Facebook'tan videolar için yeni uygulama

Sanal gerçeklik teknolojisini mobil cihazlara taşımak isteyen Facebook, söylentilere göre 360 derece videolar için yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor.

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality, VR) teknolojisi ile ilgili çalışmalarına hızla devam eden Facebook, bu sefer de bu teknolojiyi mobil cihazlara taşımak istiyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre Facebook, bu sefer 360-derece videoların esas alındığı yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor.

Habere göre henüz test aşamasında olan bu uygulama ile, 360-derece (spherical) olarak çekilen videolar, kullanıcıların telefonlarını sağa, sola, yukarıya ve aşağıya çevirme hareketleri ile izleyebilmelerini sağlayacak. Ayrıca uygulama hem iOShem de Android platformlarda kullanılabilecek.

Yeni uygulamanın kullanıcılara sunduğu 360 derece video deneyiminin Sanal Gerçeklik deneyimini tam karşılamadığını belirtmekte de fayda var. Zira mobilcihazlar üzerinden sağlanan görüntülerin (en azından şimdilik) bir Oculus Rift kadar gerçekçi olamayacağı aşikar.

Bir sonraki aşamalarının Sanal Gerçeklik (VR) ve Arttırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi olduğunu birçok kez dile getiren Facebook‘un, bu uygulama ile mobil cihazları da sisteme entegre etmek istediği görülüyor. Henüz test aşamasında olan uygulamanın ne zaman kullanıma sunulacağı ise belli değil.

 Hamzaoğlu’ndan tepkilere net cevap! PKK'dan iki ilde tuzak: 5 şehit! Van'da polise bombalı saldırı! Yasin Öztekin'den olay açıklama! G.Saray tel tel döküldü! İspanyollar güle oynaya.. Luke Shaw'ın ayağı kırıldı! İşte o an... Kral Selman'dan vinç kazası üzerine tazminat emri! PKK, HDP mitingini kana bulayacaktı Ağrı Dağı'nda büyük operasyon Rusya'dan 17'lik halterciyle Suriye aklaması! "ABD bana 5 milyar Dolar teklif etti" Dev markalar yeni modellerini görücüye çıkarttı Şehit ailelerine acı haberi şehit kızı polis müdürü veriyor Selçuk İnan PFDK'ya sevk edildi Binlerce kişi TEM'de yürüyor Diyarbakır'da 600 STK ‘artık yeter’ dedi.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler