BEL FITIĞINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

BEL FITIĞINDA DOĞRU BİLİNEN 6 YANLIŞ

Uzmanlar, en yaygın sağlık problemlerinden biri olan bel fıtığı ile ilgili doğru bilinen 6 yanlışa dikkat çekiyor.
 
Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahı Op. Dr. İsmail Bozkurt, bel fıtığı hakkında doğru bilinen yanlışlar  konusunda bilgiler verdi.
 
Yanlış: Bel ağrısı şikayeti yoksa bel fıtığı yoktur!
 
Doğru: Bel ağrısı, kişilerin günlük yaşamını kısıtlayan önemli bir problemdir. Fakat bilinenin tersine bel fıtığı olan kişilerin çoğunda bel ağrısı meydana gelmez. Ayrıca görülen her bel ağrısı da bel fıtığı belirtisi olmayabilir.
 
Yanlış: Bel fıtığı meydana gelirse yerde ve sert zeminde yatılmalıdır
 
Doğru: Sert zemin omurga sağlığını rahatsız edebilir, hatta bel kaslarının tutulmasına neden olabilir. Yarı sert ortopedik yatak bel fıtığı rahatsızlığı olan kişiler için daha ideal bir seçim olacaktır. Ancak yatarken en önemli olanı hangi yatış pozisyonunda rahat ediliyorsa o  pozisyon seçilmelidir.
 
Yanlış: Bel fıtığı ağır yük kaldıranlarda olur
 
Doğru: Ağır kaldırmak bel fıtığı için risk faktörlerinden biridir. Başlı başına tek nedendir denilemez. Çünkü bel fıtığının oluşmasında aşırı kilo, genetik faktörler, yaşlanma, masa başında sürekli oturmak gibi.. birçok etken etkilidir.
 
Yanlış: Kilo vermek bel fıtığı sorununu ortadan kaldırır
 
Doğru: Fazla kilo genel vücut sağlığında problemlere neden olurken, eklem sağlığı içinde birçok soruna zemin hazırlayabilir. Fakat bu kilolar özellikle dizler ve kalça için zarar getirir. Belde etkisi o kadar fazla değildir. Bu sebeple kilo vermek bel fıtığı semptomlarını önemli oranda azaltsa da bel fıtığını tamamen ortadan kaldırmaz.
 
Yanlış: Bel fıtığı tedavisi için mutlaka ameliyat önerilir
 
Doğru: Tam aksine hastaların yaklaşık %85'i ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir. İlaç tedavisi, bel egzersizleri, fizik tedavi gibi...konservatif yöntemlerle tedavisi mümkündür.
 
Yanlış: Bel fıtığı ameliyatı çok riskli ameliyattır
 
Doğru: Gelişen teknoloji sayesinde bel fıtığı tedavisi oldukça konforludur. Mikrocerrahi yöntemi bel fıtığı tedavisinde yüz güldürüyor. Çok küçük bir kesi ile yapılan Mikrocerrahi, mikroskop aracılığıyla detaylı görüntü elde edilebilen bir cerrahi tekniktir. Bu sayede iyileşme süresi çok daha çabuktur. Ayrıca ameliyat riski oranı oldukça düşer.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler