MİLLETVEKİLİ BAŞARAN'DAN ÖNERGE

BATMAN’DAKİ CEZAEVLERİ İÇİN ARAŞTIRMA İSTEDİ

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Batman ve Beşiri ilçesindeki cezaevlerindeki uygulamaların araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi sundu.
 
“HAK İHLALLERİ YAŞANIYOR”
 
Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, TBMM’ye Batman ve Beşiri’de cezaevlerindeki iddialarla ilgili araştırma önergesi sundu. Başaran’ın önergesi şöyle; “Batman Barosu Avukat Sedat Özevin İnsan Hakları Merkezi, Beşiri'de bulunan Batman T ve M Tipi cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair 6 aylık süreci kapsayan rapor hazırlamıştır. Hazırlanan raporda cezaevlerindeki tutuklularla yaptıkları görüşmeler sonucu iletişim ve sağlık gibi temel haklarda birçok ihlalle maruz kaldıkları ortaya çıkmıştır.
 
Tutuklular, çıplak arama ve kötü muameleye maruz bırakıldıklarını, spor, kültür ve sanatsal faaliyetlerinin engellendiğini görüşme yapan avukatlara aktarmıştır. Yine tutuklular tarafından kendilerine iletilen şikayetler arasında çıplak arama dayatmasının da olduğu bildirilmiştir. Şikayetlerde ayrıca idari personeller tarafından dilekçelerinin alınmadığı, tutukluların yasal hak olan dilekçe ve haberleşme haklarını kullanamadıkları yönündedir. Pandemi süreci nedeniyle aileler tarafından kargoyla gönderilen kıyafetler cezaevi yönetimi tarafından 2-3 gün bekletildikten sonra mahkumlara verilmektedir.
 
Yine basına yansıyan haberlere göre Beşiri Kampüs Cezaevi’nde tutulan Vedat D. ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde ‘keyfi’ uygulamalar ve fiziki saldırılara maruz kaldıklarını belirterek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapmıştır. Cezaevlerinde beslenen keyfi ayrımcı uygulamaların kaynağının tespit edilmesi ve önlenmesi amacıyla bir araştırma ve sorunların çözülmesi üzerine düzenlemeler yapılması şarttır.” dedi.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler