MÜJDECİ “İŞÇİLER YOKLUĞA MAHKUM EDİLİYOR”

MÜJDECİ “İŞÇİLER YOKLUĞA MAHKUM EDİLİYOR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli olan on binlerce taşeron işçinin 9-10 ay maaş alıp, 2-3 ay maaş alamadığına dikkat çeken DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, söz konusu çalışanların bu süreçte yokluğa mahkûm edildiğini belirtti.
 
Taşeron işçilerin yapılan düzenlemeler ile kadroya alınmalarına rağmen statülerinde hiçbir değişiklik olmadığını belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci “Milli Eğitim Bakanlığı’nda taşeron işçi olarak çalışanlar eğitim ve öğretim hayatının sorunsuz ve verimli bir şekilde sürdürülmesi için çok önemli görevler üstleniyor. Ancak taşeron statüsünden kadroya alınmalarına rağmen halen taşeron işçi haklarından fazlasına sahip değiller. Özellikle 9-10 ay çalıştırıp, 2-3 ay boyunca maaş alamamaları nedeniyle bu süreçte ciddi mağduriyetler yaşıyorlar.
 
Üstelik ikramiye ve tediye ödemeleri de 9-10 ay üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla daha geç emekli oluyorlar ve maaşları da oldukça düşük oluyor. Başta gıda olmak üzere, iğneden ipliğe gelen zamlar nedeniyle Türk Lirası’nın alım gücünün bunca düştüğü bir ortamda zaten yoksulluk yaşayan vatandaşlarımız bir de 2-3 ay maaş alamıyor. Bu insanlar 2-3 ay için nasıl iş bulacaklar?
 
Ailelerini nasıl geçindirecekler? Mevcut maaşlar ile bir ay geçinmek mümkün değilken; 10 ay maaş alıp 12 ay nasıl geçinecekler? Mevcut uygulama hakkaniyete, vicdana ve hukuka kesinlikle uygun değildir. Bir an önce çalışanlar arasında eşitlik sağlanmak üzere; 12 aylık çalışma sistemine geçilmeli ve kadro statüsünün tanıdığı tüm haklara erişmelidirler” ifadelerini kullandı.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler