YÜKSEL ÇİFTÇİ

BİR ZAMANLARIN SALİH GÜNAYDIN HOCASI

Batman İmam-Hatip Lisesi eski Müdürü Salih Günaydın, geçirdiği operasyonlar sonrası, hastalığı devam ediyor.

1975 yılında kurulan Batman İmam-Hatip lisesinde, 1976-1977  Eğitim – Öğretim yılından itibaren,  Batman İmam-Hatip Lisesi Müdürlüğü’nü yapan Eğitimci Salih Günaydın, disiplin ve eğitim kalitesine verdiği önem ile tanındı. O yıllarda Batman’da lise ve mesleki liselerde eğitim yapılamıyordu. Okullarda sürekli propagandalar yürüyüşler ve çatışmalar oluyordu. Derslere girilmiyor, sınıflara girilse bile dersler işlenmiyordu. Öğrenciler düzenli okula gitmiyor, okullar sürekli eğitim veremiyordu. Okullar bir açılıyor bir kapanıyordu.

Ama idareciliğini Salih Günaydın’ın yaptığı İmam-Hatip Lisesinde, okul bir gün kapanmadı ve hiçbir olay yaşanmadı.  Bir gösteri olmadı. Bir yürüyüş ve eylem yapılmadı. Eğitim bir gün olsun sekteye uğramadı. Tüm öğrenciler eksiksiz okula gidiyor ve disiplin içerisinde gerekli eğitimi alıyor zamanında sınavlar yapılıyordu. Batman’da eğitimin tam olarak verildiği yegane okuldu. Tabii bu eğitim ve disiplinin mimarı okul Müdürü Salih Günaydın’dı. Salih Günaydın’ın yetiştirdiği öğrencilerinin hemen hemen tümü iyi yerlere geldiler.

 Kurumlarda idarecilikte büyük başarılar gösterdiler. Üniversite öğretim görevlileri ve diğer okullarda başarılı öğretmenlik ve idarecilik yaptılar. Başarılı Doktor, Mimar, Mühendis, Vali, Kaymakam, Müftü ve İmam-Hatip yetişti. Ticarete atılanların birçoğu büyük başarılar elde etti, birçoğu ilklere ve yeniliklere imza attı.

ÖĞRENCİYİ OKULDA VE OKUL DIŞINDA GÖZETLERDİ

Disiplinden taviz vermeyen Salih Hoca, okulda olduğu gibi okul dışında da öğrencilerin davranışlarını, takıldıkları ve gittikleri yerleri bir şekilde takip ediyor ve kontrol altında tutuyordu. Öğrencilerinin hemen hemen çoğunun ailesi ile tanışırdı. Çoğunun babası ile sohbet eder, öğrenci ile ilgili bilgi sahibi olurdu.

Öğrenciye haksızlık yapan öğretmenin karşısında öğrenciyi savunur, hakkını korurdu. Öğretmene saygıda kusur eden öğrenciye hak ettiği cezayı verir, öğretmeni korurdu. Yani hep Hak’tan yana olurdu.

ONUN MOTOSİKLETİ VARDI

O yıllarda bir eğitimci için binek araç lüks sayılırdı. Herkes arabaya binemezdi. Salih Hoca’nın o tarihte motosikleti vardı. Okula motoru ile gelir giderdi. Salih Hocanın motorunun sesi bile öğrenciler üzerinde bir etki yaratıyordu. Motor görünsün ya da görünmesin, motorun sesinin duyulması bile öğrencileri heyecanlandırıyordu. Motor sesini duyan her öğrenci hemen önünü ilikler sadece dik ve düzgün bir şekilde önüne bakarak yürümeye başlardı.

SALİH GÜNAYDIN HOCA DUA BEKLİYOR

 Öğrencilerin onu gördüğünde heyecanlandığı, bir yandan korktuğu bir yandan çok güvendikleri ve çok sevdikleri, Salih Günaydın Hoca’dan o günlerinden eser kalmamış.

 Salih Hoca şimdi rahatsız, şimdi hasta.

 Birkaç operasyon geçirmiş, sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Salih Hocanın öğrencilerinden dua beklemesi en doğal hakkı. Öğrencilerin de dua etmesi de bir vefa borcu.

SALİH HOCAMIZI ZİYARET ETME FIRSATI

Uzun yıllardır görmediğim Hocamızı ziyaret etmek istedim. Ben lise yıllarındaki Salih Hocayı hayal ediyordum. Sert, haşin bakışlı, gür sesli bir Salih Hoca ile karşılaşacağımı sanıyordum.

Oğlu Uğur’u arayıp müsait olup olmadıklarını teyit ettikten sonra evlerine doğru gittim. İçeri girip selam verdim. Selamı alan Salih Hocanın sesini duymakta zorlandım. Geçirdiği operasyon ve hastalığı ses tellerini zedelemiş sesi kısılmıştı Salih Hocanın.

Salih Hocamızı o halde görmek duygulandırdı beni. Uzun süredir ziyaret edemediğim içinde üzüldüm. Rabbim izin verirse sık sık ziyaret etmeyi düşünüyorum.

Salih Günaydın hocamızın yetiştirdiği öğrencilerin çoğunun, Salih Hoca ile ilgili yazılan haberleri duyduklarında ve gördüklerinde okuyacaklarına inanıyorum. Bu yazıyı okuyan değerli arkadaşlarıma şu hatırlatmayı yapmak istiyorum.

Şimdi ahde vefa zamanı. Hala yaşıyorken ve hayatta iken, Salih Hocamızı ziyaret etmek ve moral vermek gibi bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyorum. Gidip hem dua edelim, hem de duasını alalım. Ziyaretimizi geciktirmeyelim. Uzakta olup ta ziyaret edemeyecek arkadaşların bir telefonu bile moral olacaktır inanın. Salih Hoca : 0532 272 27 21

Allah’a emanet olun.

9 Yorum

Adil Orhan

Adil Orhan

04 Temmuz 2020
Rabbimden acil sifalar diliyorum.

YC

YC

04 Temmuz 2020
Yaşarken kıymet verildiği hissettirilir inşallah..

Abdulhakim Oğuz

Abdulhakim Oğuz

04 Temmuz 2020
Allah’ta kendisine acil şifalar diliyorum

Aytekin Alpteki

Aytekin Alpteki

04 Temmuz 2020
Yazdıklarınız doğru salih günaydın bir ara Batman lisesinde de müdürlük yaptı Ve oldukça disiplinliydi Allah acil şifala

Mahmut Tekin

Mahmut Tekin

04 Temmuz 2020
Allah Şafii ismi hürmetine değerli Salih hocama ve bütün hasta olan ve şifa bekleyen hastalara Allah acil şifalar versin

Mahmut Tekin

Mahmut Tekin

04 Temmuz 2020
Allah Şafii ismi hürmetine değerli Salih hocama ve bütün hasta olan ve şifa bekleyen hastalara Allah acil şifalar versin

Veysi

Veysi

04 Temmuz 2020
Saygıdeğer Yüksel Abi, bu anlamlı ve örnek davranışınız için size teşekkür ederim. Umarım diğer öğrenciler de en kısa za

Mehmet sait Soy

Mehmet sait Soy

05 Temmuz 2020
Allah ona ve ailesine sabır versin .Allah acil şifalar ihsan etsin

mehmet faik gün

mehmet faik gün

05 Temmuz 2020
Bir öğrencisi olarak Salih Günaydın hocamiza EL ŞAFİİ ismi hürmetine acil şifalar diliyorum. Bize bu duygulu görünt

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri