AHMET KAYA

CHP KAPATILIR MI?

Başlık dikkatiniz çekmiş olmalı ve çekmeli.

CHP kapatılmamalı, Ne alakası var, fitne mi çıkarıyorsunuz? diye sorabilirsiniz.

Ama fitne ile hiçbir alakası yok.

HDP’ye kapatılma davası açılacağını aylar önce yazmıştım ve sonradan dava açıldı.

HDP’ye açılan kapatma davası sonucu, HDP kapatılacak. Geçmiş olsun. Farklı bir sonuç çıkmayacak.

Bugüne bakarsanız dünü analiz edebilirsiniz. Bugünü anlamak ve analiz etmek için yarına bakmanız lazım. Bazı gelişmeleri göz önüne aldığınızda, nelerin olabileceğini tahmin edip ön görebilirsiniz.

ABD VE RUSYA ANLAŞTI

Şuradan başlayalım. 2013 yılında ABD ile Rusya’nın üzerinde net bir şekilde anlaşmaya çalıştıkları haritaya bakmanız lazım. Bu haritayı gözünüzden kaçırmayın. Daha sonra açıklayacağım. Şimdi günümüzde Ak Parti’nin iktidarda kalabilme seçeneklerini analiz etmek lazım. Neler olursa iktidarda kalma şansı az olur, neler olmazsa şansı düşer.

SURİYE ÜÇ BÖLGEYE AYRILACAK

Şimdi ABD ve Rusya haritasına dönelim. 2013 yılında ABD ve Rusya Suriye’yi üçe böldüler. Üçlü bir harita için uzlaştılar.

Türkiye bu haritadan haberdar. Bu haritada neler var? Bu haritada Suriye 3 bölgeye ayrılıyor.

1- Esat Bölgesi.

2- Kürt Bölgesi.

3- Dinci Grup Bölgesi.

ABD ve Rusya Türkiye’nin de rahatsız olmayacağı bir şekilde haritayı sunuyor. HDP’nin kapatılmasının bile bu harita ile ilgisi var.

Şimdi gelelim asıl soruya.

CHP KAPATILIR MI?

CHP kapatılabilir mi? HDP ile iş birliği odak noktasından, CHP’ye kapatma davası açılabileceğini, yaptığım analizler sonucu tahmin ediyorum.

Ama kapatılmayacak. Sadece kapatma davası açılabilecek. Kapatma davasıyla CHP yıpratılacak. CHP’de kapatma davasına enerjisini harcayacak. Daha da yıpratmak için birkaç CHP’li isme siyasi yasak getirilebilir.

Tunç Soyer, Ekrem İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu, Oğuzhan Salıcı gibi isimlere yasak gelebilir. Buna Kemal Kılıçdaroğlu dahil edilebilir.

Yasağın ardından, CHP yoluna devam eder ancak bir hamle daha yapılabilir. CHP’ye bir ceza gelir.

Cezaların içinde şu ibarede yer alabilir, Siyasi partiler Ticari şirketleri kontrol edemez, diyerek İş Bankasının yönetiminden  CHP’nin eli çektirilebilir şekilde planlanır.

Bugün anayasa tartışmasının bu konudan bağımsız olduğunu mu? Düşünüyorsunuz?

 

Bu ekonomik koşullarda ve pandemin olumsuzluklarından, Ak Parti oyları düşüşte.  Ak Parti oyları düştüğünde, muhalefetin oyları artmış olur haliyle. Ak Parti iktidarı kaybetmemek için çözüm arayışlarına girmesi gayet makul.

 

AK PARTİ KAYBEDECEĞİ BİR SEÇİME GİDER Mİ?

 

Soru? Ak Parti kaybedeceği bir seçime gider mi? Bence gitmez. O halde ne yapması gerekir.

Ak Parti’nin Kazanabileceği bir seçim ortamı oluşturması gerekiyor. Bunun yolu da başta muhalefet partisi olmak üzere, diğer muhalefet partilerine kapama davaları açmak ve yöneticilerine siyasi yasak getirmek ile mümkün olur. Hal böyle olunca, kapatma davaları peş peşe gelebilir. HDP’ye dava açıldı ve kapatılacak. CHP’ye kapatma davası açmaya kesin gözle bakılabilir. Ama kapatılamayacak.

BARLAS KAOS PLANINI İFŞA ETTİ  

Ben bu konuyu  15 Kasım 2020'de youtube kanalımda yayımladığım videoda ifade edip yayınlamıştım. Sabah Gazatesi Yazarı Mehmet Barlas 1 yıl sonra 9 Kasım 2021'de makalesinde bunu ifade etti.

Barlas'ın açıklamasında "Yani bir bakarsınız, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yönettiği Cumhuriyet Halk Partisi kapatılmış ve seçime girmesi yasaklanmış olabilir."dedi.

 

Ak Parti içinde bu konun yaklaşık 1 yıldır konuşulduğu anlaşılıyor.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri