CEYLAN'DAN PROJE LANSMANI

"DEMİRYOLU HATTINI HAFİF RAYLI SİSTEME DÖNÜŞTECEĞİZ"

AK Parti Batman Belediye Başkan adayı Adil Sebati Ceylan, Hatice Nasıroğlu Konferans Salonu'nda  "Geleceğin Batman'ı, Batman'ın geleceğini inşa etmek için el ele” sloganıyla düzenlenen proje tanıtım toplantısında Batman'a dair projelerini açıkladı.  Batmanı güvenli ve üretken bir şehir olarak inşa etmek istediklerini ifade eden Ceylan,insanı merkeze alan yepyeni bir yönetim yaklaşımını vatandaşların hizmetine sunacaklarını söyledi. AK Parti'nin sosyal devlet ve sosyal belediyeciliğin mimarı olduğuna işaret eden Ceyla, " Biz de belediyeyi kazandığımızda bu yolda hizmete devam ederek, vatandaşımızın ihtiyacı olan konularda desteğimizi esirgemeyeceğiz."
 
 
" HER MAHALLEYE KREŞ"
 
Çalışma hayatına atılan kadınlara kreş sözü veren Ceylan, "  Bacılarımız çalışıp aile bütçesine katkı sağlamak istiyorlar ama çocuklarını bırakacakları bir yer yok
Kadınların çocuklarını güvenle bırakabilmeleri için her mahalleye bir kreş yapacağız" diye konuştu. 
 
"HER MAHALLEYE KURS VE ETÜD MERKEZİ KAZANDIRACAĞIZ"
 
 
 
Ders çalışmak isteyen öğrencilerin  umudu olacaklarının altını çizen Ceylan, her mahalleye kurs ve etüd merkezi kazandıracaklarını kaydetti. Ceylan, "Saha gezilerimizde karşılaştığımız bir sorun da okul çağındaki çocuklarımız çalışmak için merkezi kütüphanelere gelemiyorlar. Bu güzel yavrularımız için evlerine yakın mesafede, çayını kekini, çorbasını ikram edeceğimiz etüd ve kurs merkezleri açacağız. Başlarında işinin uzmanı bir eğitimci bulunduracağız. 
Hedefimiz her mahalleye bir etüd ve kurs merkezi" İfadelerini kullandı. 
 
" HER MAHALLEYE BİLİŞİM EVİ İLE GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ"
 
 Yeşiltepe mahallesinde dolaşırken bir genç kardeşimiz ile tanıştık. Kendi evinde internet üzerinden Amerika’da bir yazılım eğitimi bitirmişti. Daha sonra yine Amerika’da bir firmaya java üzerinden kalite kontrol elemanı olarak çalışmaya başlamıştı. Bu arkadaşımız ev ortamında aylık 825 dolar gelir elde ediyordu. Bu gencimiz bize ilham oldu. 
Biz de bu gençlerimizin sayısını nasıl arttırırız ve nasıl onlara destek veririz diye çalışmaya başladık. Bu çalışma neticesinde görüştüğümüz Bilişim vadisi genel müdürlüğü 3 aşamalı bir eğitimi Batman için ücretsiz yapabileceğinin sözünü verdi. 
 
"OKULLARIN TEMİZLİĞİ VE GÜVENLİĞİNİ BELEDİYE OLARAK ÜSTLENECEĞİZ"
 
Okullar da yaşanan güvenlik ve temizlik sorununa işaret eden Ceylan, temizlik ve güvenlik sorununu çözüme kavuşturacaklarını vurguladı. Çocuklarımız bizim geleceğimiz " diyen Ceylan, "Okullarımızın temizliği ile ilgili sorununu sosyal belediye olarak üstleneceğiz. Okul çevresi güvenlik sorunu ile ilgili; merkezi kamera sistemine dahil edip olumsuz durumları zabıta ve kolluk kuvvetlerine bildirecez" şeklinde konuştu. 
 
" TAZİYELERDEKİ BİR ÖĞÜN YEMEK HİZMETİNİ İKİ ÖĞÜNE ÇIKARACAĞIZ"
 
Ceylan konuşmasının devamında taziyesi olan acılı ailelere sunulan bir öğün yemek hizmetini iki öğüne çıkaraklarının altını çizdi.
 
" YAŞLI VE EMEKLİLER İÇİN PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"
Emekliler için yapacakları park ve meydan düzenlemeleriyle özel mekanlar tasarlayacakların ve  bu alanların ulaşımı ile konaklamasını ücretsiz sağlayacaklarını belirten Ceylan, Santranc ve  damasını oynayanlara çay - kahve ikramında da bulunacaklarını anlattı.
 
 
"BİREYSEL ÜRETİM YAPAN KADINLARIMIZ VE KOOPERATİFLEREMİZİN ÜRÜNLERİNİ MARKALAŞTIRACAĞIZ"
 
Ceylan,  "Çatom, adem, halk eğitim merkezlerinde tanıştığımız kursiyer bacılarımız çok güzel ürünler üretiyorlar. Bu üretimlerin devamlılığı ve büyümesi bir türlü mümkün olmuyor. Burada temel sorun ürünleri pazarlanması ve markalaşması ile ilgili organizasyonu yapamamak.  Biz belediye olarak bu emeğin pazarlanmasında ve markalaşmasında bireysel üretim yapan kadınlarımıza ve kadın kooperatiflerimize ön ayak olacağız. Onların ürünlerini talep eden firmalarla buluşturacağız. Böylece bu mikro işletmelere pazarlama ve markalaşmanın önünü açacağız. Bu kardeşlerimiz aile bütçelerine ve kooperatiflerini geliştirecek bir altyapı kazanacaklar
 
 
'' AMATÖR SPOR KULÜPLERİNİ VE GENÇLERİ DESTEKLEYECEĞİZ
 
Batman amatör spor kulüpleri  kıymetli genç sporcularımız güzel başarılara imza atıyor.  Başarı hikayelerinin artmasını istiyoruz. Batman Petrolspor şampiyonluğa oynuyor ve olacak inşallah. Batman petrolsporun başarısında gençlerimizin de gelecekte rol almasını istiyoruz. 
Bunun için bu kardeşlerimize desteğimizi sürdüreceğiz.  Engelli sporcularımız da unutmayacağız Türkiye de basketbolda ve ampute futbolda başarılar kazanıyorlar. Bu başarının devamı için sporcularımızı ve takımlarımızı destekleyeceğiz.
 
"EVLİLİĞE ADIM ATACAKLARA 100 BİN LİRA ÇEYİZ VE DÜĞÜN DESTEĞİ"
 
İhtiyaç sahibi çiftlere 100 bin liralık evlilik  ve Çeyiz desteği sağlayacaklarını kaydeden Ceylan,  "Genç kardeşlerimiz yeni bir hayat kurmak için korku duymasın. Evlilikte keramet vardır. Allah bereketi ile ödüllendirir. "Biz de bunu teşvik etmek için Evliliğe adım atacak olan ihtiyaç sahiplerine 100.000 tl çeyiz desteği ve ücretsiz nikah salonu desteği ile kardeşlerimize hayatın başlangıcında destek olacağız."
 
"ÖĞRENCİLERE AYLIK 1300 LİRA BURS VE ULAŞIM DESTEĞİ"
 
İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilere öğretim sezonu sonuna kadar 1.300 tl aylık burs vereceklerinin müjdesini duyuran Ceylan şöyle konuştu: "Belediyemizin askıda yemek projesiyle öğrencilerimize öğle yemeğini veriyordu, şimdi yurtlarda kalan öğrencilerimize bir güzellik yapacağız akşam yemek ücretini de Gençlik ve spor müdürlüğüyle görüşüp biz üstleneceğiz. Ayrıca öğrencilerimize özel ulaşım kartı vereceğiz, ücretsiz ulaşım hizmeti sunacağız."
 
"ULAŞIM VE TRAFİK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ"
 
Ceylan, "Ulaşım bütün gelişen şehirlerin çözmesi gereken bir problem haline gelmiştir. Doğru planlama ve yapılaşma yapılmadığında trafik hayatımızın keşmekeşi haline gelmektedir.  Bunun için ; Şehirler arası transit geçişlerin şehir içi trafiğine girmeden çevre yolları ile geçişlerine imkan sağlamalıyız. Ve planlanan kuzey çevre yolunun yapımının takipçisi olacağız. Şehrimizde ana arter olarak Diyarbakır caddesi bütün trafik yükünü çekmektedir. Şehrin çevresini belediye ring yolu ile dönerek ana arter trafik yükünü önemli bir ölçüde azaltacağız. Bu sefer daha önce yapılanlar gibi önce idare edecek bir kavşak yapıp daha sonra köprülü kavşağa çevirmeyeceğiz. Adam akıllı hesaplamalarını yapıp bundan 50 yıl sonra da işimize yarayacak çözümleri tespit edip, kavşaklarımızda lazım olan alt ve üst geçişli köprülü kavşaklar planlayacağız. 
Böylece trafik hızlı ve güvenli akacak zamanımızı çalmayacak. 
 
"DEMİRYOLU HATTINI HAFİF RAYLI SİSTEME DÖNÜŞTECEĞİZ"
 
Devlet demiryolları deplasesi ve mevcut demiryolu hattının hafif raylı sisteme dönüştürülmesi projesini hayata geçireceğiz" diyen Ceylan şunları kaydetti: "Şehrimizi boydan boya kat eden demiryolu hattının deplasesi ile mevcut demiryolu hattı hafif raylı trene dönüştürülerek havaalanı bağlantısı sağlanacaktır. Aynı zamanda belediye ring yollarının içinde hafif raylı sistem tasarlanarak bu hafif raylı sistemler arası geçişi sağlayacak aktarma istasyonları kurulacaktır. Kullanım kolaylığı sağlamak için merkez durakların yanına otoparklar inşa edeceğiz. Hedefimiz şehir içi trafiğin %50 sini hafif raylı tren ile yapmaktır. Bu proje yıllardır gündemde beklemede ama bir türlü gerçekleşmiyor. Bu projenin gerçekleşmesi ile ilgili iktisadi bir sebep inşa ediyoruz. Deplase edilecek hat gıda ihtisas organize, raman organize ve örmegöze organize sanayiye hizmet vererek kurtalan hattı ile birleşecektir. Uzun vadede marjinal fayda sağladığı için bu finansal olarak kabul edilebilir hale gelecektir. Biz bunu yapabiliriz.
 
"OTOPARKLAR İNŞA DECEĞİZ"
 
Şehrin ihmal edilmiş olan sorunlarından birinin de   otopark olduğuna işaret eden Ceylan,  ihtiyaç duyulan noktalara otopark ve katlı otoparklar inşa edeceklerini belirtti.
 
 
"SU İSALE HATTI İLE HER AY 30 MİLYON ELEKTRİK TASARRUFU SAĞLAYACAĞIZ"
 
Ceylan, "Yine şehrimizin önemli bir sorunu olan su sorununu çözmek için silvan barajında Batman'ın  içme suyu ihtiyacını cazibe ile gelmesini sağlayacak bir isale hattı yapacağız. Bu sayede her ay 25- 30 milyon tl elektrikten tasarruf edeceğiz. Oluşturduğumuz bu kaynak ile daha fazla sosyal yardım yapacağız.
 
MAVİ YEŞİL BATMAN PROJESİYLE PARK ALANLARINI ARTIRACAĞIZ"
 
Batman'ı daha güzel bir şehir haline getirmek istediklerini belirten Ceylan, "İstiklal parkı yapıldıktan sonra böyle parklar ve yaşam alanlarının ne kadar önemli olduğu halkımızın teveccühünden anlaşılmıştır. Mavi yeşil Batman projesinde istiklal parkının devamında tematik bir park alanı daha oluşturacağız. Projenin devamı olarak nehrin karşısında köprünün her iki yanına yapacağımız yeni parklarla, park alanımızı 5 katına çıkaracağız. 
 
"YENİ KENT MEYDANLARI OLUŞTURACAĞIZ"
 
Ceylan, "Şehir merkezi ve mahallerde de kentimizin nefes almasını sağlayacak meydan ve sokak düzenlemeleri yapacağız. Park ve bahçelerimizi 24 saat kaplı devre kamera sistemleri ile izleyeceğiz. Herhangi bir olumsuzlukta zabıta ve kolluk kuvvetlerinin duruma müdahale etmesini sağlayacağız. Park ve bahçelerimizi güvenli hale getireceğiz. Kadınlar ve çocuklarımız bu parklarda güvenle dolaşabilecekler. Ceylan, " Kuşaklama projesi ile ani yağışta kentimize doğru akan suyun tahliyesini sağlayacağız. Böylece kent içindeki derelerimizin yükünü hafifleteceğiz. Iluh deresine gelen yan kollar ve batman çayı bağlantısını ıslah edeceğiz. Bu derelerimizi Avşo deresi ve sulama kanalı ile beraber çevre düzenlemesi yaparak kentimize ait bir güzellik unsuru haline getireceğiz.
 
"KENTSEL DÖNÜŞÜMLE DEPREME DAYANIKLI BİNA STOKLARI ARTACAK"
 
Şirinevler ve Cumhuriyet mahallelerimiz kentsel dönüşüme girdiğini anımsatan Ceylan, bu mahallelerdeki kentsel dönüşüm sürecini başarıyla bitirmek istediklerini anlattı. "Depreme dayanıklı deprem yönetmenliğine uygun inşaa edilmiş binaları olan, geniş yollara sahip ve sosyal donatıları yeterli bir yaşam merkezine çevirmek istiyoruz. 
Kentsel dönüşümü ihtiyacı olan tüm mahallelerimize yayarak Batman’da güvenli bina stoğumuzu arttıracağız. Mahallelerimizi güvenli alanlara dönüştüreceğiz. Bu projelerde kimsenin mağdur olmamasını sağlamak için rezerv alanlarda konut inşa edeceğiz. Bunları kentsel dönüşümden etkilenen insanların mağdur olmaması için kullanacağız. Yine depremden almış olduğumuz en büyük derslerden biri lojistik, sevk ve idarenin önemi;  Biz bunun için büyük bir afet ve acil durum yönetim ve lojistik merkezi kuracağız. Depremde gördük ki yapılan yardımlar yollar kapandığı için yerine ulaşamadı. Kentler kendi içlerinde kilitlendi. Bu yüzden havaalanı yanında, içinde sahra hastanesi, konteynır kent ve geniş lojistik alanı olan afetlerde bütün çevre illerin yararlanabileceği bir afet alanı kuracağız.
 
"GELECEĞİN BATMAN'INI İNŞA EDECEĞİZ"
 
Batman’ı daha sağlam bir zemine taşımanın elzem olduğunu dile getiren Ceylan, bunun için en uygun yerin batı raman olduğunu vurguladı. Ceylan, "Biz buraya sanayimizi kurduk. Üniversitemizi kurduk. İnşallah Batman’ı bir köprü ile Savur – Mardin'e bağlayacağız. Bu hem bize ihracat kapılarına ve ipek yoluna çıkışımızı sağlayacak. Bu bize yeni bir vizyon kazandıracak. Bunu yaparken şehri uygun bir büyüme projeksiyonu ile planlayacağız. Batman da alt ve orta gelir gurubu vatandaşlarımızın konut ihtiyacını karşılamak için çözüm üreteceğiz. Biz buna duyarsız kalamayız.
 
"5000 ADET SOSYAL KONUT İNŞA EDECEZ"
 
Ceylan, " 1 Etap olarak 5000 adet sosyal konutu ivedilikle inşaa edeceğiz, bu sosyal konutları ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza vereceğiz. Bunun bir kısmı yarısı bizden yarısı sizden bir kısmı ise uzun vadeli düşük faizli kredilerle vatandaşlarımızın ödemesini kolaylaştıracak şekilde vereceğiz.  Bu yeterli mi hayır. Batman gelişecek. Nüfus ve ihtiyaçlar artacak. Batman Büyükşehir olma vizyonunda 1.000.000 kişinin yaşayacağı yeni bir şehir olacak. Gelecek 50 yılda şehrin gelişim aksının önünün kapanmayacağı bir planlama yapacağız.
 
"20 BİN KONUT İLE UYDU KENT İNŞA EDECEĞİZ"
 
 Ceylan, 2. Etap olarak 20.000 konut ile uydu kentin 1. adımını atacağız. Batmanın ihtiyaçlarına göre bu alanları etap etap halkımızın hizmetine sunacağız. Bunu yapar mıyız ? Evet biz söyledik mi yaparız.Şu müjdeyi de vermek istiyorum yapılacak bu konutlardan 500 adedi ihtiyaç sahibi genç çiftlerimize bedelsiz verilecektir.
 
 "YEŞİL KUŞAK PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"
 
Etrafı nehirlerle çevrili bir şehrimiz var. Ama biz bundan faydalanamıyoruz. Nehri kucaklayan bir vadi üzerine hayalleri süsleyen bir şehir inşa edeceğiz. Malabadi’den dicleye kanal-batman projesinde batman çayı ıslahı ile batman yeşil alanlara ve ihtiyaç duyduğu kentsel alanlar kazanacak.  Batman çayı ıslahı projesi ile başlanan güzel bir yeşil kuşak projemiz var bununla ilgili artık yeni bir vizyon sahaya koymanın zamanıdır. Artık büyük düşünmeliyiz. Batman çayı ıslahı projesinin sonundan başlayarak kantar köprüsüne kadar dere kıyısının ıslahı ve bir yeşil kuşak projesi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Daha sonra ikinci bir kuşak ile sosyal donatılar ve konferans merkezleri konser salonları amfi tiyatrolar alanları inşa etmeyi hedefliyoruz üçüncü bir kuşakta ise kamp ve kampüsler otel alanları bunu takip edecektir. Şehri 36 km uzunluğunda bir yeşil kuşak ile buluşturmak aslında bize yeni bir vizyon kazandıracak. Hedefimiz Batman'ın yeni bir turizm, kamp, konferans ve festival merkezi olmasıdır. 
Biz refahı, istihdamı olan güvenli ve güzel bir şehir hayal ediyoruz. Biz kaostan gözyaşından ve kısır çekişmelerden çok çektik artık çekmek istemiyoruz. Biz Batmanı dünyayla entegre olmuş güneydoğunun incisi olan bir şehir yapacağız."
 

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler