SAADET BECERKLİ RÖPORTAJI

SAADET BECERİKLİ ile 1 KASIM 2015 SEMİM RÖPORTAJI

1 Kasım seçimlerini değerlen değerlendirmek üzere gazetemizi ziyaret eden HDP Batman milletvekili Saadet Becerikli , gazetemiz  yazı işleri müdürü Yüksel Çiftçi “ye önemli açıklamalarda bulundu.

 

Kimlik kontrolüne tabi tutulduk ,  bizim dışımızda gelen araçların hiç biri durdurulmadı. Sadece bizim araçlar durduruldu

 

 

  YÜKSEL  ÇİFTÇİ  : 7 Haziran seçimlerinde yeni çıkmanıza  rağmen , bir erken seçim sürecine girdiniz. Seçim çalışmaları arasındaki ve farlılıklar ve halkın tepkisi nasıl ?

  SAADET  BECERİKLİ :Toplumun genelinde bir bezginlik söz konusu. İnsanlar iradesini kullanarak zaten belirlemişti her şeyi. Altı milyondan fazla insanın iradesine temsilen meclise girdik. Ama ne yazık ki tek kişilik bir iktidara hedeflenen ve tekçi zihniyeti tüm Türkiye’ye hakim kılmak isteyen bir Cumhurbaşkanı tekrar seçime gidilmesi yönünde dayatma ile seçime gidildi. Türkiye hiç hakketmediği bir şekilde , neredeyse hükümetsiz bir şekilde  seçime gidiliyor. Meşru olan bir iktidar olduğunu düşünmüyorum. Çalışmalarımızda da görüyoruz, insanlar tepedeki insanlara öfkeli ve kızgınlar.

7 Haziran seçimlerindeki sinerji ve coşku hiçbir yerde yok.

Y. ÇİFTÇİ  : 7 Hazirana kıyasla, bu seçimde HDP oylarında nasıl bir hareket gözlemliyorsunuz.?

  S.BECERİKLİ :Halkımız her zaman mazlumun yanında yer almıştır.Bize yapılanları halk görüyor. Önceki seçimlerde farklı partilere oy veren vatandaşlar, bu seçimde artık vermeyeceğini hem bizim hem halkımızın bu tür yönetimi böyle uygulamaları hakketmediğini çok açık bir biçimde ifade ediyor.Dolaysıyla Batman’da oylarımızın artacağını çok açık şekilde ifade etmek istorum.

Y. ÇİFTÇİ  : Belediye Eş başkanları ve meclis üyelerinin görevden alınması nasıl bir etki yarattı. ?

S.BECERİKLİ: Genel  siyasette,  parlamento da bizi sitem dışı bırakarak, sistem dışına iterek yaklaşımını  kabul etmeyen halkımız buna da çok açık tepkisini ortaya koydu. Açıkçası tabi ki bu yönel yöneticilerimizin belediye meclis üyelerini eş başkanları sadece batman da değil bölge genelinde nerdeyse il ilçelerde görevden alınmaları uzaklaştırmaları göz altına alınmaları çeşitli bahanelerle tutuklanmaları Halkta bir öfke yarattı çok açıktır. Ve bu öfkenin olumlu yönde bizi olumlu yönde yazacağını düşünüyorum. Tabi biz bunu hesaplamıyoruz bunları söylerken ama bir şekilde gerçeklikte var. Ve sonuçta 1 kasımda seçime gidiyoruz insanlar sandığa gidip oyunu kullanacak bu  kızgınlık ve bu öfkenin  en azından işte demin söylediğim gibi çokta meşhur bir hükümet olduğuna düşünmüyorum. Çünkü tam bir temsil  söz  konusu değil, dışarıdan atanmışlardan oluşan ve meşru olmayan bir seçim hükümeti.

Y. ÇİFTÇİ  : Ankara’da barış yürüyüşü mitingine düzenlenen intihar saldırısında 100 insanımız hayatını kaybetti, bununla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyim?

  S.BECERİKLİ :yani ben o dönem genel merkez aradı ve buradaki çalışmalarımı bırakarak 5 günlüğüne oya destek amaçlı gittim. Çünkü arkadaşlarımız yetişmiyordu. Hem yaralılar hem cenazelerle ilgilenme ailelerle ilgilenme 5 gün orda gözlemem orda çok büyük bir insanlık dramı yaşandı. Orda ki insanlar bunu hakketmemişti. Ne ellerinde silahı vardı nede farklı bir şey,  tek talepleri vardı ,barış. Barış ki  bütün insanlık içindir. Burada işte bir süre 3 ay dır 4 aydır yürütülen yine savaş diyebileceğimiz boyutlarda çok sayıda insanımız yaşamını kaybetmesine neden olan uygulamaların durdurulması işte 3 yıldır nerdeyse barış sürecinin edinen Kürt sorunun tekrar barışçıl yolları demokratik yolları çözümün talebi için oraya gitmişler tek amaçları barış insanlar ölmesin Türkiye barış ve demokrasi hakim kılınsın diye giden onlarca insan yaşamanı yitirdi. Hakkettikleri bir davranış yaklaşımı değildi.

Y. ÇİFTÇİ  : Seçim Çalışmalarınızı Rahat Yapamadığınız, engellendiğinizi İfade ediyorsunuz, Ne tür engellerle karşılaşıyorsunuz. ?

  S.BECERİKLİ :Sadece Batman değil genel olarak ve tüm çalışmalarımızda engelleniyoruz. Milletvekili arkadaşlarımızın üniversite ziyaretleri engellendi. Üniversiteye sokulmadılar. Köy çalışmalarımızda  askeriyenin araçlarımız uzun süre durdurarak bekletmelerine maruz kalıyoruz.  İl, ilçe eş başkanlarımızın ve il başkanlarımızın göz altına alınması ve tutuklanması olaylarında tüm enerjimiz oraya harcamamıza neden oluyor.İstediğimiz şekilde seçim çalışmalarımızı rahat bir şekilde yürütemiyoruz.

Program için bizi aradığını gün, HDP İl eş başkanımız, yöneticilerimiz ve milletvekili arkadaşlarımızla seçim çalışması için yola çıktık. Kurtalan’a seçim çalışması için gidiyorduk. Daha Batman çıkışında polisler tarafından durdurulduk. Kimlik kontrolüne tabi tutulduk bu arada bizim dışımızda gelen araçların hiç biri durdurulmadı. Sadece bizim araçlar durduruldu.  Uzun bir süre bekletilince , itirazlar sonucu arkadaşlarımız kimliklerini verdiler ve yolumuza devam ettik.

Beşiri girişinde bu kez askerler bizi durdurdu. Bizim önümüzdeki aracı durdurmadılar, sadece bize ait 6 aracı durdurdular, Bizden sonra gelen araçların hiç biri burada da durdurulmadı. Biz itiraz ettik, biz bir siyasi partiyiz seçim çalışmaları en doğal hakkımız ama sız çalışmalarımız engelliyorsunuz dedik. Komutanın verdiği cevap daha düşündürücü. Her önüne gelen seçim çalışmazı yapamaz gibi anlamsız ifadeler kullanıldı.

Batman çıkışında polis kontrolünden geçtiğimiz ve uzun süre bekletildiğimiz ifade ettik, buna rağmen uzun  bir süre beklettikten sonra araçlarımız bıraktılar.

Y. ÇİFTÇİ  : 7 Haziran seçimlerinden sonra , çözüm süreci sonlandırıldı ,  çatışmalı bir ortama girildi. 1 kasım seçimlerinden sonra çözüm süreci tekrar başlatma ihtimali var mı ?

  S.BECERİKLİ :3 yıllık barış  süreci yaşandı, dolma bahçe mutabakatı bir umut yaratmıştı. Bu sorunun çözüleceğine inanılmıştı. Ama 7 haziran seçimlerinden sonra  Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan Kürt sorunu yoktur demeye başladı. Yıllarca izlenen bir savaş filmini tekrar vizyona koydu. İmralı ile görüşler engellenmeye başlandı.

Biz barış masasını deviren taraf  olmayacağız. Biz barış mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu bölgede acı yaşadık ağır bedeller ödedik bölge olarak. Bu ülkeye barış ve demokrasinin gelmesi yönünde çok kuvvetli bir duruş sergiliyoruz.

YÜKSEL  ÇİFTÇİ  : Barış sürecini hangi taraf bittirdi ? Savaş ve çatışmalı ortamı kimler başlattı ?

  SAADET BECERİKLİ :Cumhurbaşkanın söylemleri barış sürecinin bitmesine neden oldu. Suruç’ta patlayan bomba, Ceylanpınar’da öldürülen 2 polis olayı vardı. HDP olarak meclisin acil toplanması gerektiğini söyledik. Meclis toplandı. Amaç yaşanan terör olayları için bir komisyon kurulması ve kurulan komisyonun olay yerine gidip inceleme araştırma yapması sonuçlarını ortaya çıkararak kamuoyu ile paylaşmasıydı. Bundan sonraki olabilecek olayların engellenmesiydi.,

Mecliste araştırma komisyonun kurulması teklifi Ak Parti ve MHP tarafından ret edildi. Hemen askeri operasyonlar başlatıldı. Ormanlar yakılmaya başlandı, Cudi’de , Lice de ormanlar yakıldı. Orada yaşayan köylüler köylerinden çıkarıldı. Böyle olunca çatışma süreci başlamış oldu. Karakol baskınlarının başlaması ile birlikte  savaş ortamı başlamış oldu.

Bizim şiarımız  inadına barış,  İnadına kardeşlik, inadına demokrasi, inadına adalettir. Biz sonuna kadar bunu dayatacağız.

Biz güçlü birlikte tüm dünyaya karşı birlikteliğini ilan eden , demokrasiyi barışı hakim kılmış büyük bir Türkiye içerisinde yaşama iradesini göstermeliyiz.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler