YÜKSEL ÇİFTÇİ

SEÇİMİN ARDINDAN

 

 

 BİR SEÇİMİN ARDINDAN

 

[email protected]

 

HDP      : % 72,37  ile:190,778. Oy aldı

Ak Parti : % 18.17  ile  47,889. Oy  aldı

 

      İyisi ile , kötüsü ile , galibi ile mağlubu ile , sevineni ile üzüleni ile bir genel seçimi daha geride bıraktık.

     7  Haziran 2015 Genel seçimler için, Batman’da listelerin açıklanması ile bir gerilim başlamıştı. HDP aday adayları açıklanan milletvekili adayları listesi ardından sessiz kaldılar. Ama seçim çalışmalarında yerlerini almışlardı. 

Ak Parti Aday Adayları Neredeydi

     Ak Parti milletvekili aday listesinin açıklanması ile  Batman teşkilatı çalkalanmaya başladı. Küsenler , darılanlar, arkasını dönüp gidenler, yerini beğenmeyip istifa eden oldu. 50’nin üzerinde aday adayı olan Ak Parti’de, milletvekili aday listesi açıklandıktan sonra , birkaç aday adayı hariç diğerlerinden eser yoktu. Görende olmadı , seçim çalışmalarında adayların yanında da görülmediler.

Mehmet Emin Ekmen’in  Kararı

      Belki de en doğru kararı istifa eden Mehmet Emin Ekmen verdi. İstifa sonrasında  iyi şeyler gelişmedi Ak Parti de. Mehmet Emin Ekmen’in yerine atanan yeni adayın belirlenmesinde sıkıntılar yaşandı, tatsız olaylar gelişti. Ardından da çok üzücü ve talihsiz bir olay yaşandı seçim bürosunda. Bu olayın  ardından 2 haftaya yakın seçim bürosu kapalı kaldı. Yeni bir adreste seçim bürosu açıldı.

 

Ak Parti Teşkilatı Cılız Kaldı

      Batman’a Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan geldi. Ardından seçim çalışmaları kapsamında Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan  Sayın Ahmet  Davutoğlu miting için Batman’a geldi. Ama bunların hiçbiri Ak Parti Batman teşkilatı üzerindeki rehaveti  kaldırmaya yetmedi.

Ziver Özdemir’in Tek Başına Çabası yetmedi

     Milletvekili adayları , seçim çalışmalarında biraz yetersiz  kaldılar. Adaylardan Ziver Özdemir ve Adile Gürbüz’ün çabası vardı.  Ziver Özdemir gayret sarf etti ama biraz  yanlış kulvarlarda çalışma yaptı gibi.  Daha öncede bu sütunlarda bunu belirtmiştik ama dikkate alınmadı.  

Ziver Özdemir seçim çalışmaları performansının  büyük  bölümünü kırsala  harcadı.  Tabi ki kırsaldaki çalışmalar da önemliydi ama  mesainin büyük bölümünün harcanması gerekmiyordu. Tüm kırsalın toplamı Batman’ın bir mahallesinden biraz fazladır. Kent merkezlerinde Ak Parti ciddi bir çalışma sergileyemedi. Diğer adayların da fazla varlık göstermemesi Batman’da Ak Partinin oylarının düşeceği herkesçe ifade ediliyordu. Sonuçta böyle oldu.

Ak Parti : % 18.17  ile  47,889. Oy  aldı

 

HDP’de  Baraj Aşkıyla Herkes Çalıştı

       HDP’de milletvekili adayları listesi açıklandıktan sonra, beğenmeyenler oldu. Ama seçim çalışmalarına yansıtılmadı. Herkes üzerine düşeni yaptı.

 Seçim süreci boyunca gerek milletvekili adayları, gerekse de Batman  HDP teşkilatının tüm üyeleri , performanslarının çok üzerinde bir güçle çalıştılar. Gecelerini gündüzlerine kattılar. Ev ev dolaştılar. Herkesi ziyaret ettiler. Seçim çalışması için gerekli tüm çabayı sarf ettiler. Halk ile iç içeydiler. Emek harcadılar. Allah-u Teala hiçbir emeği boşa çıkarmadığı gibi  HDP’nin  azimli çalışmalarında harcadıkları emeği karşılıksız bırakmadı. Seçim sonuçları  HDP’nin istediği şekilde oldu. HDP Batman da zafer kazandı.

HDP      : % 72,37  ile:190,778. Oy aldı

 

HDP’nin bu anlamlı başarı ve zaferi iyi okuyup , yorumlayacağına inanıyoruz.

 

Batman Seçim Sonuçları Şöyle :

HDP      : % 72,37  ile:190,778. Oy aldı

Ak Parti : % 18.17  ile  47,889. Oy  aldı

Bağımsız Aydın GÖK : 14.551

MHP 3.021, SP 2.539, CHP 2.115,

 Hak-Par 392, AP 108, Komünist 61,

 Millet 49, TUP 508, HKP 492, DSP 186, Yurt Partisi 86, DP 105,

 VP 84, BTP 465,

 Bağımsız Halime İnan 55,

Bağımsız Ferit Tunç 117.”

 

     Türkiye Büyük Millet Meclisine girmeye hak kazanan  Batman milletvekillerimiz: Ali  ATALAN, Saadet BECERİKLİ,  Ayşe Acar BAŞARAN  ve  Ziver ÖZDEMİR’e başarılar  diler, Batman ve ülkemiz için hayırlı olmasının temenni ediyoruz.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri