MEDENİ GÜNER

MEMLEKETİN GERÇEK KAHRAMANLARI

 Sosyal medyada bir video dolaşmakta, metro büste sarıklı cübbeli bir vatandaşı hazmedeyen bir gurup yolcu yüksek sesle dans ederek, hoplayıp zıplayarak bu sarıklı cübbeli vatandaşa nispet edercesine 10. yıl marşını söylemektedir.  Hani deyim yerindeyse, bu  cübbeli sarıklı vatandaşa "burada ne işin var biz cumhuriyeti sizin gibilerden kurtardık der" gibi.  Çağdaş,  seküler, laik  demokrat geçinen yazar çizerler neden bunu yazmaz anlamadım. İlla hakarete uğraması gereken kişi sekülarist, çağdaş, mini etekli veya kırmızı ceket giymiş bir bayan mı olmalıydı. Öyle ya; sekülerlerin yaşam alanlarına dokunmak bile gezi kalkışması için yeterli bir sebep oluyordu. Hatırlayın kırmızı başlıklı kızı, pardon kırmızı ceketli bayanı nasılda Avrupa medyasında boy boy fotoğrafları paylaşılarak ülkenin meşru hükümetine karşı darbe için yeterli sebep olarak görülmesini. Nasılda sahiplenmişti o fotoğrafları elin gavuru. Aman ha yeter ki yaşam alanına müdahale edilen kişi sekülerist, laik olsun daha doğrusu ülkenin milli değerlerinden uzak olsun. Onu savunmak için bir medya ordusu hazır kıta bekletilmekte. Para pul hiç önemli değil. Sınırsız kaynak aktarılabilmektedir.

            Sarıklı cübbeli vatandaşa karşı yapılan bu hareket, kelimenin tam anlamı ile edepsizliktir. Hazımsızlıktır. Kim neyi düşünürse, benimserse özgürdür. Hakkıdır. Bu hak anayasal güvence altındadır. Fakat başkalarının anayasada güvence altına alınmış hak ve hürriyetlerine müdahele veya kişiyi kiyafetlerinden dolayı aşağılama kabul edilemez.  Bu cübbeli vatandaşın, yapılanlara karşı vakur duruşu ve olayı soğukkanlı bir şekilde geçiştirmesi de bir olgunluktur.

            Yıllarca bu memleketin fedekar ve cefakar analarına başörtülüsün diyerek kışla kapılarından içeri alınmadığı, kamusal alanlara bırakılmadığı, horlanıp dışlandıkları hala hafızalarımızda tazeliğini koruyor.  Ne yazık ki metro büste bu edepsizliği yapan güruhun Cumhuriyeti, bu anaların fedakarlıkları sayesinde kazandığımızı bilmiyorlar galiba. Çarşaflı, başörtülü anaların anası Şerife Bacı'ların, çocuğunu aç perişan bırakma pahasına, cepheye top mermisi taşıdığını bilmiyorlardır. Bilseler öylemi yaparlardı. Hem bu eli öpülesi ana Şerife Ana, kışın dondurucu soğuğunda üzerindeki kazağını çıkarıyor, "Öyle hippi  gençlerin orasını burasını çağdaşlık adına göstermesi gibi değil" cephane ıslanmasın diye cephanenin üzerine örtüyor. Yavrusu donmasın diye üzerine kapaklanıyor ve donarak şehit oluyor.  Anıtı İnebolu sahilinde başörtülü olarak yapılmış duruyor. Sözüm ona kendisini Cumhuriyet gençliği! gören ama yunan hayranı bu güruha sesleniyorum. Gidin Şerife Bacının önünde de onu aşağılayacak danslar yapın Yazık size ne diyeyim.

            Ha bu arada Kahramanmaraş'ta Fransızları def edecek mücadeleyi başlatanda Bir imam dır aynen hakaret ettiğiniz o cübbeli sakallı sarıklı vatandaş gibi giyiniyordu. Hem de sütçü bir köylüydü. Koca Fransız ordusu Bu sütçü imamdan çekiniyordu. Onun anıtı da  Kahraman Maraş'ta duruyor. Hem de yanında çarşaflı bacıları korumak için Fransız askerine ateş edip öldürdüğü şekilde yapılmış. Gidin: "Ey analarını, dedelerini hakir gören, aşağılayan batı özentili kendini bilmez nesil" gidin o anıtları yıkın bu insanların hatıralarına küfredin. Bakalım memleket  elinizde kalır mı?.

            Bu memleketi düşman işgalinden kurtaran çarşaflı, başörtülü fedakar analarımız ile şalvarlı sarıklı cübbeli babalarımız olmuştur. Bir nesil geçmişine savaş açıp tarihini ve hafızasını kaybederse artık kazanacağı bir şey kalmamıştır.

            Ha! Ayrıca açılıp saçılmakla Cumhuriyetçi olunmaz. Gerçekten Cumhuriyetçi iseniz Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkın. Onun hatıralarına sahip çıkın. Çoğulcu ve demokratik yapısını güçlendirin. İnsanı sevin. Herkesi bağrınıza basın. Bu memleketin her insanı her ferdi kıymetlidir. Bu vatana hıyanet etmediği sürece herkesin başımız üzerinde yeri vardır.

            Bu vatanın gerçek kahramanları olan Şerife Analara ve Sütçü İmamlara saygı ve hürmetle yazımı bitirir. Kurtuluş savaşındaki şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri