ÜNİVERSİTE TERS LALELERE SAHİP ÇIKIYOR

BATMAN ÜNİVERSİTESİ TERS LALELERE SAHİP ÇIKIYOR

Doğaya ve çevreye hassasiyet gösteren Batman Üniversitesi, Sason ilçesinin yüksek kesimlerinde boy veren ve baharda çiçek açan Ters Lalelere sahip çıkmak ve bu türün çoğaltılmasını sağlamak amacıyla proje geliştirecek.
 
Ters Lale bitkisi hakkında bilgiler veren Batman Üniversitesi Sason Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Selçuk Kuru, Latince literatürde Fritillaria imperialis, halk arasında ise Ters Lale ya da Ağlayan Gelin olarak bilinen ve boyu bir metreye kadar uzayabilen bu bitki türünün, turuncu, kırmızı ve nadiren de sarı renkli çiçeklere sahip olduğunu belirtti.
 
Soğanlı bir bitki olan Ters Lalelerin, hem süs bitkisi olarak hem de tıpta kullanılıyor olmasından dolayı ekonomik bir değere de sahip olduğunu söyleyen Kuru, göz kamaştırıcı olan bu türün, genellikle 1200-3000 metreler arasındaki yüksekliklerde yayıldığı bilgisini paylaştı.
 
Ülkemizin belli yerlerinde üretimi yapılan bu çiçeklerin kültüre alındığını ve başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edildiğini belirten Kuru, Ters Lalelerin Anıtkabir’de ve birçok resmi kurumun bahçesinde yetiştirilmelerinin yanı sıra hususi bahçelerde ve mezarlıklarda da tercih edildiğini dile getirdi.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler