GÜLÇİN TÜZEL DOKUR

Kız Çocukları Okumalı ve Okutulmaları…

 

Toplumumuzda giderek artan kadın cinayetleri ve şiddetin temelinde eğitimsizliğin ,bilgisizliğin ve cehaletin olduğuna yürekten inananlardanım.

 

Çünkü bu erkek çocuklarını da bir anne olan kadın büyütmekte ve yetiştirmektedir.

 

Okuma oranının düşük olduğu ülkemizde sadece şehirlerde değil, tüm ülke genelinde okur yazar kadınlarımızın ve özellikle kızlarımızın okutulması, geleceğin aydınlık Türkiye’si için gerekli ve zorunludur.

 

Sonra bazı kesim kadınlarımız, doktora gittiğinde ben erkek doktora muayene olmam dediklerinde okumuş kadın doktora ne kadar ihtiyaç olduğunu anlıyorlardır sanırım.

Üreten ve girişimci kadınlarımızın artması, ekonomik özgürlükleri, saygınlıkları ve kendilerine olan güvenlerinin artması onlara kalkacak eli, şiddeti bilinçli ve kültürlü olmaları nedeniyle önleyecektir.

 

Erkek çocuklarını büyütürken paşam, ağam, aslanım diye büyütmeyin severken.Evde ona yaptığınız özel hizmeti büyüdüğünde bulamayabilir, ona paşam diye hitap eden birini hayatına almayabilir.O zaman bu bile erkeğin şiddete eğilimini arttırabilir.

 

Şiddet ve cinayet işleyenleri de maalesef bir kadın yetiştiriyor.Çocuklarınızı kız, erkek ayırımı yapmadan okutalım.Çağdaş ve gelişmekte olan tüm ülkeler okumaya ve okutulmaya teşvik edilmelidir.

 

 

‘’Bir ülkede okumaya karşı istek artmadıkça gaflet ve bu gafletten doğacak felaketler azalmaz.’’ Benjamin Franklin

 

Kadın iş hayatına renk, güzellik, intizam, başarı ve düzen getirir.Verim artar.

 

Kız çocukları okursa, meslek sahibi olursa, hayat değişir, toplum değişir.

 

‘’Okumayı bilen bir kimse kendini yüceltme çok yönlü olabilme yaşamını ilginç, üstün ve kusursuz yapabilme gücüne de sahip demektir.’’ Henry Huxley.

 

Sosyolog Yazar Sayın Erdal Sarıçam’ın başlattığı ‘’Kız Çocuklarının Okumaları  ve Okutulmaları’’ konusunda başlattığı farkındalık projesini de sonuna kadar destekliyorum.

5 Yorum

Aslı Dağ

Aslı Dağ

15 Haziran 2022
Yüreğinize, kalemizine sağlık hocam.

Gülçin Dokur

Gülçin Dokur

18 Haziran 2022
Teşekkür ederim Aslı Hanım

Gülçin Dokur

Gülçin Dokur

18 Haziran 2022
Teşekkür ederim Aslı Hanım

Gülçin Dokur

Gülçin Dokur

18 Haziran 2022
Teşekkür ederim Aslı Hanım

Gülçin Dokur

Gülçin Dokur

24 Haziran 2022
Teşekkür ederim Aslı Hanım

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri