YÜKSEL ÇİFTÇİ

Başkanlık Sistemi Muamması

Başkanlık sistemi kavgasıdır sürüp gidiyor.

Bir taraf başkanlık gereklidir derken, diğer taraf seni başkan yaptırmayacağız diyor.

Nedir bu başkanlık sistemi. İçeriği nedir kapsama alanı nedir ?, artıları nelerdir? eksileri nelerdir?  bunlarla ilgi doyurucu ve açık bilgi paylaşan yok.

İktidarın başkanlık sistemi ile ilgili söyledikleri,  başkanlık sistemi ile ilgili yaptığı açıklama  “  Bu gömlek bu ülkeye dar geliyor “ açıklamasıdır “   n bu sistemin değişmesi gerektiğini ve artık Türkiye’de başkanlık sistemine geçilmelidir, deniyor. Muhalefetin özellikle HDP’nin buna cevabı kesinlikle   “ Seni Başkan Yaptırmayacağız.”  

Başka bir açıklama yok.  Başkanlık sistemini neden istemediklerini de yine sadece bir cümle ile açıklıyorlar.  “ Talep ettikleri başkanlık sistemi tek kişilik yönetim biçimi ve hanedanlıktır “ deniyor.

Halbuki dünyanın birçok ülkesinde başkanlık sistemi vardır  ve çok güzel bir şekilde işliyor. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, Rusya, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde başkanlık sistemi var. Türkiye’ye siyasi parti lügatına başkanlık ismini yazdıran HDP oysa.  Gerek parti genel başkanları ve gerekse belediye başkanlarını ilk olarak ülkeye eş başkanlık sistemini oturtan bir partidir.  Ama konu başkanlık sistemine gelince, net ve açık bir şekilde seni başkan yaptırmayacağız deniyor.

Dünyadaki başkanlık sistemine bakıldığında Türkiye’ye uyarlanmak istenen başkanlık sistemi arasında farklılıkları paylaşılmıyor.  İktidar partisi de şeffaf olarak bunları paylaşmıyor, muhalefette şeffaf bir şekilde neden karşı olduğunu açıklamıyor. İktidar partisi yanlıları kendi parti liderleri  istediği için başkanlık sistemi gereklidir diyor, muhalefet yanlıları da partilerin genel başkanları istediği için karşı çıkıyor. Tabana indiğinizde doyurucu bir bilgiye sahip kimseye ulaşamıyorsunuz.

İktidar partisinin bu gömlek bu ülkeye dar geliyor derken yeni gömleğin ölçüleri ile ilgili, modeli ile ilgili rengi ile ilgili, ve tarzı ile ilgili şeffaf, doyurucu, tatmin edici bir bilgi paylaşmıyor.

Muhalefette başkanlık sistemine kökten mi karşı olduklarını, ya da iktidar partisinin tasarlamış olduğu başkanlık sistemine mi karşıdırlar. Bununla ilgili de net bir açıklama yok.

Bu ülkeye başkanlık sistemi gerekli ise parlamento bu işin çözüm mercii, İktidarın almak istediği gömleği görmeden hayır bu gömleği istemiyoruz bu gömlek bizi daha çok sıkacak,  yakışmaz demek doğru bir yaklaşım değildir. Başkanlık sisteminin gerekliliğine ihtiyaç varsa Parlamentoda iktidar partisi nasıl bir gömlek düşündüğümü, ölçüsü ile, rengi ile kalıbı ile tüm detayları ile paylaşır, muhalefet buna katkıda bulunmak istiyorsa, renginin farklı olması daha iyi olur, yada sizin verdiğiniz ölçüler çok bol olur biraz daha daraltılabilir yada sizin bahsettiğiniz tarzda değil de önerdiğimiz tarzda  ve kalıpta dikilirse ülkeye daha çok yakışır bu gömlek derse,  daha olumlu bir yaklaşım olmaz mı?

Tüm konuşulanlar da kamuoyu ile paylaşılırsa daha sağlıklı olmaz mı? Tarafların karşılıklı olumlu eleştirileri ile ortak akıl paydasında daha şık bir gömlek modeli ortaya çıkmaz mı?

  Muhalefetin tüm olumlu yaklaşımlarına rağmen, Eğer iktidar baskı ve dayatma ile bir model  uygulamaya   çalışılıyorsa, halk bunu görecek seçimlerde gerekeni yapacak.

Eğer iktidar tüm önerilere ve görüşlere açık olduğunu beyan edip, yaklaşımı da aynı şekilde ise muhalefetin olumlu bir yaklaşımı yoksa, halk bunu da görecek  ve unutmayacak değerlendirmeyi ona göre yapacak.

Çözüm mercii olan mecliste iktidar ve muhalefetin dayatmacı, değdim dedik politikasında vazgeçip, ortak akılla hareket edip,  sorunları tartışmadan çok çözmeye yönelik olumlu yaklaşımlarda bulunulursa ülkede çözülmeyecek sorun kalmayacak.

Başkanlık sistemini de şeffaf ve kamuoyunu doyurucu açıklamalarda bulunulursa, muhalefetin korku ve kaygıları giderilirse ve cidden sistemin gerekliliği hakkında fikir birliğine varılırsa,  neden olmasın.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri