

 SAADET  BECERİKİLİ  :   Fırsat verdiğiniz  için  ben teşekkür ederim.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler