Tarihi Perpira地ın 9 ayağı onarıldı

Tarihi Perpira地ın 9 ayağı onarıldı

Batman Valisi Ekrem Canalp, Bı軋kı ky sınırı Batman ヌayı zerinde 2 bin yıl nce inşa edilen 990 metre uzunluğundaki tarihi Perpira kprsnde incelemelerde bulundu.
 
KヨPRワNワN 51 AYAĞI TESPİT EDİLDİ…
 
Batman’a 6 kilometre uzaklıktaki Bı軋kı kynde Batman ヌayı kıyılarını ge輓ek i輅n Ge Roma/Erken Bizans dneminde inşa edilmiş ve Artuklular zamanında da onarım gren 2 bin yıllık tescilli bir antik kpr olan Perpıra Kprsn turizme kazandırmak i輅n Karayolları 9. Blge Mdrlğ tarafından yapılan ihale ile restorasyon 軋lışması başlatıldı.
 
 
Yrtlen 軋lışmalar ile Jeoradar sondaj sistemiyle 51 ayağı tespit edilen 990 metre uzunluğundaki kprnn ilk etapta 10 ayağı zengi seviyesinde tamamlanmış, Diyarbakır Kltr ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu izniyle 9 ayağında onarım 軋lışmalarına başlanmış ve kprnn kalan ayaklarının da kum ve topraktan arındırılıp ilerleyen sre輻e tamamının turizme kazandırılması hedeflendiği belirtildi. Kprde incelemelerde bulunan Vali Canalp’e Vali Yardımcısı Şkr Alperen Gktaş, Mustafa Caner Culukar, Karayolları Blge Mdr Yardımcıları Hasan Taş, Fatih Gnaydın, Murat Altun, İl ヨzel İdaresi Genel Sekreteri A.Kadir ヨzer, İl Kltr ve Turizm Mdr İhsan Aslanlı ile yklenici firma yetkilileri eşlik etti.
 

Henz Yorum yok

ンlk yorumu siz yazn.

Yorum Brakn

E-Mail adresiniz yaynlanmaz.Dier Haberler