GÜLÇİN TÜZEL DOKUR

EMEĞE SAYGI!

 

Satırlarıma Mustafa Kemal Atatürk’ün önemli bir sözüyle başlamak istiyorum…

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek, anlama yeteneğini eğitmektir.”

 

Kitap okumanın, hayatımızın yönünü değiştirebildiğini, görmediğimiz, bilmediğimiz yerleri bile, gidemesek de bize keşif yollarını açabilen engin bir kılavuz olduğunu bilmeliyiz.

 

Sosyal medya; günümüzde çok yaygın ve herkes bir fotoğraf ile fenomen olmak, tanınmak, adından söz ettirmek çabasında. Bu mecrayı iyi yönde kullanan da var, kötü yönde kullanan da!

 

Ben de sosyal medyayı sık kullananlardanım. Beni son derece rahatsız eden konulara değinmek istedim dilimin döndüğünce.

 

Üzülerek söylemeliyim ki; baktığını göremeyen, bakıp da okumayan, okuyup da anlamayan, hiç okumadan beğeni yapan, sadece emoji yazarak ben de buralardayım diyen, ama yazılan yazının bir satırını bile okumayan insanlar var. Çok uzun bir yazı bile paylaştığımda bakmasıyla beğeni yapması aynı anda oluyor. “Arkadaş ne ara okudun ya da okumadan neden beğeni yaptın ve kalp emojisi bıraktın? Belki ben, sana çok ters gelen bir yazı paylaştım.’’

 

Hikayelerimde kitaplarımızla ilgili veya şahsi günlük anılarımdan bir şeyler paylaşıyorum, bazıları eğlencelik olsun diye.

 

Postlarıma ise; yine günümüzden, kitaplarımızın alıntılarından ya da bizlerden haber alıntıları paylaşıyorum. Okuyanımız maalesef çok az. Gazete yazılarımın linkini paylaşıyorum, nelere sitem etmişim ya da nelerden bahsetmişim, okunsun diye. Beğeni geldiğinde, okunduğunu düşünerek hemen gazete sayfasına yöneliyorum, okunma sayısı artmış mı diye… Nafile, hayal kırıklığı, okunmamış! Okumayı bu kadar bırakmış, tembelliğe alışmış, kulaktan dolma söylentilere inanan bir toplum olduk. Okuyarak öğreneyim işin doğrusu neymiş diyen yok arkadaş!

 

Okuyanımız yok mu? Elbette var, onlar okumaya gönül vermiş, kitap kurtları… Didik didik okuyup, sertçe eleştiri yapan, beğendiyse öven de var aralarında.

 

Bileniniz vardır içinizde, kitap yazmaya başladığımdan beri bir kaç yayınevi ile çalışma imkanı bulup, aradıklarımı bulamayanlardanım. Bu nedenle biz iki ortak el ele vererek yazarlarımızı mutlu etmek, kazandırmak, yeni kalemleri sizlerle tanıştırmak istedik.

 

Yazmak, hayallerinizi satırlara dökmek, doğru ifadeyi yakalamak, topluma katkı sağlayabilmek amacıyla yazılan kitapların yol hikayesi çok uzun ve meşakkatlidir.

Yazmakla iş bitmiyor elbette, sadece zaman ve emek istiyor. Ya sonrası… İşte sancılı dönem o zaman başlıyor, editöryal kısım. İyi bir kalemse hatasız dosya geldiği gibi, arapsaçına dönmüş imla ve cümle yapıları oturmamış dosyalar da geliyor. Ayıkla pirincin taşını… Sayfa düzeni, dizgisi, kapak çalışması, en son  matbaa safhası, kağıt zamları derken uzun bir yol hikayesinden sonra sizlere sunuluyor.

 

Çıkan kitaplarımızın tanıtımlarını yapıp, sık sık paylaşıyoruz. Kitaplarımıza yapılan yorumlar ve beğeniler bizler için çok büyük önem taşıyor. Bizim daha iyiye ve doğruya yönelmemize ışık tutuyor. Okuyucunun nabzı çok değerli.

 

Bu işe gerçekten gönül vermiş, kütüphanesi okunmuş kitaplarla dolu, paylaşımları incelenmiş kitap bookstagramlarından seçtiğimiz kişilerle okuma etkinlikleri, zaman zaman da özel günlerde  çekiliş yapıyoruz .Karne zamanı çocuklarımıza hediye olarak verdiğimiz gibi…

 

Şimdi buraya kadar uzun ve maceralı bir yol izledik mi? Bir emek ve zaman harcadık, kitaplarımız okunsun diye çekilişler yaptık, okuma gruplarına yolladık. Bunlar için de ciddi bir bütçe ayırdık mı? AYIRDIK.

 

Okuyarak, yorum yaparak, kitaplarımıza değer katan arkadaş ve dostlarımıza, öncelikle teşekkür ediyorum.

 

Bir yazara teşekkür etmek demek; emek vererek yazdığı ve sizlere sunduğu kitabı satın alarak hem onu, yeni bir kitap yazması için motive edecek, eğer kazanırsa da çıkaracağı yeni kitabına finans sağlayacaktır.

 

Okuma gruplarının paylaşımlarının altı beğeni, kitap yorumları, listesine alanlar, hemen satın alacaklarını yazanlarla dolu. Bu yazanlardan bir kişi bile almadı. Yayınevi kanalıyla okuma gruplarına gönderilen ve çekiliş ile kazananların haricinde özelden bedava kitap isteyenlerin sayısını yazsam dudaklarınız uçuklar.

Yayınevi olarak belli aralık ve sayı ile sınırlandırılmış, incelenerek seçilen ve bütçe ayrılarak yapılan tanıtımların haricinde bedava kitap DAĞITMIYORUZ.

 

Desteği kitap satın alarak, çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırarak, iyi bir kütüphane kurarak yazarın ve yayınevinin daha iyi hizmet verebilmek için ayakta durmasını sağlayabilirsiniz.

 

Okuyana, yazana ve lütfen EMEĞE SAYGI!

 

 

 

1 Yorum

Canan Caner

Canan Caner

11 Mart 2022
Değerli yazarım , o kadar haklısınız ki yüreğinde okuma sevdası olmayanlara ulaşmak gerçekten çok zor. Yakın bir dönemde

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri